Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odchod periferie z eurozóny by pomohl jí i jádru, výsledkem by byla mnohem silnější eurozóna

Odchod periferie z eurozóny by pomohl jí i jádru, výsledkem by byla mnohem silnější eurozóna

5.4.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Odchod z eurozóny by slabším zemím měnové unie prospěl. Namísto nekonečného procesu utahování a úsporných opatření by jim přinesl nominální devalvaci a růst. Opuštění eurozóny slabšími zeměmi by ale prospělo i jejímu silnějšímu jádru. Tyto země si namísto neustálého získávání času záchrannými programy mohou vybrat ze dvou alternativ. První z nich by bylo hodit slabé země přes palubu a neposkytovat jim další finance. Pak by se ale krize rozšířila i do samého jádra a je jasné, že tato možnost zvažována není. Druhou alternativou je poskytovat periferii stálou podporu.

Druhá možnost znamená svazek, ve kterém jsou oba partneři nešťastní. Jádro by muselo poskytovat podporu ve formě společných závazků (jakými jsou například eurodluhopisy), nebo ve formě fiskálních transferů. Eurodluhopisy ale mohou fungovat jen v případě vytvoření politické unie, což je dlouhodobý proces, u kterého není pravděpodobné, že by byl dokončen včas. Pravděpodobnější je tak vytvoření unie fiskálních transferů, což je ovšem velmi riskantní a nákladný projekt.

Jestliže by taková unie skutečně vznikla, slabé země by ztratily motivaci k bolestivým reformám svých ekonomik, protože by si namísto toho mohly říkat bohatým zemím o dávky. Tyto země již nyní proti takovému systému ostře protestují, a to i z toho důvodu, že by oslabil rovněž je samotné a i ony by mohly následně potřebovat pomoc. Navíc silnější země ani nevěří, že by se ty slabší chovaly zodpovědně, což dokazují německé požadavky na zavedení limitů pro fiskální nerovnováhy členských zemí eurozóny.

Německo je posedlé tím, aby základem měnové unie byla právě fiskální zodpovědnost. Odchod slabých zemí by tak umožnil vytvoření skutečné fiskální unie. Výsledná změna profilu členských zemí by mohla umožnit i vydání eurodluhopisů a nakonec by mohlo dojít k vytvoření sice menší, ale mnohem silnější měnové unie.

Autorkou je Megan Greene z Roubini Global Economics.

Zdroj: EconoMonitor


Váš názor
 • Kde tie lanské snehy sú...
  5.4.2012 10:02

  Keby sa písal dátum 5.4.2004 - a BOLI BY SME tesne pred vstupom do eurospolku, tak by možno bol obsah článku konzultatívne zaujímavý v posúdení euroalternatív...Podobný stav bol aj v APRÍLI 1990, keď v poeuforickom "ťažení" postupne "vytriezvovali v REALITE 1990 aj Havlovci, aj Kňažkovci, ako aj INÍ OVC-v diléme, čo a ako ďalej....Rétorikov boľševikov 1917 po zvrhnutí Cára Mikuláša....,: ŠTO DELAŤ?! -poniektorí to v Rusku nevedia doteraz a naši "revolucionári "89 - sú im podobní až europodobní?! Keby išlo len o Česko a Slovensko v EU - to by ešte naša ľavopravá servilná ELITA 1990-2012 - možno zvládla, ale zásadne by to euronezvládla, lebo "LISABON" sa mal najprv merať i euromerať v geopolitickje eufórii "89-93 a na "východe" zvlášť...Lenže v duchu benešovskej CHYTRISTIKY v úprave CHARTY 77a OF 1989 -zase skĺzli NAŠIHOŠI na pobielohorskú osvedčenú "diagnózu"... atak :sme sa" vospolok "prepracovali až do 5.4.2012 a "článku" múdrej pani ale s pomýleným dátumom zverejnenia, ktorý MOŽNO mala v šuplíku už pekných pár rôčkov?! Škoda až euroškoda, ale lepšie toto ako EURONIČ 2004-2012???
  turcan
 • to jsem zvědav
  5.4.2012 9:38

  Jestli ty bilionové škody v podobě zlikvidovaných úspor obyvatelstva, rekordní inflace, astronomických dluhů a pod... ti marxističtí snílci, křiklouni ideologií a euroaktivisté zaplatí ?? Nezaplatí. Ti nejhorlivější dostanou za odměnu od silných bank nějakou trafiku a ve spokojeném důchodě budou psát bezobsažné memoáry o sociální a mírové Evropě :-(( Myslím, že škody na území EU se dají směle přirovnat ke škodám způsobené 2 sv. válkou.
  Jesse
Aktuální komentáře
21.5.2018
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data