Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investiční radar nalaďte dle síly krize. Jděte tam, kde je nejsilnější – do Evropy, radí ostřílený investor a dává své tipy

Investiční radar nalaďte dle síly krize. Jděte tam, kde je nejsilnější – do Evropy, radí ostřílený investor a dává své tipy

19.9.2011 18:01

Žijeme ve světě hltajícím titulky, a podle nich to se světem vypadá velmi bledě, proto mnozí investoři přepnuli do režimu “panika“, prodávají i tam, kde není důvod, a vytvářejí tak nákupní příležitosti nevídané posledních dvacet let. Takový je současný světonázor Davida Marcuse, manažera Evermore Global Value Fund. Krize podle něho sice bují na mnoha místech světa, ale nejlepší nákupní příležitosti vidí v jejím epicentru – na evropské kontinentě.

„Musíte zasadit svá semínka teď, dokud ještě všichni ostatní jančí. Historie ukázala, že když kupujete uprostřed krize, je pak vaší největší výčitkou, že jste tehdy nekoupili víc,“ shrnuje více než dvě dekády profesionálně investující manažer. Sám sice přiznává, že když se při své práci prokopává pod dramatické novinové titulky, naleznou se i místa, kde je realita ještě horší. Na druhou stranu ale Marcus vidí i příležitosti nesrovnatelné s ničím, co viděl za poslední dvě desetiletí. Jeho fond proto nyní v klidu prosívá evropské akcie a vybírá ty nejatraktivnější z nich.

Pří výběru společností do portfolia se Evermore Global Value Fund snaží vytipovat společnosti, které mají šanci na současné situaci v Evropě vydělat. „Firmy jsou mnohem chytřejší, než země, v nichž sídlí. Nacházejí si cestičky pro využití krize a budují tak další generaci svých podnikatelských aktivit,“ popisuje fungování některých evropských korporátních štik David Marcus. Nebude to sice přes noc, ale tato strategie podle jeho zkušeností přinese užitek i akcionářům. Marcusův fond však nekupuje jen to, co je „prostě strašně levné“, ale vybírá společnosti, u kterých existuje velká pravděpodobnost příchodu katalyzátoru, který brzy pomůže skrytou hodnotu promítnout do ceny akcií.

Rozhodně však nedoporučuje k investici evropské banky ani po výrazných propadech z posledních dní. Banky totiž Marcus považuje za „černé díry“. Není to přitom jen proto, že by se jako mnozí jiní obával dopadu bankrotu Řecka. S ním totiž ve své investiční strategii počítá (pokud se tedy tento předpoklad nenaplní, čeká u svých tipů ještě vyšší návratnost). Banky podle něho trpí přílišnou neprůhledností. „Nedaří se nám jasně přijít na to, jak vydělávají své peníze. Navzdory snahám o větší transparentnosti se nedomnívám, že se situace doposud příliš změnila,“ říká o (evropském) bankovním sektoru tento manažer investičního fondu.

Za mnohem lákavější dnes Marcus považuje evropské akcie z průmyslového segementu. Následující tituly lze podle Evermore Global Value Fund nyní doporučit:

• Grupo Prisa (Španělsko)
- mediální skupina vydávající noviny a časopisy, ale provozující také kabelové televize a rozhlasové stanice a vydávající učebnice.

- Marcusův názor: Ve Španělsku jsou to silná odvětví, ale já vidím především obrovské možnosti na rychle se rozvíjejících trzích v Latinské Americe, kde díky vládní podpoře vzdělanosti, podnikat v oblasti učebnic je skvělá volba. Líbí se mi také jejich snaha v oblasti restrukturalizace a odprodeje nepotřebných (realitních aktiv).

• Bollore (Francie)
- průmyslový koncern podnikající snad ve všech segmentech průmyslové výroby.

- Marcusův názor: Zvláště atraktivní je, že firma provozuje přístavy a dopravní terminály v Africe, kde chci mít expozici, jelikož je to jeden z nejméně využitých emerging markets. Zároveň ale firma disponuje těžištěm na mnohem transparentnějším francouzském trhu.

• Old Mutual PLC (Velká Británie)

- společnost založená v roce 1845 spravující aktiva a poskytující životní pojištění a penzijní připojištění.
 
- Marcusův názor: Klasická sázka na restrukturalizaci. Současný ředitel Julian Roberts firmu převzal krátce po pádu Lehman Brothers v roce 2008 a od té doby pracuje na nápravě. Pomalu prochází jednotlivé části podnikání společnosti a mění zaměstnance, zvyšuje marže, přesměrovává nasazení. Jde to pomalu, ale směrem, který se nám líbí.

Fiat Industrial (Itálie)

- výrobce nákladních aut a traktorů a dalších užitkových vozů vzniklý na začátku letošního roku oddělením od mateřské automobilky Fiat.

- Marcusův názor: Líbí se mi, že prodeje vozů firmy jdou jak na emerging markets tak na rozvinuté trhy. Na tento druh společností se nyní nikdo příliš nedívá, a proto je pro tohoto globálního hráče na poli průmyslu nyní ideální čas.

Constantin Medien (Německo)

- dříve EM.Sport Media AG, mediální společnost zaměřená především na sportovní tématiku s podílem ve švýcarské mediální společnosti Highlight Communications AG. Také má filmovou divizi, které vyprodukovala například filmy série Resident Evil.

- Marcusův názor: Jsem příznivcem této společnosti, jelikož prodává vysílací práva na UEFA Champions League v Evropě díky svému 49% podílu v Highlight Communications. Očekávám, že nakonec dojde ke spojení obou společností, což vytvoří hodnotu pro akcionáře.

(Zdroj: The Street, Bloomberg)


Váš názor
  • nespletl se ?
    19.9.2011 21:03

    Nemělo tam být radši Rumunsko mediál CME?
    ZUZKA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data