Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Unicredit: Akcie mohou oživit již za dva měsíce, euro bude oslabovat, na jaře pravděpodobně další QE

Unicredit: Akcie mohou oživit již za dva měsíce, euro bude oslabovat, na jaře pravděpodobně další QE

27.12.2011 18:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Růst globální ekonomiky by měl příští rok klesnout z letošních 4,25 % na úroveň 3 %, růst ekonomiky eurozóny by měl klesnout z 1,6 % na 0,6 %. Ve výhledu pro rok 2012 to napsal Erik F. Nielsen, hlavní ekonom UniCredit Research. Světová ekonomika by podle jeho názoru měla čelit velmi vysoké nejistotě, která je odrazem hluboké recese let 2008 – 2009 a na ní reagující ekonomické politiky. K tomu se přidávají pokračující globální a domácí nerovnováhy.

Evropská ekonomika by měla svého dna dosáhnout v zimě roku 2012. Brzdit ji bude pokračující nejistota a fiskální utahování. Oživení periferie budou podkopávat i utažené monetární podmínky, takže HDP Itálie, Portugalska a Řecka v příštím roce poklesne. Rozvahy privátního sektoru jsou ale podle ekonoma ve většině zemí eurozóny v dobrém stavu; platí to i o Itálii. Oživení je již nyní patrné u exportů a tento trend by měl nadále pokračovat. Graf ukazuje projekce růstu HDP eurozóny v následujících dvou letech:

Uni výhled 1

Zdroj: UniCredit

Nielsen se domnívá, že pokud se růstové projekce budou naplňovat, na akciové trhy by během následujících dvou, tří měsíců mělo přijít oživení. K tomu by mělo dopomoci i agresivní poskytování likvidity Evropskou centrální bankou, které bylo ohlášeno v prosinci. Zmenšovat by se pak měly spready na dluhopisových trzích a banky by díky lepšímu přístupu k likviditě měly menší potřebu prodávat aktiva. V rámci tohoto scénáře by pak mělo docházet k oslabování eura. Kritickým předpokladem je to, že poleví obavy investorů týkající se zejména dosavadního váhavého postoje ECB a ztrát, které by nesl privátní sektor v případě restrukturalizace veřejného dluhu.

Nielsen poukazuje i na skutečnost, že krizi v roce 2008 spustily rovněž globální nerovnováhy; jejich náprava zatím postupuje velmi pomalu. Spotřeba privátního sektoru v USA by měla v roce 2012 pomoci k zlepšení růstu, veřejný dluh ale překročí hranici 100% poměru k HDP a postupuje směrem k úrovni patrné u Itálie. Rozvahy amerických domácností zůstávají extrémně zranitelné a míra úspor se nachází pod 4 % příjmů, což představuje čtvrtinu tohoto poměru v eurozóně. Polevující inflace a pokračující vysoká nezaměstnanost povede podle Nielsena pravděpodobně k tomu, že Fed na jaře ohlásí další kolo nákupu dlouhodobých aktiv. Program by se měl orientovat především na trh s MBS, jeho hodnotu ekonom odhaduje na 500 miliard dolarů.

Čína, která v roce 2011 generuje více než třetinu globálního růstu, stále výrazněji nepokročila v dlouhodobém plánu na posílení domácí poptávky na úkor poptávky ze zahraničí. Ekonomika proto ve druhé polovině roku 2011 zpomaluje, protože exportní trhy slábnou. V tuto chvíli není jasné, zda se vládě opět podaří dosáhnout oživení růstu investicemi do infrastruktury a bydlení.

Analýza UniCredit uvádí, že po 5 – 7 těžkých letech, kdy bylo euro nadhodnocené, by mohlo přijít období podhodnoceného kurzu eura. Pokud se tak stane, dále to podpoří růst v eurozóně. Pokles kurzu na 1,30 – 1,25 by měl být dokonce hlavním investičním tématem pro první polovinu roku 2012. Nová data z ekonomiky by totiž měla zřejmě potvrzovat, že oživení v USA probíhá rychleji než v EU a politika ECB se ukáže být více akomodační než politika Fedu. Uvolnění tenze na trzích, které by mělo přijít ve druhé polovině roku, by pak vedlo k obratu ve vývoji kurzu eura k dolaru, velké posílení eura se ale kvůli pokračující slabosti evropské ekonomiky čekat nedá.

Výhled týkající se cen komodit UniCredit charakterizuje jako mírně optimistický. Projekce cen ropy shrnuje druhý graf:

Uni výhled 2

Zdroj: UniCredit


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data