Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozhodčí smlouvy: nové povinnosti pro podnikatele

Rozhodčí smlouvy: nové povinnosti pro podnikatele

7.12.2011 7:00
Autor: KŠB, KSB

Aby se napříště nestávalo, že spotřebitelé si podpisu rozhodčí doložky, obsažené drobným písmem například ve smlouvě o půjčce, vůbec nevšimnou a následný spor hladce prohrají bez možnosti další obrany, přichází novela s několika novinkami.

Rozhodčí smlouva bude muset být uzavírána na samostatné listině, nebude tedy smět být součástí vlastní smlouvy, jak je dnes obvyklé. Druhá strana, vystupující v postavení podnikatele, bude mít navíc povinnost spotřebitele dostatečně včas upozornit, jaké důsledky pro něj z uzavření rozhodčí smlouvy mohou vyplynout. Dojde-li poté skutečně ke sporu, bude muset rozhodce při jeho řešení aplikovat spotřebitelské právo, což znamená pro spotřebitele výhodnější situaci.

Pravdivě, přesně a úplně

Důvěryhodnost má rozhodčímu řízení vrátit také povinnost doplnit do každé rozhodčí smlouvy „pravdivé, přesné a úplné“ informace o:

- rozhodci nebo o tom, že rozhoduje stálý rozhodčí soud,

- způsobu zahájení rozhodčího řízení,

- odměně rozhodce a předpokládaných druzích nákladů, které mohou spotřebiteli v rozhodčím řízení vzniknout a o pravidlech pro jejich přiznání,

- místu konání rozhodčího řízení,

- způsobu doručení rozhodčího nálezu spotřebiteli a

- soudní vykonatelnosti pravomocného rozhodčího nálezu.

Přísnější požadavky na rozhodce

Arbitrem v rozhodčích řízeních, v nichž bude jednou ze stran spotřebitel, bude moci být pouze bezúhonný člověk, který má vysokoškolské právnické vzdělání a je zapsán v seznamu rozhodců vedeném ministerstvem spravedlnosti. Senátní výbor doporučuje požadovat i složení odborné zkoušky. Nově bude také možné, aby rozhodčí nález přezkoumal soud s ohledem na spotřebitelské právo či dobré mravy.

Novela dále upřesňuje vymezení stálých rozhodčích soudů, z čehož je zřejmé, že za ně nelze považovat různá takzvaná arbitrážní centra. K tomu doplňuje zákaz používat při výkonu činnosti taková označení, která vyvolávají klamnou představu, že se o stálý rozhodčí soud jedná.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data