Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Wyplosz: Zadlužování je rysem demokracií, Evropa, USA i Japonsko musí jednat

Wyplosz: Zadlužování je rysem demokracií, Evropa, USA i Japonsko musí jednat

21.09.2011 14:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Není pochyb o tom, že u mnohých rozvinutých zemí došlo k příliš vysokému nárůstu dluhu. A co je horší, v následujících desetiletích bude dluh kvůli stárnoucí populaci dále růst, což finanční trhy ještě plně nevnímají. Spojené státy, Japonsko a mnohé země eurozóny v minulosti svou zadluženost zvyšovaly v dobrých i zlých časech. V jádru tohoto vývoje se nachází externalita mezi těmi, ke kterým veřejné výdaje tečou na straně jedné, a daňovými poplatníky na straně druhé. Ti první totiž nenesou plnou tíhu dané politiky a tak obvykle žádají více, než kdyby tomu tak bylo. Stejně tak platí, že voliči by se nejraději těšili všem přínosům veřejných výdajů, rádi by ale, aby za ně platili jiní – ať již ze současné, či z budoucích generací. Výsledkem jsou nadměrné deficity.

Popsaný jev představuje obecný rys demokracií, jeho síla však závisí na charakteristice jednotlivých zemí. Studie ukazují, že tato síla roste s množstvím těch, kteří jsou u moci a mají přístup k penězům. Problém zhoršují i rozdíly etnického, jazykového a náboženského rázu. Existují řešení dvojího typu, první se zaměřuje na výstupy – jde o limity zadlužení či deficitů a různá fiskální pravidla. Vedle toho funguje procedurální přístup, který se zaměřuje na proces rozhodování o výdajích. Žádný zázračný lék však neexistuje, v Evropě bude muset fiskální konsolidace spočívat zejména ve výdajových škrtech. V USA, kde zčásti představují problém i nedostatečné rozpočtové příjmy, musí konsolidace zahrnovat i jejich zvýšení.

Nepružný americký systém by měl teoreticky ztěžovat nápravu fiskálních nerovnováh. Pokud ale hrozí, že by tyto nerovnováhy začaly negativně ovlivňovat ekonomiku, voliči obvykle podpoří tu stranu, která se na ně zaměřuje. Výzvou jsou nyní zejména programy sociálního zabezpečení. Je pravděpodobné, že americký politický systém bude v následujících deseti letech schopen dosáhnout stabilizace poměru dluhu k HDP. Po roce 2021 se ale dá čekat další zhoršení kvůli demografickému vývoji. Fiskální výzvy tedy nezmizí.

V Evropě zhoršila zadlužení stárnoucí populace a finanční krize. Pokud nepřijde rozhodné řešení, veřejný dluh dosáhne v roce 2035 128 % HDP, v některých zemích bude mnohem vyšší. Evropa vedle výše zmíněné externality trpí i její mezistátní verzí, kdy některé země čekají podporu od ostatních. Pokud si jednotlivé země chtějí ponechat fiskální suverenitu, řešení musí přijít na národní úrovni. To by pak hodnotila Evropská komise, ECB by nepřijímala jako kolaterál dluhopisy zemí, které poruší dohodnutá pravidla.

Největší výzvu pravděpodobně představuje Japonsko, které má nejvyšší poměr dluhu k HDP a prošlo dvěma desetiletími stagnace hospodářství. Situace je tam přitom taková, že vládní výdaje jsou velmi omezené s výjimkou jediné oblasti - sociálních výhod. Doslova každá další část vládního sektoru trpí nedostatkem peněz jen kvůli tomu, aby byly zdroje pro nedostatečně financovanou sociální oblast. Uvedená externalita totiž v Japonsku dosáhla extrémních rozměrů, a pokud se nezmění volební systém, problém bude přetrvávat. Japonsko je schopné financovat deficity jen díky vysokým čistým úsporám soukromého sektoru, které jsou odrazem deflačního prostředí, v němž domácnosti ani firmy nejsou ochotny investovat.

Náprava nemůže v případě Japonska spočívat jen ve změně volebního systému a omezování výdajů či zvyšování daní. Nejlepším způsobem snížení poměru dluhu k HDP je růst jmenovatele. To znamená zvyšování produktivity a ukončení deflace – zavedení daňových reforem, které podpoří zaměstnanost, a podstupování rizika a zavedení cílení inflace ze strany Bank of Japan.

Uvedené je výtahem z „Public debt in the Eurozone, Japan, and the US“, autorem je Charles Wyplosz.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
 •  
  21.09.2011 16:40

  Nesouhlasím. Zadlužování je ukazatelem korupce a podílu mafie ve vedení státních útvarů.
  Homo
 • Zadlužování není žádným rysem demokracie!!
  21.09.2011 14:57

  Zadlužování je rysem demokracií - titulek hodný bulvárů typu Idnes nebo Super! Zadlužování NĚKTERÝCH demokratických státu / občanů je pouhý DŮSLEDEK, následek, zcela jiných příčin! A ty PŘÍČINY jsou rysem demokracie - tedy systému řízené státní kriminality buržoazní elitou. Je jím třeba politické angažmá největších zoufalců napojených na lobismus. Díky tomu VŠE co by pod rukou inteligentního ekonoma rostlo, absolutně stagnuje a vede ke zadlužování. Zadlužování je pouze jiná forma úkazu hospodářské kriminality bující ve vládě. Modely ziskově hospodařících systémů jsou všem známy....
  Izák
 • změna volební systému je nutná
  21.09.2011 14:56

  Řešením problémů demokracie typu 1 člověk= 1 hlas je přechod na volební právo jako v akciových společnostech, kdy každý volič by měl u voleb tolik hlasů, kolik na uplynulé volební období zaplatil státu na (přímých) daních. Tím by zmiňované externality byly do značné míry eliminovány. Bezesporu by došlo k posílení pozic střední třídy. Superbohatí totiž zpravidla daňově optimalizují a investují přes právnické osoby a právnické osoby u voleb nemají volební právo.
  Milan
Aktuální komentáře
17.04.2024
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb
13:14Reuters: Křetínský zvažuje, že se pokusí převzít vlastníka britské pošty
11:52Komentář analytika: Růst prodejů LVMH zpomaluje, na rozdíl od konkurence však firma dále roste
11:30Powell potvrdil pozdější uvolnění, pozornost se ale přesouvá k výsledkům  
10:22Seidler: Ceny tržních služeb v březnu v souladu s běžným vývojem, ceny rostlinné výroby však skokově vzrostly
10:15Inflace v Británii v březnu klesla na 3,2 procenta, je nejníže za dva a půl roku
9:17Výrobce čipů ASML je díky vývozu do Číny v zisku, má ale málo zakázek
9:07Rozbřesk: Globální výprodej dostal pod tlak i středoevropské trhy
8:54ČEZ jedná o větrných turbínách v lesích. Bank of England možná začne snižovat sazby dříve než Fed a futures jsou smíšené  
8:09Adidas po nečekaně úspěšném prvním čtvrtletí zvedl celoroční výhled
6:27Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 31.3.2024
6:21EUC a.s.: Výroční zpráva EUC, a.s. za rok 2023
5:58Stratégové z Wall Street varují, že pokles na akciích může vyvolat širší prodeje
16.04.2024
23:15Wall Street nadále pod tlakem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y