Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Novelou zákoníku práce krok za krokem: Zákaz výpovědi v ochranné době

Novelou zákoníku práce krok za krokem: Zákaz výpovědi v ochranné době

16.12.2011 7:00

Ochranná doba je zvláštní období definované zákonem, v jehož průběhu zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď. Důsledky ukončení pracovního poměru by byly pro zaměstnance v tomto období tíživější než za obvyklých okolností. Proto se jako takzvaná ochranná doba definuje doba těhotenství, doba čerpání mateřské a rodičovské dovolené, nezaviněná dočasná pracovní neschopnost, doba uvolnění pro výkon veřejné funkce či výkonu vojenských povinností a podobně.

Zákaz výpovědi v ochranné době však neplatí bezvýjimečně. Výjimky se uplatní například při organizačních změnách spočívajících v zániku nebo stěhování zaměstnavatele, nebo v situacích, kdy by mohl zaměstnavatel zrušit pracovní poměr okamžitě. Zaměstnavatel ale nesmí ani v případě těchto výjimek ze zákazu výpovědi dát výpověď těhotné zaměstnankyni a zaměstnankyni na mateřské či rodičovské dovolené, ledaže se jedná o zaměstnavatele, který se ruší nebo stěhuje.

Zrušení zaměstnavatele nebo stěhování zaměstnavatele mimo místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě tedy podle stávajícího zákoníku práce umožňuje zaměstnavateli dát výpověď z pracovního poměru vždy, žádné výjimky se neuplatní.

Zrušení výjimek ze zákazu výpovědi

Dle důvodové zprávy k novele zákoníku práce je cílem nové úpravy odstranit rozpory českého právního řádu s Evropskou sociální chartou, ze které vyplývá závazek absolutní ochrany těhotných žen před výpovědí až do skončení mateřské dovolené.

Novela proto rozšiřuje aplikaci ochranné doby a ruší shora uvedený jediný případ, kdy bylo možné dát výpověď i zaměstnancům v ochranné době. Těhotné zaměstnankyni a zaměstnankyni na mateřské, popřípadě rodičovské dovolené nebude možné dát výpověď nikdy, zákaz výpovědi se bude aplikovat vždy, a to i v případě zrušení nebo stěhování zaměstnavatele mimo místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě.

Další změny

Novinkou bude ustanovení, podle kterého se zákaz výpovědi neuplatní v případě, že zaměstnanec poruší povinnosti vyplývající z pracovních předpisů (viz stávající § 52 písm. g) zákoníku práce), a v případě porušení povinností práce dočasně neschopného zaměstnance zvlášť hrubým způsobem (viz nový § 301a). Výjimka ze zákazu výpovědi se opět nebude týkat těhotné zaměstnankyně a zaměstnankyň čerpajících mateřskou nebo rodičovskou dovolenou.

Ze zkušeností z praxe se nedomnívám, že by zaměstnavatelé řešili shora uvedené otázky každý den. Nejsou proto zcela určující pro běžný život. Přesto je zapotřebí o těchto výjimkách obecně vědět pro případ, že by nastala některá z výše uvedených speciálních situací.

Předchozí díly:
1. díl - Novelou zákoníku práce krok za krokem
2. díl - Novelou zákoníku práce krok za krokem: Základní zásady s otazníkem
3. díl - Novelou zákoníku práce krok za krokem: Závislá práce
4. díl - Novelou zákoníku práce krok za krokem: Neplatnost pracovněprávních úkonů
5. díl - Novelou zákoníku práce krok za krokem: Pracovní smlouva
6. díl - Novelou zákoníku práce krok za krokem: Zkušební doba
7. díl - Novelou zákoníku práce krok za krokem: Pracovní poměr na dobu určitou
8. díl - Novelou zákoníku práce krok za krokem: Dočasné přidělení zaměstnance
9. díl - Novelou zákoníku práce krok za krokem: Nový výpovědní důvod

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů