Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Země BRICS začnou připravovat vlastní rozvojovou banku

Země BRICS začnou připravovat vlastní rozvojovou banku

29.03.2012 12:22
Autor: ČTK

Seskupení pěti velkých a dynamicky rostoucích zemí BRICS dnes zahájilo přípravy na založení vlastní rozvojové banky pro chudé země, zároveň ale podpořilo posílení kapitálu Světové banky. Na závěr dvoudenního summitu to sdělil jeho hostitel, indický ministerský předseda Manmohan Singh. Skupina BRICS zahrnuje Brazílii, Rusko, Indii, Čína a Jihoafrickou republiku a díky svému ekonomickému vzestupu získává v globálním měřítku stále větší váhu.

Lídři pěti zemí, které se na světové populaci podílí 45 procenty a na globální ekonomice čtvrtinou, chtějí založit finanční instituci typu Světové banky nebo Asijské rozvojové banky. Tu ale chtějí mocnosti rozvojového světa řídit samy a tak, aby podporovala rozvoj obchodu mezi členskými zeměmi.

"Globální politické a ekonomické instituce vytvořené před více než šesti desetiletími neudrží krok s měnícím se světem," prohlásil Singh. Navrhovaná banka by podle něj měla zlepšit přístup chudých zemí k penězům, které podpoří jejich ekonomiky. "Rozvojové země potřebují přístup ke kapitálu," řekl indický premiér.

BRICS podpořila posílení zdrojů Světové banky, jejímž úkolem je pomáhat chudým zemím, u sesterského Mezinárodního měnového fondu však byla mnohem zdrženlivější. Svou podporu pro plán navýšení kapitálu MMF, prosazovaný eurozónou v zájmu odvrácení dluhové krize, skupina podmínila uskutečněním slíbených reforem hlasovacích práv, tedy posílením hlasů rozvojového světa.

"Zdůrazňujeme, že snahy o zvýšení úvěrové kapacity MMF budou úspěšné jen tehdy, pokud převládne důvěra v to, že všichni členové této instituce to myslí vážně s naplněním reformy z roku 2010," uvádí se ve společném prohlášení BRICS. Slíbené změny hlasovacích práv ještě neratifikovaly zejména Spojené státy.

Pětice se rovněž shodla na tom, že musí posílit vzájemné obchodování ve vlastních měnách, což by je prý mělo ochránit před kolísáním kurzu dolaru. Ruský prezident Dmitrij Medveděv řekl, že Rusko a Indie přejdou na obchodování ve svých měnách do tří let. Země BRICS si vytyčily cíl zvýšit vzájemný obchod do roku 2015 na 500 miliard dolarů (9.3 bilionu Kč) z loňské úrovně 230 miliard dolarů.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová obvinila vyspělé země z toho, že podkopávají zbytek světa "nespravedlivou" měnovou politikou. Centrální banky vyspělého světa podporují vlastní ekonomiky držením úrokových sazeb na minimální úrovni a skupováním státních dluhopisů, což ale vede k růstu kurzů měn chudších zemí a poškozuje jejich vývoz.


Váš názor
  • reforma hegemonizmu MMF?!
    29.03.2012 15:18

    Monopolné postavenie MMF a jeho vnútroštrukrurálny stav s vplyvom USA a dolára bol všeobecne známy po novembri "89 a NIE každý štát v tomto čase "volil" túto alternatívu rozvoja a stability...O akú a nielen relatívnu paralelu s Marschalovým plánom išlo po roku 1989,je už vecou odborných - nie politických elít vtedy ako i "komentár 2012"...Či by išlo o alternatívu Európskeho menového fondu ako aj iných možností, ako čeliť amerikanizácii Európy a nielen v ekonomike - to je už na tému po euroreformách, ak prídu v blízkej budúcnosti...Aj samotné spoločenstvo BRICS je príkladom opodstatnenej reakcie na dôsledky globalizácie a jej konvenčnosti neraz na úkor svetovej progresivity smerom k ekonomickým a sociálnym priepastným rozdielom medzi SEVEROM a JUHOM!
    turcan
  •  
    29.03.2012 13:34

    Pak euro, jestli ještě bude, se stane malou regionální měnou.
    Homo
  •  
    29.03.2012 13:25

    oslabení vlivu dolaru na globální ekonomiku je jen dobrý krok, státy jako Čína a Rusko nepotřebují k obchodu dolar.
    chicko
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data