Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pijavice pryč, krvácet to bude jen chvíli

Pijavice pryč, krvácet to bude jen chvíli

11.11.2011 18:48

Cestovatelé říkají, že pijavice se v zemích, kde jsou typickým rysem přírody, přisají tak, že člověk nic neví. Nic necítí a když pijavici odstraní, či sama opadne, z ranky stále teče krev. Parazit totiž do ní vypouští látku proti srážení krve.

Domácí média upozorňují na článek Financial Times, který poukazuje na to, že „skutečnou řeckou tragédii“ je „ síť řeckých oligarchů, kteří kontrolují velkou část řecké ekonomiky, finanční sektor, média a politiku“. Ti berou snahu vlády o skoncování s daňovými úniky jako přímý útok na svá privilegia a tvrdě je brání. Vedle si brousí zuby na privatizaci státního majetku v naději, „že ho poberou za méně než pětinu jeho reálné hodnoty“.

Daniel Gros se na stránkách VOX zamýšlí nad tím, co je skutečným problémem Itálie. Poukazuje na to, že investice do fyzického i lidského kapitálu jsou v této zemi vysoké a rostoucí. Regulace na trzích se zbožím i na trhu práce se a absolutním měřítku i ve srovnání s Německem zlepšuje, podobně je to s investicemi do vědy a výzkumu. Přesto je růst italské ekonomiky dlouhodobě mizerný. Jediné, co se ze základních ukazatelů determinant dlouhodobého ekonomického výkonu zhoršuje je korupce a vláda práva.

Periferie eurozóny bývá ve spojitosti s domácím vývojem často zmiňována ve vztahu s naší fiskální situací a výhledem. Má to své výhody i negativa. Mýlíme se ale, pokud se domníváme, že hlavní hrozbou je pro nás veřejný dluh; ten je mnohem více důsledkem, jak ukazuje právě příklad (alespoň některých) periferních zemí. Mnohem více jádru pomyslné cibule kauzalit je pijavicatost společnosti a následné množství a moc pijavic v ní. A pokud je byť jen polovina toho, co člověk zaznamená ohledně pijavic v domácích médiích pravdou, pak jsme až po uši v problémech.

Pijavicová společnost se chová perverzním způsobem a nefungují v ní běžné mechanismy. Uveďme velice aktuální příklad. Dluhu je dost, musí se šetřit. Jsou utaženy kohoutky a u jejich výpustí se začne dít následující: Vedoucí/šéf/správce/ředitel má pod sebou pár kamarádů, kteří mu pomohli stát se vedoucím a on je za to drží ve funkci. I když toho moc nepředvádí a spíše škodí. Penězovod vysychá, pijavice se ale drží pevně – pokud půjdou ony, půjde i šéf. Je tak šetřeno i na těch nejabsurdnějších položkách, snižují se odměny těch, kteří dělají práci svou a ještě suplují za pijavice.

Podstata problému zde tedy snahou o úspory zůstává nedotčena. K tomu se prudce zvyšuje frustrace těch, kteří doposud na pijavice dělali a nyní na ně dělají ještě více. Pokud se systém nejdříve nezbaví pijavic, je jen otázkou času, kdy dojde trpělivost. Ani pak ale není zdaleka vyhráno, někdy přímo naopak. Postavit se do čela „hnutí za odstranění pijavic“ mají totiž přirozeně největší zájem právě ony. Či se alespoň přisát na sekerníky, kteří to myslí upřímně (ne v tom zprofanovaném smyslu slova). Pokud se jim ani to nedaří, sekerník se nevyhnutelně stává terčem jejich posledního pokusu o záchranu – snahy udělat z něj pijavici také. Minimálně v očích veřejnosti.

Rozdíl mezi fungujícím sociálním státem a nefungující parodií na něj není ve svém jádru v inženýrském dolaďování příjmových a výdajových parametrů, či jiných technikáliích. Je v první řadě v pijavicích – v tolerování jejich existence mezi námi a v nás. Třeba z obav z toho, že rána bude ještě nějakou dobu po jejich odstranění krvácet.
 
Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 •  
  14.11.2011 9:40

  Neví někdo o nějakém prostředku proti pijavicím? Kdysi se házely z oken, ale to je prý nehumální.
  koala
 • trefa
  14.11.2011 8:25

  Pan Soustružník si u mě tímto komentářem šplhl. Prozradil o sobě, že o problému zná podstatu :-)
  Jesse
 • Naprostý souhlas
  11.11.2011 23:01

  Dluh, pijavice, uplácení voličů, kmotři - tragédie České republiky.
  • Re: Naprostý souhlas
   11.11.2011 23:21

   ...České republiky? Teď zrovna v paví telce řeší, že víc než polovina kongresmanů a senátorů obchoduje na burze (na své triko) s využíváním svých insider informací. Nikdo za to nikdy nebyl potrestán. Ve Wash.DC existuje řada agentur, které zprostředkovávají informace od personálu těchto zákonodárných institucí dál k obchodníkům, fondům atd. Ti velcí si samozřejmě drží své tipaře uvnitř... Doby se mění. Dřív jsme si to mohli jen myslet, teď se o tom mluví jako o otřesném objevu ;-)
   Kalka.
 •  
  11.11.2011 21:23

  Tak tak. Bude to tím, že (v celé historii) jsou bohužel pádnější slova než skutky... ;-)
  Kalka.
 • Tohle je mi povědomé
  11.11.2011 21:13

  ...Není to o naší veřejné správě? Vedoucí/šéf/správce/ředitel má pod sebou pár kamarádů, kteří mu pomohli stát se vedoucím a on je za to drží ve funkci. I když toho moc nepředvádí a spíše škodí. Penězovod vysychá, pijavice se ale drží pevně – pokud půjdou ony, půjde i šéf. Je tak šetřeno i na těch nejabsurdnějších položkách, snižují se odměny těch, kteří dělají práci svou a ještě suplují za pijavice.
  magnus
 •  
  11.11.2011 20:12

  Nic ve zlém,chybi mi tady dnes grafy.pb.
  pb
  • Grafy nejsou
   11.11.2011 21:04

   (teda "grafy") a hnedka to má hlavu a patu
   db
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data