Aktualizováno Rakouský dohled na finančním trhem FMA očekává, že rakouské banky Group a Raiffeisen Zentralbank smění participační nehlasující kapitál, vložený soukromými investory (tiché společenství) na některou ze „standardních“ podob mezinárodně uznatelné složky kapitálu. „Téměř všechny smlouvy o participačním kapitálu obsahují ustanovení o možnosti jeho swapu a záleží pouze na nastavení podmínek takové konverze. Banky konverzi připravují a jsou přesvědčeny, že takový swap bude úspěšně realizován,“ nechal se slyšet šéf dohledu FMA Helmut Ettl.
a RZB, která je majoritním vlastníkem RBI, získaly takzvaný participační kapitál od investorů v roce 2009 jako součást dohody, který jim otevřela cestu ke zdrojům od vlády. RZB a další rakouské banky pak participační kapitál využily také před a po této události roku 2009. Tato složka kapitálu sice funguje jako absorbující ztráty a je započítávána do jádrového Tier 1 kapitálového ukazatele banky, Evropská bankovní asociace ji ale pro účely stress testů bank vyloučila a nepomůže tak bankám k doplnění kapitálu do potřebné úrovně 9 % jádrového Tier 1 ukazatele do poloviny roku 2012. To banky zanechává v pozici emitenta cenných papírů, které jsou zatíženy řádově 8% kupónem, ale výnosy z prodeje těchto cenných papírů nemohou být započítávány do mezinárodně uznatelné úrovně kapitálu v jeho standardním chápání.
Otázkou vyplývající z tvrzení šéfa FMA Ettla tedy je, jak se směna participačního kapitálu na „standardní“ odehraje. Jinak řečeno: dojde na emise nových akcií?
RZB, u které testy EBA ukázaly na nedostatek kapitálu v rozsahu 2,1 mld. EUR, zřejmě smění 1 miliardu eur participačního kapitálu vydaného RZB a RBI do běžných akcií nebo konvertibilních dluhopisů. CEO Herbert Stepic to připustil již v polovině listopadu.
opakovaně uvádí, že kvůli doplnění kapitálu na potřebné úrovně dle EBA do poloviny roku 2012 (stress testy ukázaly nedostatek v rozsahu 743 mil. eur) nebude potřebovat emitovat nové akcie. Finanční ředitel Manfred Wimmer v prosinci připustil konverzi zhruba poloviny participačního kapitálu do instrumentů CoCos. Wimmer to ale označil až za krok 2, pokud selžou ostatní plánované cesty – zadržení zisků a prodeje aktiv. CoCos, plným názvem contingent capital bonds, případně také známé jako capital insurance bonds, jsou dluhové nástroje s budoucí možnou, případně rovnou povinnou, směnou na běžné akcie. Do této směny jsou standardním dluhem. Důležitá je zde uznatelnost instrumentu ze strany Basel. Součástí instrumentu mohou být ujednání o obdobích, ve kterých banka nemusí platit úroky z tohoto nástroje (návazně například na čistou ziskovost). Jde tedy o nástroj jednoznačně koncipovaný k tomu, aby bankám pomohl překonat nenadálé krizové období a zároveň fungoval jako uznatelná složka jejich kapitálu.
umístila participační kapitál v roce 2009 v objemu 540 milionů eur. 250 milionů eur z tohoto objemu koupila skupina . Analytici Exane/BNP Paribas ve včerejší zprávě uvedli, že je komentáře managementu přesvědčily, že navýšení kapitálu (cestou emise akcií) nebude třeba. Na druhé straně ale vyslovili obavu, že emise akcií by mohla přijít ke slovu, pokud by plánovala splatit kapitál poskytnutý privátními investory, ale i rakouskou vládou, v plném rozsahu před rokem 2018.
Naposledy na konci listopadu generální ředitel Andreas Treichl ujistil investory, že banka nebude muset kvůli navyšování kapitálu požadovaném Evropským orgánem pro bankovnictví (EBA) prodávat akcie, které by naředily hodnotu současným akcionářům. Úrovně 9 procent jádrového kapitálu Tier 1 požadované do poloviny roku 2012 banka přitom podle vyjádření jejího šéfa pro Sparkassen Zeitung dosáhne „zcela jistě“.
Podle Wiener Zeitung se Treichl nadále může spolehnout na silného spojence, kterým je právě rakouská pojišťovací skupina . Její šéf Günter Geyer se nechal slyšet, že v mantinelech svých možností podpoří. Také jeho budoucí nástupce Peter Hagen potvrdil partnerství obou rakouských finančních skupin, avšak nadále v nepřímé podobě kapitálové účasti. „Pojišťovnou jsme a také jí zůstaneme,“ řekl.
(Zdroj: , Bloomberg, FMA)