Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prémiová hádanka a bubliny z ničeho

Prémiová hádanka a bubliny z ničeho

05.07.2024 17:11

Místo sazeb by se na akciovém trhu mohlo mnohem více hovořit třeba o rizikových prémiích. Ty totiž na rozdíl od sazeb centrální banky ovlivňují akcie přímo. Jenže se o nich nemluví tak jednoduše, mimo jiné proto, že je nelze přímo pozorovat. A je nutno pracovat s pouhými odhady. S novými teď přišel Goldman Sachs a vypráví zajímavý příběh.

Rizikové prémie na akciích nelze na rozdíl od dluhopisů pozorovat přímo. Na trhu se přitom objevuje určitý nešvar, kdy je za rizikovou prémii předkládán rozdíl mezi tzv. ziskovým výnosem (obrácené PE) a bezrizikovými sazbami. Ten v sobě ale zahrnuje nejen prémie, ale i očekávaný dlouhodobý růst zisků a dividend. Má tedy svou vypovídací schopnost, ale o prémie nejde.

Jaká je přesná metodologie odhadu v GS nevím, ale onu přílišnou zkratku tu nevyužívají. Obrácené PE totiž nyní dosahuje asi 5 %, výnosy desetiletých vládních dluhopisů jsou u 4,3 %, rozdíl tedy dosahuje asi 0,7 %. GS ale podle následujícího grafu nyní pro americký trh odhaduje prémii na 2,7 %. Já za dlouhodobý standard na základě některých studií považuji 5,5 % a ve srovnání s tímto číslem je onen odhad od GS hodně nízko. Níže se podle grafu prémie za posledních 25 let pohybovala jen během internetové bubliny a ranné fáze jejího vyfukování:

ee
Zdroj: X

Odhady GS by tedy potvrzovaly, že ceny akcií a valuace nyní v USA netáhnou nahoru jen vyšší odhady budoucího růstu zisků, ale i mimořádně nízké rizikové prémie. Růst přitom lze lehce vztáhnout k příběhům a vizím spojeným s novými technologiemi, u prémií to tak přímočaré není. Ale obecně platí, že vyšší (ale ne přepálený) růst sebou nese klidnější prostředí a vyšší náklonnost k riziku.

Všimnout si můžeme také toho, že prémie mají tendenci pohybovat se stejným směrem po celém světě. To by zase naznačovalo, že za nimi stojí přece jen něco jiného, než naděje vkládané do nových technologií. Dá se totiž předpokládat, že u společností obchodovaných na evropských, či asijských trzích je potenciál pro využití AI a spol. znatelně menší, než u amerických korporací. Evropské a asijské prémie ale klesají podobně, jako ty americké.

Oblíbeným vysvětlením nízkých rizikových prémií bývala „likvidita“, ale (jak tu občas připomínám) na její straně se situace v posledních letech dost změnila. Což podle mne přesvědčivě vyvrací řadu příliš zjednodušených tezí o likviditě a akciovém trhu. A každopádně jsou nyní sazby výrazně výš než před pár lety a rozvaha Fedu a dalších centrálních bank se zmenšuje. Prémie i přesto klesají. Tedy trochu „prémiová“ hádanka. Ale možná jen trochu:

Vzpomínám si na jednu studii, které pracovala s dobrovolníky a vytvořeným trhem, kde se obchodovala jedna velmi jednoduchá akcie. Jednoduchá v tom smyslu, že u ní byly známy pravděpodobnosti různých budoucích výplat dividend. Taková akcie má jasně danou hodnotu odvíjející se od oněch pravděpodobností a výší dividend v různých scénářích. Oni dobrovolníci ale během obchodování dokázali i na takovém aktivu vytvořit bublinu. Bez „likvidity“, různých příběhů, tezí a podobně. Čistě „z ničeho“.


Čtěte více:

Jak moc mohou očekávané strukturální změny v ekonomice ovlivňovat akciový trh?
03.07.2024 17:40
Jedním z nejsledovanějších cyklických ukazatelů na trhu může být tzv. ...
Co s penězi – hospodaření firem nyní a před třiceti lety
04.07.2024 17:44
Za posledních pár desetiletí se v oblasti hospodaření s hotovostí doce...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.07.2024
6:29Fidelity: Japonské společnosti na rekordních úrovních ve zpětném odkupu akcií
21.07.2024
20:44Biden odstoupil z amerických prezidentských voleb a podpořil Harrisovou
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  
14:47O kapacitách rozhodují plynárenské společnosti, uvedl Berlín k obavě Česka
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu a problém prý již vyřešila. Potíže měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data