Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soutěžní advokacie: dva způsoby, jak se vyhnout postihu od ÚOHS

Soutěžní advokacie: dva způsoby, jak se vyhnout postihu od ÚOHS

15.3.2012 6:00
Autor: KŠB, KSB

Soutěžitelé, respektive účastníci řízení mají možnost vyhnout se neblahé situaci, kdy ÚOHS vydá rozhodnutí, podle něhož spáchali protisoutěžní delikt a budou za to finančně potrestáni. Je to možné jak v situaci, kdy s nimi ještě ani nebylo zahájeno správní řízení, tak i tehdy, když už se tento proces rozběhl.

Soutěžní advokacii poměrně často využívají společnosti k odstranění důsledků protisoutěžního jednání, jehož se dopustil jejich právní předchůdce, předchozí vlastník nebo bývalý člen orgánu společnosti. Výhoda z pohledu Úřadu je zase v tom, že tento institut umožňuje rychlé a efektivní odstranění soutěžního problému bez velkých materiálních a personálních nákladů.

Nejčistší forma soutěžní advokacie

První varianta, tedy že ÚOHS s firmou, která se dopustila protisoutěžního jednání, ani nezahájí správní řízení, představuje „nejčistší“ formu soutěžní advokacie. Podmínkou ovšem je, že dotčená společnost ještě před zahájením správního řízení sama odstraní „soutěžní problém“.

Jednou z pravomocí antimonopolního úřadu je vykonávání dozoru nad dodržováním pravidel hospodářské soutěže. Díky tomu může ÚOHS provádět ještě před zahájením správních řízení šetření. O jeho výsledcích včetně podezření na spáchání protisoutěžního deliktu informuje soutěžitele zpravidla ještě předtím, než se případné správní řízení rozběhne. A právě v tu chvíli přichází na scénu soutěžní advokacie. Pokud ji chce provinilý soutěžitel využít, musí do deseti pracovních dnů od doručení sdělení o výsledcích šetření písemně oznámit ÚOHS, že problém, který mu antimonopolní úřad přičítá, hodlá zcela odstranit.

Úřad následně uživatele vyzve, aby mu soutěžitel doručil do jednoho měsíce návrh opatření, kterými hodlá své prohřešky odstranit, a to včetně lhůt. Opatření musejí umožňovat okamžité a úplné odstranění závadného stavu. Podmínkou uplatnění soutěžní advokacie ještě před zahájením správního řízení však je, že se musí jednat o méně závažný protisoutěžní delikt (například vertikální dohody s omezeným vlivem na spotřebitele zasahující pouze malou část trhu) a k úplnému odstranění soutěžního problému musí dojít v krátké době.

Možnost číslo dvě

Druhá varianta soutěžní advokacie spočívá ve spolupráci účastníka řízení s ÚOHS během už probíhajícího správního řízení. Tehdy je kýženým výsledkem z pohledu firmy zastavení správního řízení bez uložení sankce. Postup je následující: firma může do patnácti dnů poté, co jí ÚOHS během probíhajícího řízení doručí své výhrady k protisoutěžnímu jednání, Úřadu písemně navrhnout opatření, kterými by závadný stav odstranila.

Úřad ale nemůže k soutěžní advokacii přistoupit, pokud zakázaná dohoda již byla plněna a měla nebo mohla mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, případně k podstatnému narušení hospodářské soutěže již došlo v důsledku zneužití dominantního postavení účastníka řízení. I v tomto případě však lze využít proces narovnání mezi účastníkem řízení a ÚOHS, který bude předmětem samostatného článku. 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC