Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A co v koši do Vltavy?

A co v koši do Vltavy?

1.2.2012 13:28

Jeden ze šéfů JPMorgan před pár dny v Davosu vysvětloval, že „lidé jsou rozumní“. Hovořil o utahování na periferii eurozóny – že když se lidu předloží jasný a rozumný plán toho, co mají úspory dosáhnout, lid bolestivé kroky přijme. Ideální scénář možná trochu připomíná utahování opasků během polistopadové transformace naší ekonomiky, které probíhalo s patrnou dávkou naděje, že má smysl a všichni tak nějak táhnou za jeden provaz.

Pochybuji ale, že podobné nadšení doprovází utahování a úspory na periferii. U nás tomu tak není jistě. Pokud ve společnosti převažuje názor, že většina tím či oním způsobem krade, jen výjimečně se objeví ochota táhnout za jeden provaz. Vyloženě silou prosazené úspory pak mají z velké části perverzní efekt, který je nyní patrný například ze zpráv o frontách na sociální dávky.

Princip funguje jednoduše: Tlak na úspory v jánabráchovské státní správě projde bez účinku přes síť vysoko a středně postaveného, vzájemně spřáteleného a navzájem se opatrujícího „managementu“. Projeví se až na pro kamarádíčky nezajímavé nejnižší úrovni, která ale již nyní často operuje nad plným využitím kapacit. A supluje svou prací i deficit na vyšší úrovni (omlouvám se všem výjimkám za toto zjednodušení, které by mělo vystihnout podstatu).

Pro úspory ve státní správě jsem všemi deseti. Ale protože shodou okolností znám i pohled zespodu, vnímám zapálené snahy politických špiček o snižování schodku často spíše jako absenci sebereflexe. „Je třeba utáhnout si opasky“ káží bumbrdlíčci, kteří hlavně koukají, jak zachovat korýtko pro sebe a blízké (opět omluva statečným výjimkám). Bez skutečného tažení proti korupci se o konečném efektu úspor můžeme jen dohadovat.

Patria blog

Přejít z oblasti lehce proveditelného popisu toho, co se nám nelíbí, do předpisu toho, co je třeba dělat, je zde těžké. Z velké části proto, že hovoříme o jevech, které mají velkou setrvačnost, jsou hluboce zakořeněny a špička ledovce poměrně věrně odráží i to, jak vypadá jeho zbytek. Otočení ledovce vzhůru nohama tak nic neřeší.

WSJ přináší zprávy o tom, že bývalý šéf Royal Bank of Scotland Fred Goodwin byl zbavem rytířství. To mu bylo uděleno v roce 2004 za práci ve financích, nyní ho kvůli „práci“ v RBS ztrácí. Zní to jako starodávný výchovný recept. Za vzorné chování budeš vyzdvižen a buď vzorem ostatním. Za špatné budeš ponížen a buď ostatním výstrahou. Podle mne má tento recept obecně dost velké nedostatky. Nejsem si ani jist, jaký je celkový přínos hrátek s rytířstvím, respektive s tituly rytířství ve Velké Británii. U nás to asi bude horší.

Nedávno totiž přinesla média výsledky nějakého (zahraničního) průzkumu zaměřeného na toleranci jednotlivých zemí k podvodům. Ne, nebyli jsme poslední. Tam byli Rusové. My jsme byli předposlední (mimochodem, blízko nás byli Němci). Odebrání „rytířství“ by tak u nás možná nebyl tak moc krutý trest (stejně jako by přidělení „švejkovství“ asi nebylo žádným trestem). S ohledem na výsledky onoho průzkumu bych v tak v rámci časem prověřených řešení navrhl spíše máchání v koši ve Vltavě. Spojení této dávné symbolické i doslovné „očisty“ by bylo ve spojení se světem internetu a sociálních sítí dokonalé.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • DÍKY KONEČNĚ ZA PRAVDU !
  1.2.2012 13:48

  Přispějme všichni svým dílem na své úrovni očistě této zdevastované společnosti ! A ukončeme český středověk
  Václav
  • Re: DÍKY KONEČNĚ ZA PRAVDU !
   1.2.2012 15:45

   Pravda není tak zásadní, stejně ji znají všichni. Spíš se smiřte s tím, že to je trvalý vedlejší jev demokracie. Kapři si rybník nevypustí, snahy o snížení klientelismu zespoda mají za cíl často jen výměnu stráží, zveřejněná a odhalená syčárna je jen cílená diskreditace a Evropa přináší silnější byrokracii (v dobrém že je nestranná i zlém že ničí dotacemi morálku a brzdí iniciativu). Platí, že kde je koryto, tam budou vždy prasata.
   dan_tencl
Aktuální komentáře
14.12.2017
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici
8:59Evropské burzy po rozhodnutí Fedu asi zahájí poklesem, co ta pražská?  
8:23Zbrojovky si mnou ruce nad zvyšujícím se napětím ve světě
8:14Čínská centrální banka reaguje na Fed a zvyšuje sazby
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)