Japonská ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí nižším tempem, než vláda původně předpokládala, růst však překonal konsensus trhu. HDP dle revidovaných čísel vzrostl o anualizovaných 5,6 procenta proti původně oznámenému odhadu 6,0 %, ve stejném ohledu zaostal i mezikvartální růst na +1,4 % proti +1,5 %. Trh očekával zrychlení ekonomiky o 5,2 % meziročně a 1,3 % mezičtvrtletně.
Důvodem nižšího než očekávaného růstu byl především pokles firemních investic. Navzdory revizi směrem dolů byl však ekonomický růst prvním po dvou předchozích čtvrtletích kontrakce a je prudkým oživením po březnovém zemětřesení a tsunami. Japonská ekonomika se tak ve třetím čtvrtletí vymanila z recese.
Kapitálové investice v období červenec až září klesly o 0,4 procenta místo původně odhadovaného růstu o 1,1 procenta. Meziročně propadly o 9,8 procenta, sestupnou tendenci drží již druhý kvartál v řadě. Japonské společnosti bojují se silným jenem a zpomalením globálního ekonomického růstu, které ohrožují vývoz. „Každý sektor roste svým tempem, ne však nejvyšším možným. Odeznívající oživení na realitním trhu a vývozu jsou předzvěstí mnohem pomalejšího růstu v příštím roce,“ uvedl ekonom Fujitsu Research Martin Schulz.
Revidována směrem dolů byla i soukromá spotřeba, která tvoří více než polovinu HDP. Spotřeba stoupla proti předchozím třem měsícům o 0,7 procenta místo původně uváděného jednoho procenta. Japonská vláda také zpětně revidovala růst HDP za čtvrté čtvrtletí 2010, který podle aktuálně představených čísel rostl o 0,1 %, ačkoli se původně předpokládal pokles.
Ekonomové očekávají, že HDP, které měří hodnotu veškerého zboží a služeb vyrobených v dané zemi, se v posledních třech měsících mírně sníží, na počátku příštího roku však opět poroste. Slabší zahraniční poptávku by měly vyrovnat výdaje vlády na rekonstrukci země po přírodní katastrofě, napsaly agentury AP a Reuters.
Zátěží pro tamní společnosti však zůstává silný jen, díky němuž některé korporace zvažují stáhnutí výroby do zahraničí. Vedení druhé největší automobilky Nissan Motor minulý týden oznámilo, že nízká návratnost investice na domácím trhu zřejmě povede k postupnému přesouvání na jiné trhy. Ministr financí Jun Azumi naznačil možnost dalších intervencí na devizovém trhu s cílem ochránit japonské vývozce.
(Zdroj: Bloomberg, čtk)