Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fitch potvrdil rating KB, ČS a ČSOB, české banky má za zdravé a stabilní

Fitch potvrdil rating KB, ČS a ČSOB, české banky má za zdravé a stabilní

12.10.2011 15:56, aktualizováno: 12.10. 16:44
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Agentura Fitch Ratings potvrdila dosavadní ratingy trojici hlavních českých bank a označila bankovní sektor ČR za zdravý a stabilní. Rating hodnotící dlouhodobé závazky v cizí měně zůstává u České spořitelny a Komerční banky na stupni „A“ u ČSOB potom na dosavadní známce „A-“. Potvrzen byl také stabilní výhled ratingu odrážející stejné hodnocení mateřských bankovních skupin. Od těch se navíc podle zprávy agentury Fitch mohou české banky dočkat podpory v případě nutnosti.

V případě České spořitelny je dnes potvrzený ratingy agentury Fitch shodné s mateřskou Erste Bank (446 CZK, 1,02%). V případě KB (3445 CZK, 0,73%) a ČSOB je rozdíl mezi vůči mateřským ratingům jeden stupeň - Komerční bank s ratingem „A“ o jeden stupeň pod „A+“ mateřské Société Générale (23,16 EUR, 6,00%) a ČSOB s „A-“ o jeden stupeň pod „A“ skupiny KBC (18,6 EUR, -0,83%) . Jednostupňový rozdíl mezi ratingy matky a dcery přitom Fitch v obou případech zdůvodňuje „vysokou pravděpodobností nadcházející podpory“ mateřské banky své české divizi, pokud to bude nutné.

Výhled Fitch pro český bankovní sektor zůstává stabilní s ohledem na „zdravé fundamenty zajišťující stabilitu a vysoký stupeň odolnosti vůči externím šokům“. Poměr špatných úvěrů v systému zůstal ve druhém čtvrtletí letošního roku v podstatě beze změny na 6,6 procenta, což naznačuje, že špatné úvěry již dosáhly svého maxima a ekonomika se navrací k růstu. Míra kapitalizace v sektoru se v první polovině roku nadále zlepšovala díky solidnímu růstu i ziskům – poměry Tier 1 a ukazatel kapitálové přiměřenosti se na konci období držely okolo 15 resp. 16 procent, a to navzdory vysokým vypláceným dividendám.

Fitch nicméně upozornil, že jakákoli změna hodnocení mateřské banky by přímo ovlivnila rating české dceřiné banky. Možnost růstu některých dílčích ratingů je podle agentury omezena nejistými vyhlídkami pro ekonomiky eurozóny, které jsou zdrojem nepřímých tlaků na rozvoj podnikání bank, jejich ziskovosti a kvalitu aktiv. Současné známky jsou přesto odolné vůči možnému mírnému zhoršení prostředí, v němž banky operují.

PŘEHLED AKTUÁLNÍCH RATINGŮ

Česká spořitelna
Hodnocení dlouhodobých závazků v cizí měně: potvrzeno na 'A'; výhled stabilní
Hodnocení krátkodobých závazků v cizí měně: potvrzeno na 'F1'
Support Rating: potvrzen na '1'
Viability Rating: potvrzen na 'bbb+'
Individual Rating: potvrzen na 'C'

ČSOB
Hodnocení dlouhodobých závazků v cizí měně: potvrzeno na 'A-'; výhled stabilní
Hodnocení krátkodobých závazků v cizí měně: potvrzeno na 'F2'
Support Rating: potvrzen na '1'
Viability Rating: potvrzen na 'bbb+'
Individual Rating: potvrzen na 'C'

Komerční banka 
Hodnocení dlouhodobých závazků v cizí měně: potvrzeno na 'A'; výhled stabilní
Hodnocení krátkodobých závazků v cizí měně: potvrzeno na 'F1'
Support Rating: potvrzen na '1'
Viability Rating: potvrzen na 'bbb+'
Individual Rating: potvrzen na 'C'Jak číst jednotlivé kategorie ratingu:

Hodnocení dlouhodobých závazků
v cizí měně a krátkodobých závazků v cizí měně (IDR) je základním typem ratingu úvěrové spolehlivosti pro nástroje do a nad jeden rok splatnosti. U dlouhodobého hodnocení je spolehlivost do stupně „BB+“ (a ekvivalentu) považována na silnou, pod toutu hranicí za „nedostatečně pevnou“. U krátkodobého hodnocení jsou stupně spolehlivé části spektra značeny sérií F (1 až 3), nedodatečná kapacita dostát závazkům pak od B po C.

Support rating – Jde o hodnocení schopnosti externích subjektů podpořit banku v případě obtíží. Jeho výše se obvykle odvíjí zejména od IDR ratingu samotného takového vnějšího „zajistitele“.

Viability Rating (VR) – jsou stvořeny pro mezinárodní porovnatelnost úvěrové důvěryhodnosti dlužníka/emitenta dluhu. Společně se support ratingem je VR druhou hlavní komponentou celkového IDR ratingu, do kterého dále vstupují sektorové podmínky, profil firmy a řízení rizika, finanční profil, strategie managementu a corporate governance. Do stupně „bbb“ (a ekvivalentu) je VR rating hodnocen jako kvalitní, od „bb“ po „f“ (selhání) jako spekulativní.

Individual rating – je udělován bankám, které jsou právně samostatné (například tuzemské ČS patřící do skupiny Erste, KB patřící do skupiny SocGen atd.). Tento rating odráží, jak by byla v základu hodnocena, pokud by byla právně zcela samostatná, bez podpory mateřské společnosti. Hodnocení „A“ až „C“ je od velmi silné pozice po adekvátní, od „D“ po „F“ od slabé po plné selhání.


(Zdroj: Fitch Ratings, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data