Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prémiová hádanka a bubliny z ničeho

Prémiová hádanka a bubliny z ničeho

05.07.2024 17:11

Místo sazeb by se na akciovém trhu mohlo mnohem více hovořit třeba o rizikových prémiích. Ty totiž na rozdíl od sazeb centrální banky ovlivňují akcie přímo. Jenže se o nich nemluví tak jednoduše, mimo jiné proto, že je nelze přímo pozorovat. A je nutno pracovat s pouhými odhady. S novými teď přišel Goldman Sachs a vypráví zajímavý příběh.

Rizikové prémie na akciích nelze na rozdíl od dluhopisů pozorovat přímo. Na trhu se přitom objevuje určitý nešvar, kdy je za rizikovou prémii předkládán rozdíl mezi tzv. ziskovým výnosem (obrácené PE) a bezrizikovými sazbami. Ten v sobě ale zahrnuje nejen prémie, ale i očekávaný dlouhodobý růst zisků a dividend. Má tedy svou vypovídací schopnost, ale o prémie nejde.

Jaká je přesná metodologie odhadu v GS nevím, ale onu přílišnou zkratku tu nevyužívají. Obrácené PE totiž nyní dosahuje asi 5 %, výnosy desetiletých vládních dluhopisů jsou u 4,3 %, rozdíl tedy dosahuje asi 0,7 %. GS ale podle následujícího grafu nyní pro americký trh odhaduje prémii na 2,7 %. Já za dlouhodobý standard na základě některých studií považuji 5,5 % a ve srovnání s tímto číslem je onen odhad od GS hodně nízko. Níže se podle grafu prémie za posledních 25 let pohybovala jen během internetové bubliny a ranné fáze jejího vyfukování:

ee
Zdroj: X

Odhady GS by tedy potvrzovaly, že ceny akcií a valuace nyní v USA netáhnou nahoru jen vyšší odhady budoucího růstu zisků, ale i mimořádně nízké rizikové prémie. Růst přitom lze lehce vztáhnout k příběhům a vizím spojeným s novými technologiemi, u prémií to tak přímočaré není. Ale obecně platí, že vyšší (ale ne přepálený) růst sebou nese klidnější prostředí a vyšší náklonnost k riziku.

Všimnout si můžeme také toho, že prémie mají tendenci pohybovat se stejným směrem po celém světě. To by zase naznačovalo, že za nimi stojí přece jen něco jiného, než naděje vkládané do nových technologií. Dá se totiž předpokládat, že u společností obchodovaných na evropských, či asijských trzích je potenciál pro využití AI a spol. znatelně menší, než u amerických korporací. Evropské a asijské prémie ale klesají podobně, jako ty americké.

Oblíbeným vysvětlením nízkých rizikových prémií bývala „likvidita“, ale (jak tu občas připomínám) na její straně se situace v posledních letech dost změnila. Což podle mne přesvědčivě vyvrací řadu příliš zjednodušených tezí o likviditě a akciovém trhu. A každopádně jsou nyní sazby výrazně výš než před pár lety a rozvaha Fedu a dalších centrálních bank se zmenšuje. Prémie i přesto klesají. Tedy trochu „prémiová“ hádanka. Ale možná jen trochu:

Vzpomínám si na jednu studii, které pracovala s dobrovolníky a vytvořeným trhem, kde se obchodovala jedna velmi jednoduchá akcie. Jednoduchá v tom smyslu, že u ní byly známy pravděpodobnosti různých budoucích výplat dividend. Taková akcie má jasně danou hodnotu odvíjející se od oněch pravděpodobností a výší dividend v různých scénářích. Oni dobrovolníci ale během obchodování dokázali i na takovém aktivu vytvořit bublinu. Bez „likvidity“, různých příběhů, tezí a podobně. Čistě „z ničeho“.

Investiční disclaimer


Čtěte více:

Jak moc mohou očekávané strukturální změny v ekonomice ovlivňovat akciový trh?
03.07.2024 17:40
Jedním z nejsledovanějších cyklických ukazatelů na trhu může být tzv. ...
Co s penězi – hospodaření firem nyní a před třiceti lety
04.07.2024 17:44
Za posledních pár desetiletí se v oblasti hospodaření s hotovostí doce...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.04.2025
22:02Americké indexy mají za sebou nejhorší dva dny od roku 2020  
19:47Perly týdne: Trhy si stále nepřiznávají realitu cel?
18:11Americká tabulka a svět bez cel
17:30Slušná data z trhu práce vypadají kvůli clům nepodstatně  
17:24Trumpova obchodní válka: I přes propad trhů je S&P 500 stále drahý, cla pocítí hlavně automobilky a móda, hrozba stagflace je reálná  
17:22Čínská odveta roztáčí na akciích další výprodeje  
15:58Random Thoughts #5 aneb Investiční tipy: De-risk  
13:45Výprodej na trzích se prohlubuje a už zasahuje i domácí akcie: Erste -9 %, KB či Moneta -6 %...
13:43Pokles hodnoty majetku miliardářů z indexu Bloombergu byl nejvyšší od pandemie
12:44Prodej nových aut v ČR v prvním čtvrtletí stoupl o 3,6 procenta na 59.686 vozů
11:44Maloobchod opět šlape na plyn, jde však o “staré” číslo
11:38Odvetná opatření Číny vůči americkým clům? 34 % na veškerý dovoz z USA, podpora domácí ekonomiky i posílení obchodních vazeb s jinými partnery
11:31ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:12Hledáte zajištění proti americké recesi a clům? Goldman Sachs radí japonský jen
10:12Americké futures opět v červených číslech  
9:34Šéfka MMF: Americká cla významně ohrožují světové hospodářství, odvety nepomohou
9:12Rozbřesk: Jak může “celní útok” Donalda Trumpa zasáhnout ČR?
8:55Americká cla rizikem pro světové hospodářství, podle Trumpa se jim lze vyhnout "fenomenální" nabídkou.  
6:21Invesco: Soustřeďte se i v době nejistoty a nervozity na trhu
03.04.2025
22:01Trump šíří paniku a chaos  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst