Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rakouský regulátor: Erste a Raiffeisen smění participační kapitál na mezinárodně uznatelný. Přijde emise akcií?

Rakouský regulátor: Erste a Raiffeisen smění participační kapitál na mezinárodně uznatelný. Přijde emise akcií?

13.12.2011 12:33, aktualizováno: 13.12. 12:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Rakouský dohled na finančním trhem FMA očekává, že rakouské banky Erste Group a Raiffeisen Zentralbank smění participační nehlasující kapitál, vložený soukromými investory (tiché společenství) na některou ze „standardních“ podob mezinárodně uznatelné složky kapitálu. „Téměř všechny smlouvy o participačním kapitálu obsahují ustanovení o možnosti jeho swapu a záleží pouze na nastavení podmínek takové konverze. Banky konverzi připravují a jsou přesvědčeny, že takový swap bude úspěšně realizován,“ nechal se slyšet šéf dohledu FMA Helmut Ettl.

Erste a RZB, která je majoritním vlastníkem RBI, získaly takzvaný participační kapitál od investorů v roce 2009 jako součást dohody, který jim otevřela cestu ke zdrojům od vlády. RZB a další rakouské banky pak participační kapitál využily také před a po této události roku 2009. Tato složka kapitálu sice funguje jako absorbující ztráty a je započítávána do jádrového Tier 1 kapitálového ukazatele banky, Evropská bankovní asociace ji ale pro účely stress testů bank vyloučila a nepomůže tak bankám k doplnění kapitálu do potřebné úrovně 9 % jádrového Tier 1 ukazatele do poloviny roku 2012. To banky zanechává v pozici emitenta cenných papírů, které jsou zatíženy řádově 8% kupónem, ale výnosy z prodeje těchto cenných papírů nemohou být započítávány do mezinárodně uznatelné úrovně kapitálu v jeho standardním chápání.

Otázkou vyplývající z tvrzení šéfa FMA Ettla tedy je, jak se směna participačního kapitálu na „standardní“ odehraje. Jinak řečeno: dojde na emise nových akcií?

RZB, u které testy EBA ukázaly na nedostatek kapitálu v rozsahu 2,1 mld. EUR, zřejmě smění 1 miliardu eur participačního kapitálu vydaného RZB a RBI do běžných akcií nebo konvertibilních dluhopisů. CEO Herbert Stepic to připustil již v polovině listopadu.

Erste opakovaně uvádí, že kvůli doplnění kapitálu na potřebné úrovně dle EBA do poloviny roku 2012 (stress testy ukázaly nedostatek v rozsahu 743 mil. eur) nebude potřebovat emitovat nové akcie. Finanční ředitel Manfred Wimmer v prosinci připustil konverzi zhruba poloviny participačního kapitálu do instrumentů CoCos. Wimmer to ale označil až za krok 2, pokud selžou ostatní plánované cesty – zadržení zisků a prodeje aktiv. CoCos, plným názvem contingent capital bonds, případně také známé jako capital insurance bonds, jsou dluhové nástroje s budoucí možnou, případně rovnou povinnou, směnou na běžné akcie. Do této směny jsou standardním dluhem. Důležitá je zde uznatelnost instrumentu ze strany Basel. Součástí instrumentu mohou být ujednání o obdobích, ve kterých banka nemusí platit úroky z tohoto nástroje (návazně například na čistou ziskovost). Jde tedy o nástroj jednoznačně koncipovaný k tomu, aby bankám pomohl překonat nenadálé krizové období a zároveň fungoval jako uznatelná složka jejich kapitálu.

Erste umístila participační kapitál v roce 2009 v objemu 540 milionů eur. 250 milionů eur z tohoto objemu koupila skupina VIG. Analytici Exane/BNP Paribas ve včerejší zprávě uvedli, že je komentáře managementu Erste přesvědčily, že navýšení kapitálu (cestou emise akcií) nebude třeba. Na druhé straně ale vyslovili obavu, že emise akcií by mohla přijít ke slovu, pokud by Erste plánovala splatit kapitál poskytnutý privátními investory, ale i rakouskou vládou, v plném rozsahu před rokem 2018.


Naposledy na konci listopadu generální ředitel Erste Bank Andreas Treichl ujistil investory, že banka nebude muset kvůli navyšování kapitálu požadovaném Evropským orgánem pro bankovnictví (EBA) prodávat akcie, které by naředily hodnotu současným akcionářům. Úrovně 9 procent jádrového kapitálu Tier 1 požadované do poloviny roku 2012 banka přitom podle vyjádření jejího šéfa pro Sparkassen Zeitung dosáhne „zcela jistě“.

Podle Wiener Zeitung se Treichl nadále může spolehnout na silného spojence, kterým je právě rakouská pojišťovací skupina VIG. Její šéf Günter Geyer se nechal slyšet, že VIG v mantinelech svých možností Erste podpoří. Také jeho budoucí nástupce Peter Hagen potvrdil partnerství obou rakouských finančních skupin, avšak nadále v nepřímé podobě kapitálové účasti. „Pojišťovnou jsme a také jí zůstaneme,“ řekl.

(Zdroj: Erste, Bloomberg, FMA)


Váš názor
 • participační bondy.
  13.12.2011 13:26

  Jsou tyto participační bondy totéž co tzv non cummulative bonds? Je takovým bondem XS0215338152? děkuji
  tomas
  • Re: participační bondy.
   13.12.2011 13:29

   Ne ne, to jsou tzv "camuflage bonds"... mají za účel kamuflovat kumulovaný kapitál :-)))
   Jesse
Aktuální komentáře
22.04.2024
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
10:58Trhy mohou absorbovat geopolitická rizika, ale jen do určité míry
9:09Rozbřesk: Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?
8:56ČEZ zažaloval ČNB kvůli milionové pokutě, na řadu přijdou tento týden výsledky big techu a futures jsou zelené  
8:53Bitcoin prošel dalším halvingem. Silný vliv na jeho cenu má letos spuštěné obchodování s ETF
8:16WEBINÁŘ už zítra: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
6:37Venku mrazy, na trzích dle Bank of America hezká letní rally?
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data