Minuty ze zasedání FOMC ze 13. března trhy překvapily, protože se zdá, že nastal znatelný posun k jestřábímu postoji. Bylo by ale předčasné očekávat, že Fed je blízko utahování. Významnou roli na jeho další kroky bude mít zejména vývoj na trhu práce.
Pokles nezaměstnanosti je poslední dobou rychlejší, než se s ohledem na růst HDP čekalo. Ben Bernanke v souvislosti s tím tvrdí, že „mimořádně velký pokles nezaměstnanosti v období 2011 – 2012 představuje jen obrácený proces velkého propouštění, které proběhlo během recese v roce 2009“. Toto tvrzení je správné, jak ukazuje například výzkum . Podle něho se nyní nezaměstnanost nalézá na běžné úrovni a k dalšímu poklesu nedojde, aniž by růst HDP zrychlil nad trend. Pokud je tato myšlenka správná, nahrává to uvolněné politice Fedu.
Podobné je to i s dalším rysem vývoje na trhu práce. Během poslední recese bylo totiž možno pozorovat, že počet volných míst se držel na vyšších úrovních, než bychom při dané nezaměstnanosti čekali. To by mohlo znamenat, že firmy mají problémy s nalezením vhodných zaměstnanců a na trhu práce není tak velký převis nabídky nad poptávkou. Bernanke se však domnívá, že počet volných míst bude postupně klesat, protože volná místa reagují na recesi pomaleji než nezaměstnanost. Pokud tomu tak je, jde opět o faktor hovořící ve prospěch uvolněné monetární politiky.
Po roce 2008 se rychle zmenšoval počet těch, kteří aktivně hledají práci. Nyní se zdá, že jde zejména o odraz stárnutí pracovní síly. To by znamenalo, že oživení ekonomiky sebou neponese opětovný nárůst nabídky práce. Pokud skutečně dochází k tomuto posunu, byl by to argument pro utažení politiky Fedu, protože by docházelo k poklesu produkční mezery. A jaké je celkové shrnutí? Mzdová inflace je stále velmi nízká a FOMC zřejmě nedojde k rychlému závěru, že nadměrná nezaměstnanost již byla eliminována. Argumenty pro QE3 však podle všeho zmizely.
(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)