Využívání jaderné energie ve světě se do roku 2030 může až zdvojnásobit. S odvoláním na zatím nezveřejněnou zprávu Mezinárodní agentury pro jadernou energii (IAEA) o tom dnes informovala agentura Reuters. IAEA údajně nezměnila svou předpověď rychlého rozvoje světové jaderné energetiky v příštích 20 letech.
Některé země po loňských březnových událostech v japonské jaderné elektrárně Fukušima svůj postoj k jaderné energetice změnily, nová prognóza IAEA je však stále velmi příznivá. Ve srovnání s obdobnou předpovědí IAEA došlo ke snížení výhledu uplatnění jaderné energetiky jen nanejvýš o osm procent. Vliv havárie ve Fukušimě byl nejsilnější v Evropě, kde se od jaderné energetiky odvrátily Německo, Itálie, Španělsko a Belgie. V Japonsku je naprostá většina reaktorů stále odstavena.
I přes tento vývoj postojů k jaderné energetice začaly práce na stavbě nových jaderných reaktorů, a to například v Indii a Pákistánu. IAEA předpokládá, že nejvíce nových jaderných bloků bude vybudováno v Číně, Indii a v Ruské federaci. Ke konci minulého roku bylo celosvětově ve stavbě 64 nových jaderných reaktorů. Největší podíl na jejich budování má Asie, z toho dvě třetiny se staví v Číně.
Celosvětový zájem o projekty v oblasti jaderné energetiky by se měl v brzké době oživit po útlumu, který způsobila loňská havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima, předpověděl dnes francouzský jaderný gigant Areva. "Zjevně to zpomalilo určitý počet projektů. Když se ale nyní díváme na globální situaci, myslíme si, že brzy přijde oživení," uvedl generální ředitel společnosti Areva Luc Oursel.
Dodal, že se hodlá zúčastnit tendru na technologii pro první jadernou elektrárnu v Polsku, společně s francouzskou elektrárenskou firmou . První polská jaderná elektrárna by měla mít výkon 3000 megawattů, tendr na technologii se podle agentury Reuters očekává v letošním roce.
V Česku se nyní Areva uchází o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Areva je největším světovým dodavatelem jaderných reaktorů a významným producentem uranu. Jejími soupeři v tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně jsou americká firma Westinghouse z japonské skupiny Toshiba a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport.
(Zdroj: čtk, mediafax)