Aktualizováno Zatímco v Evropě zuří dluhová krize a analytici se předhánějí ve snižování odhadu hospodářského růstu, firmy úspěšně bojují s překážkami a dosahují výborných výsledků. Podle průměrného odhadu více než deseti tisíc analytiků oslovených agenturou Bloomberg vzrostou průměrné tržby na akcii v tomto roce v rámci indexu S&P 500 o 11 % na 1052,42 USD/akcii. Rekordní nárůst tržeb tak kontrastuje s nedávným propadem trhů a obrovskou nervozitou, která na trzích panuje.
Analytici analyzovali dosavadní výsledky společností z indexu S&P 500, z nichž jich 90 % již reportovalo, a u zbytku použili odhad. Ve svém reportu došli k závěru, že firmy dosáhly rekordních marží a zisků na čtvrtletní i roční bázi, když uvádějí: „Třetí kvartál 2011 přináší na úrovni EPS (zisk na akcii) nové čtvrtletní a zároveň roční maximum, zatímco čisté marže na rekordních úrovních zůstávají“. Zde je nutno podotknout, že analytici GS mají na mysli období čtyř po sobě jdoucích čtvrtletí končící 3Q 2011. K těmto závěrům dodávají: „EPS za poslední čtyři kvartály na úrovni 94,8 USD překonává předešlý vrchol 91,47 USD v ročním období končícím v 2Q 2007. Následně na to dosáhl v říjnu 2007 index S&P 500 svého historického maxima 1576 bodů.
Pokud tedy ceny akcií reflektují budoucí zisky společností, proč se index S&P 500 doposud nevrátil na toto maximum? V tuto chvíli ztrácí na tento vrchol 20 %. Odpověď je snadná, uvážíme-li, že výhled zas tak růžový není. Podle analytičky Karen Finerman z Metropolitan Capital Advisors jsou očekávání zkreslena obavami, že Evropa nedokáže svou dluhovou krizi vyřešit, což by mohlo tlačit na pokles zisků. Zjednodušeně řečeno, investoři nejsou v tuto chvíli ochotni platit za tyto zisky, když nad trhy neustále krouží strašidlo evropské recese, která by negativně ovlivnila i výnosy amerických nadnárodních společností.
Valuace akcií v rámci S&P 500, tedy poměr cen vůči ziskům P/E, se současnou úrovni 12,1 blíží minimům za posledních deset let. Navíc, strach je stále cítit nejen z investorů, ale i z firem samotných, které ačkoli možná začaly rozpouštět nahromaděné zásoby hotovosti v podobě zpětných odkupů a výplat dividend, se zdaleka ještě nedostaly do fáze najímání nových zaměstnanců. V kontrastu tak stojí dle oficiálních statistik 9% nezaměstnanost v USA a průměrná zisková marže společností pokrývaných S&P 500, dle GS dosahující maxima 8,9 %.
David Kostin, analytik , očekává do konce roku pokles S&P 500 na 1200 bodů a zakončení příštího roku kolem úrovně 1300 b. Důvodem určitého zaostávání trhů může být i fakt, že analytici během posledního měsíce snížili projekce zisků společností z S&P 500 o procento. 43 % společností z S&P 500, které doposud reportovaly výsledky, jich nenaplnilo očekávání analytiků, což je podle dat Bloombergu nejhorší výsledek od roku 2009.
(Zdroj: CNBC, Bloomberg)