Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OECD srazila výhled růstu ekonomik G7. Chce měkčí měnovou politiku, kde to ještě jde

OECD srazila výhled růstu ekonomik G7. Chce měkčí měnovou politiku, kde to ještě jde

8.9.2011 11:32, aktualizováno: 8.9. 12:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Růst ekonomik většiny vyspělých zemí se ve druhé polovině roku 2011 téměř zastaví, včetně těch největších zemí G7, pod tlakem slábnoucí důvěry u domácností i podnikatelů, dopadající jak na zaměstnanost tak i mezinárodní obchod, uvedla v nové předpovědi globálního růstu ve zbytku roku OECD. Silný růst má být udržen v rozvíjejících se ekonomikách, byť i tam tempo citelně zvolní. Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj volá po ponechání měnové politiky centrálními bankami v extrémně uvolněném módu. Pro Českou republiku a její export klíčovou ekonomiku Německa OECD předpověděla v posledním čtvtletí roku 2011 pokles.

Americká ekonomika podle OECD ve 3Q a 4Q neporoste o 2,9 procenta a 3 procenta, jak organizace předpovídala dosud, ale jen o 1,1 procenta, respektive 0,4 procenta. Ekonomika Japonska má ještě tažena zotavováním ze zemětřesení ve 3Q o 4,1 procent, v posledním čtvrtletí roku má ale stagnovat. Tři největší evropské ekonomiky pak mají ve 3Q růst ještě 1,4 % tempem, v posledním čtvrtletí ale mají klesnout o 0,4 procenta. OECD ve sví zprávě tak načrtává nakročení do recese.

Pro německou ekonomiku, která je klíčová pro tuzemský export, OECD předpovídá ve 3Q ještě růst o 2,6 procenta, v posledním čtvrtletí roku ale již pokles o 1,4 procenta. Země G7 jako skupina mají růst o 1,6 % ve 3Q, ale již jen o 0,2 % ve 4Q11.

„Měnověpolitické sazby v naprosté většině zemí OECD musejí zůstat ve vyčkávacím módu a dokonce ještě sníženy tak, kde je k tomu prostor. To v případě jakýchkoli znaků dalšího poklesu ekonomiky,“ uvedl hlavní ekonom OECD Pier Carlo Padoan. Tam, kde prostor ke snížení sazeb již není, dle OECD musejí nastoupit další nástoje, jako jsou intervence centrálních bank na trzích cenných papírů.

"Debata ohledně fiskálního vývoje ve Spojených státech, dluhová krize v eurozóně a situace v jejích okrajových zemích omezuje prostor k podpoře růstu, Dopadá jak na podnikání, tak domácnosti. Pokračující oddlužování bank návazně na regulatorní změny se také jeví ve svém dopadu podceněno," uvedl Padoan za OECD.

 OECD upozorňuje, že její nejnovější zpráva má abnormálně vysokou míru chybovosti, což je způsobeno vysokou nejistotou v globální ekonomice. OECD chce ještě letos vydat jednu zprávu, která bude podrobnější. To znamená, že hospodářský růst by mohl být ještě slabší, než OECD nyní odhaduje. Nicméně recesi v takovém rozsahu, jaký globální ekonomika zažila v letech 2008 až 2009, OECD vylučuje.


Váš názor
  • nás se tohle netýká
    8.9.2011 11:47

    My porosteme letos i v příštím roce o 2,5% :-)))))))). JO KALOUSEK JE STEJNĚ NEJLEPŠÍ :-)))
    tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC