Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Wyplosz: Zadlužování je rysem demokracií, Evropa, USA i Japonsko musí jednat

Wyplosz: Zadlužování je rysem demokracií, Evropa, USA i Japonsko musí jednat

21.09.2011 14:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Není pochyb o tom, že u mnohých rozvinutých zemí došlo k příliš vysokému nárůstu dluhu. A co je horší, v následujících desetiletích bude dluh kvůli stárnoucí populaci dále růst, což finanční trhy ještě plně nevnímají. Spojené státy, Japonsko a mnohé země eurozóny v minulosti svou zadluženost zvyšovaly v dobrých i zlých časech. V jádru tohoto vývoje se nachází externalita mezi těmi, ke kterým veřejné výdaje tečou na straně jedné, a daňovými poplatníky na straně druhé. Ti první totiž nenesou plnou tíhu dané politiky a tak obvykle žádají více, než kdyby tomu tak bylo. Stejně tak platí, že voliči by se nejraději těšili všem přínosům veřejných výdajů, rádi by ale, aby za ně platili jiní – ať již ze současné, či z budoucích generací. Výsledkem jsou nadměrné deficity.

Popsaný jev představuje obecný rys demokracií, jeho síla však závisí na charakteristice jednotlivých zemí. Studie ukazují, že tato síla roste s množstvím těch, kteří jsou u moci a mají přístup k penězům. Problém zhoršují i rozdíly etnického, jazykového a náboženského rázu. Existují řešení dvojího typu, první se zaměřuje na výstupy – jde o limity zadlužení či deficitů a různá fiskální pravidla. Vedle toho funguje procedurální přístup, který se zaměřuje na proces rozhodování o výdajích. Žádný zázračný lék však neexistuje, v Evropě bude muset fiskální konsolidace spočívat zejména ve výdajových škrtech. V USA, kde zčásti představují problém i nedostatečné rozpočtové příjmy, musí konsolidace zahrnovat i jejich zvýšení.

Nepružný americký systém by měl teoreticky ztěžovat nápravu fiskálních nerovnováh. Pokud ale hrozí, že by tyto nerovnováhy začaly negativně ovlivňovat ekonomiku, voliči obvykle podpoří tu stranu, která se na ně zaměřuje. Výzvou jsou nyní zejména programy sociálního zabezpečení. Je pravděpodobné, že americký politický systém bude v následujících deseti letech schopen dosáhnout stabilizace poměru dluhu k HDP. Po roce 2021 se ale dá čekat další zhoršení kvůli demografickému vývoji. Fiskální výzvy tedy nezmizí.

V Evropě zhoršila zadlužení stárnoucí populace a finanční krize. Pokud nepřijde rozhodné řešení, veřejný dluh dosáhne v roce 2035 128 % HDP, v některých zemích bude mnohem vyšší. Evropa vedle výše zmíněné externality trpí i její mezistátní verzí, kdy některé země čekají podporu od ostatních. Pokud si jednotlivé země chtějí ponechat fiskální suverenitu, řešení musí přijít na národní úrovni. To by pak hodnotila Evropská komise, ECB by nepřijímala jako kolaterál dluhopisy zemí, které poruší dohodnutá pravidla.

Největší výzvu pravděpodobně představuje Japonsko, které má nejvyšší poměr dluhu k HDP a prošlo dvěma desetiletími stagnace hospodářství. Situace je tam přitom taková, že vládní výdaje jsou velmi omezené s výjimkou jediné oblasti - sociálních výhod. Doslova každá další část vládního sektoru trpí nedostatkem peněz jen kvůli tomu, aby byly zdroje pro nedostatečně financovanou sociální oblast. Uvedená externalita totiž v Japonsku dosáhla extrémních rozměrů, a pokud se nezmění volební systém, problém bude přetrvávat. Japonsko je schopné financovat deficity jen díky vysokým čistým úsporám soukromého sektoru, které jsou odrazem deflačního prostředí, v němž domácnosti ani firmy nejsou ochotny investovat.

Náprava nemůže v případě Japonska spočívat jen ve změně volebního systému a omezování výdajů či zvyšování daní. Nejlepším způsobem snížení poměru dluhu k HDP je růst jmenovatele. To znamená zvyšování produktivity a ukončení deflace – zavedení daňových reforem, které podpoří zaměstnanost, a podstupování rizika a zavedení cílení inflace ze strany Bank of Japan.

Uvedené je výtahem z „Public debt in the Eurozone, Japan, and the US“, autorem je Charles Wyplosz.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
  •  
    21.09.2011 16:40

    Nesouhlasím. Zadlužování je ukazatelem korupce a podílu mafie ve vedení státních útvarů.
    Homo
  • Zadlužování není žádným rysem demokracie!!
    21.09.2011 14:57

    Zadlužování je rysem demokracií - titulek hodný bulvárů typu Idnes nebo Super! Zadlužování NĚKTERÝCH demokratických státu / občanů je pouhý DŮSLEDEK, následek, zcela jiných příčin! A ty PŘÍČINY jsou rysem demokracie - tedy systému řízené státní kriminality buržoazní elitou. Je jím třeba politické angažmá největších zoufalců napojených na lobismus. Díky tomu VŠE co by pod rukou inteligentního ekonoma rostlo, absolutně stagnuje a vede ke zadlužování. Zadlužování je pouze jiná forma úkazu hospodářské kriminality bující ve vládě. Modely ziskově hospodařících systémů jsou všem známy....
    Izák
  • změna volební systému je nutná
    21.09.2011 14:56

    Řešením problémů demokracie typu 1 člověk= 1 hlas je přechod na volební právo jako v akciových společnostech, kdy každý volič by měl u voleb tolik hlasů, kolik na uplynulé volební období zaplatil státu na (přímých) daních. Tím by zmiňované externality byly do značné míry eliminovány. Bezesporu by došlo k posílení pozic střední třídy. Superbohatí totiž zpravidla daňově optimalizují a investují přes právnické osoby a právnické osoby u voleb nemají volební právo.
    Milan
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data