Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rakouský regulátor: Erste a Raiffeisen smění participační kapitál na mezinárodně uznatelný. Přijde emise akcií?

Rakouský regulátor: Erste a Raiffeisen smění participační kapitál na mezinárodně uznatelný. Přijde emise akcií?

13.12.2011 12:33, aktualizováno: 13.12. 12:48
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Rakouský dohled na finančním trhem FMA očekává, že rakouské banky Erste Group a Raiffeisen Zentralbank smění participační nehlasující kapitál, vložený soukromými investory (tiché společenství) na některou ze „standardních“ podob mezinárodně uznatelné složky kapitálu. „Téměř všechny smlouvy o participačním kapitálu obsahují ustanovení o možnosti jeho swapu a záleží pouze na nastavení podmínek takové konverze. Banky konverzi připravují a jsou přesvědčeny, že takový swap bude úspěšně realizován,“ nechal se slyšet šéf dohledu FMA Helmut Ettl.

Erste a RZB, která je majoritním vlastníkem RBI, získaly takzvaný participační kapitál od investorů v roce 2009 jako součást dohody, který jim otevřela cestu ke zdrojům od vlády. RZB a další rakouské banky pak participační kapitál využily také před a po této události roku 2009. Tato složka kapitálu sice funguje jako absorbující ztráty a je započítávána do jádrového Tier 1 kapitálového ukazatele banky, Evropská bankovní asociace ji ale pro účely stress testů bank vyloučila a nepomůže tak bankám k doplnění kapitálu do potřebné úrovně 9 % jádrového Tier 1 ukazatele do poloviny roku 2012. To banky zanechává v pozici emitenta cenných papírů, které jsou zatíženy řádově 8% kupónem, ale výnosy z prodeje těchto cenných papírů nemohou být započítávány do mezinárodně uznatelné úrovně kapitálu v jeho standardním chápání.

Otázkou vyplývající z tvrzení šéfa FMA Ettla tedy je, jak se směna participačního kapitálu na „standardní“ odehraje. Jinak řečeno: dojde na emise nových akcií?

RZB, u které testy EBA ukázaly na nedostatek kapitálu v rozsahu 2,1 mld. EUR, zřejmě smění 1 miliardu eur participačního kapitálu vydaného RZB a RBI do běžných akcií nebo konvertibilních dluhopisů. CEO Herbert Stepic to připustil již v polovině listopadu.

Erste opakovaně uvádí, že kvůli doplnění kapitálu na potřebné úrovně dle EBA do poloviny roku 2012 (stress testy ukázaly nedostatek v rozsahu 743 mil. eur) nebude potřebovat emitovat nové akcie. Finanční ředitel Manfred Wimmer v prosinci připustil konverzi zhruba poloviny participačního kapitálu do instrumentů CoCos. Wimmer to ale označil až za krok 2, pokud selžou ostatní plánované cesty – zadržení zisků a prodeje aktiv. CoCos, plným názvem contingent capital bonds, případně také známé jako capital insurance bonds, jsou dluhové nástroje s budoucí možnou, případně rovnou povinnou, směnou na běžné akcie. Do této směny jsou standardním dluhem. Důležitá je zde uznatelnost instrumentu ze strany Basel. Součástí instrumentu mohou být ujednání o obdobích, ve kterých banka nemusí platit úroky z tohoto nástroje (návazně například na čistou ziskovost). Jde tedy o nástroj jednoznačně koncipovaný k tomu, aby bankám pomohl překonat nenadálé krizové období a zároveň fungoval jako uznatelná složka jejich kapitálu.

Erste umístila participační kapitál v roce 2009 v objemu 540 milionů eur. 250 milionů eur z tohoto objemu koupila skupina VIG. Analytici Exane/BNP Paribas ve včerejší zprávě uvedli, že je komentáře managementu Erste přesvědčily, že navýšení kapitálu (cestou emise akcií) nebude třeba. Na druhé straně ale vyslovili obavu, že emise akcií by mohla přijít ke slovu, pokud by Erste plánovala splatit kapitál poskytnutý privátními investory, ale i rakouskou vládou, v plném rozsahu před rokem 2018.


Naposledy na konci listopadu generální ředitel Erste Bank Andreas Treichl ujistil investory, že banka nebude muset kvůli navyšování kapitálu požadovaném Evropským orgánem pro bankovnictví (EBA) prodávat akcie, které by naředily hodnotu současným akcionářům. Úrovně 9 procent jádrového kapitálu Tier 1 požadované do poloviny roku 2012 banka přitom podle vyjádření jejího šéfa pro Sparkassen Zeitung dosáhne „zcela jistě“.

Podle Wiener Zeitung se Treichl nadále může spolehnout na silného spojence, kterým je právě rakouská pojišťovací skupina VIG. Její šéf Günter Geyer se nechal slyšet, že VIG v mantinelech svých možností Erste podpoří. Také jeho budoucí nástupce Peter Hagen potvrdil partnerství obou rakouských finančních skupin, avšak nadále v nepřímé podobě kapitálové účasti. „Pojišťovnou jsme a také jí zůstaneme,“ řekl.

(Zdroj: Erste, Bloomberg, FMA)


Váš názor
 • participační bondy.
  13.12.2011 13:26

  Jsou tyto participační bondy totéž co tzv non cummulative bonds? Je takovým bondem XS0215338152? děkuji
  tomas
  • Re: participační bondy.
   13.12.2011 13:29

   Ne ne, to jsou tzv "camuflage bonds"... mají za účel kamuflovat kumulovaný kapitál :-)))
   Jesse
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba