Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová energetická koncepce: V roce 2060 až 90% podíl jádra, až 10 nových reaktorů

Nová energetická koncepce: V roce 2060 až 90% podíl jádra, až 10 nových reaktorů

8.9.2011 8:29, aktualizováno: 8.9. 9:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

První návrh Státní energetické koncepce z dílny ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) počítá s tím, že v budoucnu masivně vzroste podíl jaderné energie. Ze současných 20 terawatthodin (TWh) by se množství energie z jádra mělo postupně v následujících 50 letech zvýšit nejméně pětkrát. Pokud by Česko plán koncepce dodrželo, země by na jaderné elektřině fungovala nejméně z 80 procent, ale až z 90 procent, píší dnešní HN. Konečný návrh koncepce má MPO vládě předložit do konce roku.

"Nyní vznikají jednotlivé pracovní verze eventuálních scénářů, které se opírají o dopady do HDP a mezinárodní konkurenceschopnosti," řekl HN ministr průmyslu Martin Kocourek.

Koncepce představuje tři cesty, kudy se má česká energetika ubírat. Dvě verze počítají s prolomením těžebních limitů hnědého uhlí. Kocourek už dříve řekl, že bude přesvědčovat vládu, aby se rozhodla pro verzi s prolomením těžby. Všechny varianty nicméně počítají s masivním nárůstem výroby jaderné energie. Největší - až dvojnásobný - nárůst jaderné elektřiny se očekává v letech 2025 až 2030; tedy v době dostavby druhého bloku Temelína.

Koncepce počítá v roce 2060 se spotřebou kolem 80 TWh, Česko by tak podle HN vyrábělo až dvojnásobek toho, co spotřebuje. Kocourek tvrdí, že přebytek by se používal k napájení elektromobilů, které by v té době měly být rozšířené. "POkud se v budoucnu tento trend rozjede, budeme elektřinu dovážet, nebo si ji vyrobíme sami," ptá se ministr. Podle zdroje obeznámeného s tvorbou koncepce by se však elektřina prodávala také do zahraničí. "Pokud bychom nechtěli, aby se energie exportovala, tak nebudeme chtít, aby tady jaderné elektrárny stály," řekl deníku zdroj.

A osud ostatních energetických zdrojů? Podle jednoho z návrhů koncepce se po roce 2030 úplně zruší výroba energie z fotovoltaiky. Význam zbytku obnovitelných zdrojů se za předpokladu dnešní úrovně technologií nebude zvyšovat. Koncepce také počítá s postupným snižováním závislosti na ropě a zemním plynu a to přes nedávnou dostavbu plynovodu Nord Stream, který dovádí ruský plyn do Evropy.

Nová koncepce se tak staví do zcela opačné pozice, než ve které se nachází sousední Německo, které se po havárii japonské elektrárny Fukušima rozhodlo do roku 2022 odpojit všechny své jaderné elektrárny, píšou HN. To by také mohlo české plány zhatit.

Členové Rady vlády pro energetiku a strategii v oblasti surovin uvádějí, že současný návrh projde ještě mnoha změnami. "Myslím, že v části obnovitelných zdrojů dojde v koncepci ke změně," uvedl například bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban z ČSSD. "Variantu bereme jako ryze ekonomickou, která má ukázat ideální stav, jak by to vypadalo, kdyby se koncepce řídila pouze korunou," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

(Zdroj: HN, čtk, MPO)


Váš názor
 • bude
  5.1.2012 15:18

  kulový a ne elektromobily, ty dvojnásobná jaderná energetiko.
  tk69
 • a co řepka?
  5.1.2012 15:02

  On je kocourek ještě ministrem? A co řepka? Já bych tam dal Řepku. Ten´odklonil´ třicet. Ergo- řepka dokáže víc :)
  petr
 •  
  8.9.2011 17:17

  Až se jednou potká cena konvenční elektřiny s tou alternativní, tak si celou koncepci budou moci nastrkal do trenek.
  Hroch
 • Z toho Romana trefí
  8.9.2011 11:22

  Tak tento mimořádně snaživý úředník asi pochválen nebude. Vždyť u Romanů nevědí, jak profinancovat Temelín, natož dva nebo tři další. To je naprosto mimo mísu.
  Skeptik
 • Je více možných budoucností
  8.9.2011 10:40

  Za komančů se Výzkumné podniky budoucnosti vždy jmenovaly "budoucnosti", nikoliv "budoucností". Je již ZCELA JISTÉ, že budoucnost bude jiná, než jak maluje Kocourek. Elektrická energie se bude produkovat decentralizovaně a radioaktivní monstra zbankrotují. Mohu potvrdit, že je to JISTÉ.
  Detective
 • EU
  8.9.2011 8:58

  jen abychom nemuseli poslouchat na 100% :D Spojené státy evropské :D to by nám zbylo z čez jen 10% a to by byla cena 76,1kč :D pěkná vyhlídka na 50let
  Deny:-)
  • Re: EU
   8.9.2011 9:25

   To se asi pomátli na rozumu! 90% závislost na jednom zdroji znamená, že jakýkoli problém s tímto zdrojem znamená naprostou tmu.
   had
   • Neděs se
    8.9.2011 10:08

    Neděs se, tato koncepce je jen takovým štábním cvičením pro odpoutání pozornosti, jako když máváš býkovi před čumákem muletou, aby tak nečouhalo, že ČEZ ve skutečnosti momentálně neví kudy kam. :-)
    /eye/
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data