Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oldřich Dědek pro Patria.cz: Naše problémy jsou velké, ale bez eura by byly mnohonásobně větší – tak uvažují zadlužené země

Oldřich Dědek pro Patria.cz: Naše problémy jsou velké, ale bez eura by byly mnohonásobně větší – tak uvažují zadlužené země

31.08.2011 16:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Největší přínos ze zavedení eura budou mít exportující podniky a nepřímo i jejich dodavatelé, kteří již dnes mohou poměrně přesně vyčíslit, o jaké částky přicházejí kvůli kurzovým rizikům, shrnul v online rozhovoru pro Patria.cz hlavní výhodu budoucího vstupu ČR do eurozóny národní koordinátor pro zavedení eura Oldřich Dědek, mediálně známý jako „pan Euro“. Úvahy o termínu skutečného zavedení eura v ČR však označuje za čirou spekulaci, protože seriózní diskuzi vláda připustí až v okamžiku obnovení důvěryhodnosti eura a úspěšně probíhající konsolidace českých veřejných financí.

V návaznosti na dnešní výrok prezidenta Klause o potřebě Česka zajistit si trvalou výjimku z povinnosti zavést euro Dědek uvedl, že se jedná o výsostně politické téma, které je po technické stránce bezpředmětné – existují totiž jiné, bezproblémové postupy, jak euro nezavést. „Nejsem si jist, zda by česká vláda chtěla vyslat signál, že má s dodržováním principu (komplexního přijetí evropské legislativy již v rámci vstupu do EU) určité problémy“. Navíc o zavedení eura v ČR mají eminentní zájem zahraniční investoři, bez eura by tak naše ekonomika mohla ztrácet atraktivitu pro přímé zahraniční investice, dodal „pan Euro“.

Dědek mimo jiné zmínil slovenskou zkušenost se zaváděním eura, která by měla být využita v komunikační kampani v ČR s cílem přesvědčit veřejnost o výhodách eura a naopak rozptýlit některé nepodložené obavy. „Slovensko je země, která přijetím praktických opatření dokázala téměř vymýtit tzv. vnímanou inflaci,“ podotkl.

Trvající spekulace o možném vystoupení některé země z eurozóny či dokonce jejím rozpadu považuje Dědek za překvapivé vzhledem k tomu, že žádná problémová země o kroku neuvažuje. Ekonomové v těchto státech podle něj uvažují způsobem „naše problémy jsou velké, ale bez eura by byly mnohonásobě větší“.

Návrat Řecka k drachmě by nebyl podle Dědka řešením, přičemž průběh důsledků v takovém případě shrnuje následovně: „Nová řecká drachma by dramaticky znehodnotila, což by jenom zvýšilo reálné zahraniční zadlužení této země. Zkolaboval by řecký bankovní sektor, který drží dluhopisy řecké vlády, která by bez zahraniční pomoci nemohla zasáhnout. Řecká centrální banka by byla nucena chrlit peníze, což by zcela jistě vyvolalo hyperinflaci, která by znehodnotila úspory řeckých obyvatel. A právě kvůli tomuto riziku by asi nastal úprk úspor do zahraničí, což by byl poslední hřebík do rakve. Navíc, podotýká Dědek, „by teoreticky mohlo Řecko vystoupit z eurozóny bez otřesů pouze při obdržení další velké zahraniční pomoci, o čemž by byl jen těžko někdo ochoten uvažovat“.

Kompletní znění dnešního rozhovoru s Oldřichem Dědkem naleznete ZDE.


Váš názor
  • ne zdali ale kdy
    01.09.2011 13:01

    Včera jsem se pana Dědka zeptal jestli souhlasí s tím, že není otázka zda-li eurozóna v současné podobě zanikne, ale kdy? A zdali si myslí, že je schopna v současné podobě dospět k fiskální unii. Nehovořil jsem o pádu eura či úplném rozpadu EU. Měl jsem na mysli jinou formu EU než je nyní. Nevím zdali mě špatně pochopil nebo si prostě neumí připustit něco jiného než současné status quo. Zaštiťovat se silnými výroky představtitelů Německa a Francie typu euro si padnout nenecháme je stejně dědinské, jako byla jejich prohlášení brzy na jaře, kdy tvrdili, že žádná další pomoc řecku nebude potřeba. Pane Dědku, euro nebude schopné prokázat životaschopnost v současné podobě (připouštíte max. postupné dílčí kroky), protože trhy jasně ukazují, že stav je neudržitelný. A politici jsou jako vždy mimo realitu a o míle daleko za ujíždějícím vlakem.
    pajk
Aktuální komentáře
26.01.2025
8:35Víkendář: Čína dělá jiným zemím laskavost…
25.01.2025
15:01Invesco o evropských nemovitostech: Nový hodnotový cyklus nemovitostí
8:33Víkendář: Čínské obchodní přebytky nejsou známkou její síly, ale slabosti
24.01.2025
22:01Inaugurační týden přinesl akciím silný růst; závěr týdne byl ale slabší  
18:05Americké trhy po nástupu Trumpa, vše stojí a padá s Nvidií a náhlý nárůst na ČEZ
17:58Tak trochu skrytá japonská transformace (a čínský status quo)
16:30Americká společnost Meta letos investuje až 65 miliard USD do umělé inteligence
16:10S&P500 pokořil historická maxima  
14:19Letos už to na akciových trzích v Evropě lepší nebude, očekávají stratégové
12:40Perly týdne: Nulová inflace a konkurence daleko za Netflixem
11:20Trump couvá z čínských cel, evropská data potěšila a další krok BoJ ke standardní politice  
10:55Očekávání Fidelity International: Den první Trumpa 2.0
10:33Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku je nejnižší od loňského února
10:29Handelsblatt: Německá vláda výrazně snížila odhad letošního růstu hospodářství
9:16Rozbřesk: Studená zima = jarní a letní doplňování plynových zásob bude dražší než obvykle
8:53Japonsko zvyšuje sazby, Trump slibuje nižší daně pro výrobce v USA a evropské futures jsou v zeleném  
8:32Trump v Davosu slíbil nižší daně pro ty, co budou vyrábět v USA, cla pro ostatní
8:26Japonsko zvýšilo základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň od roku 2008
23.01.2025
22:03Čtvrtek na Wall Street v režii hodnotových akcií z Dow Jones  
18:48Dva pohledy na další vývoj na nejdůležitějším globálním finančním trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data