Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Shiller: Na finanční zimu stimulací bez dluhů

Shiller: Na finanční zimu stimulací bez dluhů

20.10.2011 18:16
Autor: Redakce, Patria Online

Na tradiční zemědělské farmě znamenal příchod zimy práce na infrastruktuře. Opravují se stodoly, budují ohrady, kopou studně. Jedná se o důležité činnosti, které mohou být provedeny kdykoliv, jen na ně není čas. A pokud je zima neobvykle dlouhá, provádějí se další nutné práce. Jde o to, nenechat lidi zahálet a využít čas k dokončení důležitých věcí. Pomáhají všichni a nemusí se kvůli tomu zadlužovat. A všichni se pak dělí o plody své práce, o ekonomický růst, ke kterému přispěli.

Program tvorby pracovních míst navržený prezidentem Obamou, který byl minulý týden ve své plné verzi zablokován Senátem, by během současné ekonomické zimy v mnohém splnil stejnou roli. Za modernizaci škol, opravy železnic a dálnic a další projekty by se zaplatilo daněmi.

Podobné plány se objevovaly v každé ekonomické depresi, které Spojené státy čelily. Ani v letech 1893-1897, či 1873-1879 se ale nedostaly daleko, protože vyžadovaly politicky nepřijatelné zvyšování daní či dluhu. Až revoluce v ekonomickém uvažování vedená Johnem Maynardem Keynesem nám umožnila přemýšlet o ekonomice jako o systému, který se může spontánně zadrhnout. A který může být stimulován vládou s cílem zlepšit podmínky pro všechny.

Až ve čtyřicátých letech pak ekonomové pochopili, že efektivní může být i stimulace prováděná s vyrovnaným rozpočtem. Jak ukázali Walter S. Salant a Paul A. Samuelson, pokud je ekonomika v depresi nebo se jí blíží, národní příjmy zvýší i vládní výdaje plně financované zvýšením daní. Tento efekt je znám jako multiplikátor vyrovnaného rozpočtu. V současné době vysoké nezaměstnanosti v USA by takové kroky měly dávat smysl. Stejně jako zimní práce na farmě.

Uvedené je výtahem z „Making the Most of Our Financial Winter“, autorem je Robert J. Shiller, profesor ekonomie a financí na Yale University.

(Zdroj: NYTimes)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Obamova zimní údržba
    21.10.2011 10:05

    Mám pocit, že minulá Obamova "zimní údržba" přinesla jedno pracovní místo na milion investovaných $, o které se USA zadlužily navíc. Takže tento člének beru jako upozornění na to, jak jsou ekonomové z Yale zabednění. Další problém vidím ve zvyšování daní v době útlumu. Notabene když každá jednotka měny vybraná vládou se vrátí do oběhu max s 60% účinností (čili 40% se rozpustí v aparátu státu).
    THUD
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)