Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dluhová krize v eurozóně není zdaleka u konce, říká OECD a radí navýšit prostředky eurovalu na bilion eur

Dluhová krize v eurozóně není zdaleka u konce, říká OECD a radí navýšit prostředky eurovalu na bilion eur

27.03.2012 12:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Krize veřejného dluhu eurozóny není zdaleka u konce, přestože finanční trhy se v letošním roce zklidnily. Banky v regionu zůstávají slabé, úroveň dluhu stále roste a není jisté, že se podaří splnit fiskální cíle. Uvedla to v dnešní zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Za celý letošní rok OECD očekává zvýšení hrubého domácího produktu regionu o 0,2 procenta, příští rok má růst zrychlit na 1,4 procenta.

Eurozónu nyní ohrožuje druhý ekonomický pokles za tři roky. OECD upozornila, že země platící eurem potřebují ambiciózní ekonomické reformy a není zatím důvod ke spokojenosti. "Důvěra trhu ve státní dluh zemí eurozóny je křehká. Výhled růstu je neobvykle nejistý a zásadně závisí na vyřešení dluhové krize," dodala OECD ve své zprávě.

Inflace by měla podle OECD v regionu zůstat nízká. Letos bude činit 1,6 procenta a příští rok zpomalí na 1,2 procenta. Míra nezaměstnanosti však zůstane vysoká na úrovni 10,3 procenta. Na vysoké úrovni má zůstat i dluh, který by v příštím roce měl činit 90 procent HDP, což je vysoko nad limitem stanoveným Evropskou unií pro zdravou ekonomiku.

Větší úlohy v řešení krize regionu by se měla podle OECD zhostit Evropská centrální banka, která by měla zvážit poskytnutí další likvidity trhům a přislíbit zároveň, že podrží sazby na rekordním minimu déle, pokud by dluhová krize měla stát v cestě již tak oslabenému ekonomickému oživování. „Pokud by měla krize posílit na intenzitě, bude třeba rozšíření nestandardních opatření k podpoře měnového transmisního mechanismu a udržení cenové stability,“ stojí ve zprávě OECD.

Generální tajemník OECD Angelo Gurría rovněž upozornil, že eurozóna by měla posílit objem svého eurovalu na nejméně jeden bilion eur. Současné sliby, které omezují sílu záchranného fondu na 500 miliard eur, nejsou dostatečně vysoké na to, aby obnovily důvěru trhů v eurozónu. Přesvědčivý záchranný systém, nazývaný firewall, by poskytl vládám více času, který potřebují, aby se mohly zaměřit na obnovení ekonomického růstu a konkurenceschopnosti Evropy. „Pokud chcete uspokojit trhy, je třeba překonat očekávání,“ dodal Gurría.

Ministři financí eurozóny budou jednat o případném zvýšení prostředků záchranných fondů tento týden v Kodani. Německá média včera přinášela zprávy o tom, že Německo přestává být odpůrcem zvýšení kapacity eurovalu. Německý šéf záchranného fondu eurozóny Klaus Regling vyzval ke kroku s tím, že „více peněz uklidní trhy“. Ke zvýšení zápůjční kapacity eurovalu by mělo dojít dočasným spojením EFSF a Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Kancléřka Angela Merkelová nechce již podle týdeníku Der Spiegel jít v této věci proti tlaku evropských partnerů a MMF a ministr financí Wolfgang Schäuble tak na zasedání ministrů financí eurozóny 30.-31. března v Kodani návrh zřejmě schválí.

Mezinárodní instituce upozorňují, že velký a důvěryhodný záchranný fond by mohl obnovit důvěru v nestabilní země, jako je Itálie a Španělsko, a zabránil by tomu, aby tyto země byly nuceny hledat pomoc. Gurría dodal, že větší palebná síla fondu by umožnila slabým ekonomikám zaměřit se na nastartování růstu ekonomickými reformami. Nicméně země jako Německo se obávají, že snadný přístup k finanční podpoře by mohl zastavit snahy zemí o zavedení reforem.

(Zdroj: čtk, Bloomberg, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2025
9:08Rozbřesk: Nižší čínsko-americká cla, je vyhráno?
8:52Dukovany na čekané, optimismus ohledně příměří USA-Čína a smíšené evropské futures  
8:38EBRD opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, letos čeká růst o 1,6 procenta
8:30Footshop a.s.: Vnitřní informace - Zveřejnění výsledků za Q1 2025
6:21FX Strategie: Příměří na ose USA-Čína spustilo vybírání zisků, deeskalace je dobrá zpráva pro korunu  
12.05.2025
20:38Spojené státy i Čína razantně sníží vzájemně uvalená cla a na 90 dnů přeruší výběr u většiny z nich
17:10Překvapivě nízká cena za riziko a variace na „r – g“
17:09Americké akcie letí vzhůru  
16:37Fiala: Dopis žádající odklad podpisu smlouvy na Dukovany nebyl stanoviskem EK
15:21Euforie na trhu může být předčasná, varují analytici Morgan Stanley
15:15Řecké ekonomice se daří. První záchranný balíček splatí o 10 let dříve
14:04Týdenní výhled: Trhy slaví „příměří“ v obchodní válce. Inflace a maloobchod naznačí dopad cel  
12:29Trump míří na vysoké ceny léků v USA. Farmaceutické akcie padají pod náporem nejistoty
11:45Investoři hází za hlavu obavy z cel, futures slibují rally na Wall Street  
11:27TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu dne 11.6.2025
10:57Bezvavlasy: Tržby e-shopů vzrostly meziročně o 40 procent
10:49Nezaměstnanost v dubnu stagnovala, volných míst přibylo
9:46EK žádá odklad podpisu smlouvy na Dukovany. Podle šéfa ČEZ jde o snahu, aby tu elektrárna nevznikla
9:43USA se s Čínou dohodly na dočasném snížení cel, trhy se radují
9:07Rozbřesk: Proč ČNB bude více sledovat čísla z trhu práce?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y