Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf MMF pro Evropu: Plán další pomoci Řecku se musí změnit, východiska padla (+klíčové milníky)

Šéf MMF pro Evropu: Plán další pomoci Řecku se musí změnit, východiska padla (+klíčové milníky)

6.10.2011 13:11, aktualizováno: 6.10. 13:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Zatímco je to ochota pomoci Evropě nákupem dluhopisů, dominantně akcentována jako postoj MMF k dluhové krizi starého kontinentu, mnohem vážnější slova k charakteru další pomoci Řecku pronesl šéf Mezinárodní měnového fondu pro Evropu Antonio Borges. Podle něj východiska, na kterých stála červencová dohoda na druhém balíku finanční pomoci Řecku, dnes již v zásadě kompletně neplatí a bude proto nutné změnit podobu další pomoci Řecku i míru a způsob zapojení soukromého sektoru.

Evropští lídři se 21. července dohodli na druhém balíku finanční pomoci Řecku v rozsahu 109 miliard eur, včetně dobrovolné účasti soukromého sektoru (bank) s akceptací 21% ztráty ze svých investic do řeckého dluhu. „Evropa došla k řešení podmínek velmi dobrých pro situaci bank a více než dobrých pro kompenzaci na straně Řecka. Jenže – od července je situace v Evropě podstatně jiná, zejména ohledně vývoje úrokových sazeb. Program bude nezbytně muset být přehodnocen,“ uvedl Borges s tím, že jak, je na Evropanech. Připomíná ale zejména, že ztráta, na kterou přistoupily banky v rámci komplexního řešení pomoci Řecku vycházela z předpokladů, že se Řecko vrátí na trhy v roce 2012, že tamní ekonomika v roce 2012 poroste o 0,6 procenta, že bude naplněn cíl rozpočtového schodku, cíl privatizace a nejen schváleny, ale hlavně také postupně implementovány strukturální reformy. „Je zjevné, že řada z těchto parametrů je od července někde jinde, změnit se proto musí také druhá pomoc,“ uvedl Borges. „Řecko je v mnohem hlubší recesi a to mění vše, od výhledu na růst ekonomiky, přes rozpočet přes všechny další parametry,“ dodal.

Podle Borgese se musejí změnit podmínky zapojení bank a MMF nad plánem pracuje. „Pokud se Evropa rozhodne k většímu odpisu dluhu, musí přispět méně do záchranného balíku. Menší ztráta pro banky naopak znamená větší náklady pro daňové poplatníky,“ uvedl šéf evropských operací MMF. Připomněl, že šéf ECB je velkým oponentem značných ztrát pro daňového poplatníka.

„Jestliže se Evropa rozhodne k menšímu odpisu dluhu, protože se obává o důvěru v ni, ve finanční sektor, a to je pozice prezidenta ECB Tricheta, jestliže říká, že ať Řecko dělá co dělá, dostane se jí pomoci za velkorysých podmínek, dobře, MMF s tím může žít. Mějme ale na mysli, že velký odpis dluhu, a je jedno jak velký, nevyřeší řecký problém, protože země si dál bude muset chodit na trh pro zdroje na svůj chod. A to po několik příštích let. Jsou to skutečné reformy ekonomiky, které jsou nezbytné,“ uvedl Borges.

Do konce roku 2011 zbývají necelé tři měsíce. Jaké jsou hlavní milníky, které mohou rozhodnout o dalším vývoji Řecka (i celé dluhové krize v Evropě)? Dnes ECB rozhodne o nastavení sazeb. Snížení se většinově neočekává, nasazení dalších nástrojů ano. 13. října proběhne schůzka ministrů financí eurozóny, která přiblíží rozhodnutí o uvolnění další tranše pomoci Řecku v rozsahu 8 mld.EUR. O den později jsou splatné 2 mld. EUR, další 21. října, poukázek Řecka. Do té doby proběhne Summit v Bruselu a generální stávka v Řecku. V listopadu dochází do splatnosti dalších 3,6 mld. EUR řeckých poukázek, v prosinci dalších více než 12 mld. EUR. Do konce roku má být Řecku uvolněna další tranše pomoci.

Vývoj událostí ovlivňujících pomoc Řecku do konce roku 2011:
Datum Událost
6. října ECB rozhoduje o nastavení sazeb
7. října  Schůzka německé kancléřky Merkelové a Lucemburčana Junckera (EcoFin) k Řecku
9. října Schůzka Merkelová Sarkozy v Berlíně
13. října Schůzka ministrů financí eurozóny, do této doby odloženo uvolnění další tranše pomoci Řecku
14. října Splatné řecké poukázky v objemu 2 mld. EUR
14.-15. října Schůzka G20 v Paříži
17. října Summit EU27 v Bruselu
18. října Summit eurozóny v Bruselu
21. října Splatné řecké poukázky v objemu 2 mld. EUR
1. listopadu Mario Draghi se stane guvernérem ECB, nahradí Jean-Claude Tricheta
3. listopadu ECB rozhoduje o nastavení sazeb
3.-4. listopadu Schůzka G20 v Cannes
7.-8. listopadu Schůzka ministrů financí eurozóny v Bruselu, pak ministrů financí EU27
10. listopadu EK zveřejní nový makroekonomický výhled, včetně prognózy dluhu a rozpočtového schodku zemí EU
11. listopadu Splatné řecké poukázky v objemu 2 mld. EUR
15. listopadu Řecko má bez 6. tranše peníze pro provoz do poloviny listopadu (slova MF Evangelose z 4. 10.)
18. listopadu Splatné řecké poukázky v objemu za 1,6 mld. EUR
29. a 30. listopadu Jednání Eurogroup a Ecofin
8. prosince ECB rozhoduje o sazbách
9. prosince Jednání špiček EU v Bruselu
16. prosince Splatné řecké poukázky v objemu 2 mld. EUR
19. prosince Splatné řecké dluhopisy v objemu 1,17 mld. EUR
22. prosince Splatné řecké dluhopisy v objemu 0,98 mld. EUR
23. prosince Splatné řecké poukázky v objemu 2 mld. EUR
30. prosince Splatné řecké dluhopisy v objemu 0,71 mld. EUR
konec prosince Splatná sedmá tranše pomoci EU a MMF

(Zdroj: AP, AFP, CNBC, Reuters, Bloomberg)


Váš názor
  • Trestní oznámení
    6.10.2011 14:26

    Já tomu nerozumím. Pokud bych já, jako CFO společnosti, nyní investoval do dluhopisů Řecka nebo řeckých bank, okamžitě by na mě naši akcionáři podali trestní oznámení, že jsem se ke svěřenému majetku nechoval s "péčí řádného hospodáře". Dle mého by občané eurozony měli postupovat stejným způsobem a začít hromadně podávat trestní oznámení na své ministry financí a ECB, jelikož všichni ví, že se v tomto případě již nejedná o půjčku, která by mohla být v budoucnu splacena. Jsem opravdu šťastný, že nejsme členy eurozony a v tomto ohledu je mi líto Slováků. Třeba by pár preventivních trestních oznámení odradilo slovenskou vládu a parlament od přijetí návrhu na navýšení záchranného fondu.
    CFO
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data