Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko chce v Íránu vybudovat největší zinkový důl na světě, sankcím OSN navzdory

Rusko chce v Íránu vybudovat největší zinkový důl na světě, sankcím OSN navzdory

20.09.2011 15:18
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Komoditní trh v řadě ohledů připomíná ten svatební. Najít spolehlivého a bezproblémového partnera je těžší, než se na první pohled zdá. O tom se v brzké době možná přesvědčí ruská státní korporace Rostěchnologii, která chce v Íránu spolu s místní bankou rozjet obří projekt na těžbu zinku a olova.

Podle dnešního vydání deníku Kommersant se ruský konglomerát dohodl s íránským finančním ústavem Bank Saderat Iran na vybudování dolu v Mehdiabádu v centrální části země, kde se nachází největší známé a dosud nevyužité ložisko zinku na světě. V rámci investičního projektu v hodnotě 1,2 mld. USD má být zřízen společný podnik. Realizaci joint venture by však mohl uškodit fakt, že na Bank Saderat, největší soukromou banku v Íránu, uvalila sankce Rada bezpečnosti OSN.

Projekt, který by se za normálních okolností snažili politici z obou zemí hlasitě propagovat, byl ve vší tichosti schválen na nedávném zasedání stálé rusko-íránské komise pro obchodní spolupráci. Podle protokolů z jednání bude třetím partnerem v joint venture společnost Kapsad International (75 % patří dvěma tureckým investorům, zbylých 25 % připadá na firmu ze Seychelských ostrovů). Konkrétní rozdělení podílů zatím upřesněno nebylo.

Politická podpora společnému rusko-íránskému podniku, alespoň na ruské straně, nechybí. Podle informací Kommersantu se jedná o iniciativu vicepremiéra Igora Sečina, šedé eminence ruské energetiky. Ten už letos v únoru vydal příkaz k rozpracování projektu a několika příslušným ministerstvům nařídil spolupracovat na jeho realizaci.

Parametry ložiska v Mehdiabádu jsou úctyhodné. Celkové zásoby se odhadují na 394 mil. tun rudy se střední koncentrací zinku ve výši 4,2 %; 1,6 % v případě olova a 36 gramů na tunu u stříbra. V Íránu se nachází 3 % světových zásob zinku a olova, země ale příliš významným těžařem obou kovů zatím není – v produkci zinku jí patří 15. místo, v olovu je až třiadvacátá.

Licenci na rozvoj ložiska dostala původně společnost Mehdiabad Zinc, společný podnik íránských investorů a australské Union Resources – to bylo v roce 2006. Australané chtěli začít těžit do pěti let a krom dolu na místě postavit i závod na zpracování rudy a posléze další. Kvůli zhoršujícím se vztahům mezi Západem a íránským režimem byl však projekt zmražen a licence odebrána.

Vysoká politická rizika přetrvávají dodnes. Jednostranné sankce na bank Bank Saderat, mimo jiné subjekty, uvalily v roce 2006 Spojené státy. Americké úřady banku podezíraly z financování nejrůznějších islamistických bojůvek. Na jaře roku 2008 pak byla v Radě bezpečnosti OSN schválena rezoluce přitvrzující tlak na Íránce, kterou podpořilo i Rusko, tehdy v čele s novým prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Ten pak ve svém nařízení ruským společnostem doporučil zachovat „ostražitost“ při styku s dvěma íránskými bankami, včetně Bank Saderat, s tím, že obchodní styky s Ruskem by neměly Íránu pomáhat při rozvoji a šíření jaderné technologie a raketových systémů. V létě minulého roku byl režim sankcí znovu zostřen, avšak v posléze vydaném nařízení Dmitrije Medveděva už Bank Saderat nefiguruje.

Zdroje Kommersantu tvrdí, že na účasti problematické banky trvala íránská strana, přičemž se hledají cesty, jak možné potíže spojené se sankcemi vyřešit. Někteří úředníci jsou toho názoru, že v daném případě spolupráce s Bank Saderat pod sankční režim nespadá. Navíc, státem vlastněné Rostěchnologii by za porušení mezinárodních norem musel stíhat samotný ruský stát, a to ještě poté, co by narušení sankcí potvrdila Rada bezpečnosti, což je zatím nepravděpodobné.

Jiná otázka je, jak se ke kroku postaví americké ministerstvo zahraničí, které velmi tvrdě postihuje investice svých společností do citlivých sektorů íránské ekonomiky, nebo i styky amerických společností s firmami, které tyto „nepovolené“ investice provádí. To pocítila ruská ropná společnost Lukoil (55,55 USD, 1,35%), která před rokem opustila projekt hloubení ropného ložiska Anaran na jihozápadě Íránu. Lukoil v USA vlastní četná aktiva a jeho akcionářem je také americký koncern ConocoPhillips; hrozba odvety proto byla reálná. Lukoil tak raději odepsal 63 mil. USD, které v projektu dosud investoval, a přepustil své místo Gazprom Něfti.

Rostěchnologii ale s největší pravděpodobností podobný osud nepotká, i když už se dříve na americkou černou listinu dostala jedna z dcer korporace, vývozce zbraní Rosoboronexport, který měl Íránu dodat vyspělý systém protivzdušné obrany S-300. Pardon pro Rosoboronexport se stal jedním z mála hmatatelných výsledků politiky „resetu“, kterou v rusko-amerických vztazích praktikuje administrativa prezidenta Baracka Obamy. Rostěchnologii mají navíc v USA vlivného partnera. Před rokem se společností Boeing (64,15 USD, -1,88%) uzavřely kontrakt na dodávku ruského titanu v hodnotě 480 mil. USD. Boeing zase do Ruska dodá 50 nových úzkotrupých letounů, jelikož vyhrál tendr vypsaný právě korporací Rostěchnologii. Oznámení výsledků soutěže bylo dvakrát odloženo a vítězství Boeingu bylo ohlášeno jen několik dní poté, co americké ministerstvo zahraničí zrušilo sankce proti Rosoboronexportu. Že by shoda náhod?

(Zdroje: Kommersant, Voice of Russia, RIA Novosti)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů