Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řešením pro Řecko není euro ani drachma, ale dolar

Řešením pro Řecko není euro ani drachma, ale dolar

19.3.2012 18:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Analytik londýnské Strategy Economics Matthew Lynn navrhuje svérázné řešení problémů, kterým čelí Řecko. Domnívá se totiž, že pokud by tato země přijala za svou měnu dolar, pomohlo by jí to dostat se z krize a prezident Obama by zároveň nasbíral body v nadcházejících prezidentských volbách.

Pro Řecko by na jednu stranu bylo velmi složité odejít jednostranně z eurozóny. Zároveň ale dosahuje vysokého obchodního deficitu a nemá reálnou možnost, jak na trhu získat další půjčky. Pokud by znovu zavedlo drachmy, kurz země by zkolaboval a tato měna by na čas mohla být úplně bezcenná, podobně jako měna Zimbabwe, domnívá se Lynn. Novou měnu by tak nikdo nechtěl přijímat a země by nemusela být schopna platit ani za klíčové dovozy, které tvoří ropa či léky.

Jestliže by ale Řecko přijalo za svou měnu dolar a své závazky by překlopilo do této měny v poměru jeden dolar za jedno euro, těžilo by asi z 30% devalvace a zároveň by mělo k dispozici tvrdou měnu. Lynn sám však uznává, že k takovému vývoji pravděpodobně nedojde. Podle jeho názoru by z něj ale těžily i Spojené státy, jejichž pozici vůči současnému Řecku přirovnává k Marshallovu plánu. Navíc by ukázaly všem, kteří věří v pokles významu dolaru, že euro může dolar nahradit až za velmi dlouhou dobu. Pro prezidenta Obamu by takový krok znamenal „perfektní volební překvapení“.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
 • Také bych chtěl udílet takové rady ze City
  20.3.2012 9:06

  Řešením pro Řecko není čekání na zázrak zvnějšku, ale bolestný proces vzniku a udržování konkurenceschopné ekonomiky, alespoň v takové míře, v jaké chtějí mít Řekové příjmy.
  neugebauer
  • no nevim nevim,
   20.3.2012 9:14

   ale euro - jako umělá hmota (měna) neměla nikdy vzniknout. Nuž co, když už spatřila světlo světa, tak není hamba přiznat, že to byl dějinný omyl s velkým O !! Dolar vznikl zcela přirozenou cestou, ani vlastně nemusel vznikat... stejně jako ostatní měny států, kde měli nutkání měnu potřebovat... tedy podle tradic, potenciálu místní ekonomiky atd... Tohle nejsou rady z City, ale prostý nepřehlédnutelný fakt. Kdyby totiž soudruzi opravdu chtěli sjednotit trh euroatlantické civilizace, tak už dávno budeme platit všichni dolarem. Jenže marxisti, fašisti, maoisté a socialstická internacionála by utrpěla bebínko, to by nepřežili :-))) Takže racionálním aktům se bude dál vyhýbat... to ať raději zdechnou obyvatelé Evropy hladem. A to si piš, že pro ně stále platí okřídlené - "po mě potopa" Komunisti už halt jiní nebudou.
   Jesse
   • Re: no nevim nevim,
    20.3.2012 10:13

    euroatlantická civilizace a maoisti do ní zahrnutí mně jaksi nejde dohromady......ale zásadně trvám na tom, aby si "maoisti" ponechali svoje RMB nebo YUAN for ever ! Možná to bude jednou světová měna.:-)) a jiná otázka.přes co se vracíš ?přes HKG,SYD,SIN,DXB,BUS.Před 10 lety jsem se odsud vracela přes HNL a bylo to zámerně, ale dlouhé jaké jsou nyní kratší spojení do PRG ?
    AMN
   • Re: no nevim nevim,
    20.3.2012 9:39

    Jesse už se prosímtě probuď. Připomínáš mi užitečného svazáka-idiota který vůbec netuší jak dolar funguje. Rdši se začni rychle učit a nepaouškuj tady ty neoliberální bludy.
    mart
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university