Aktualizováno Předčasné volby se konat nebudou. Strany ODS, TOP 09 a Věci veřejné se dohodly na dalším pokračování kabinetu pod taktovkou Petra Nečase (ODS). Již před odpoledním jednáním politických špiček se ekonomičtí experti stran dohodli na úsporách pro příští dva roky, která mají udržet deficit rozpočtu pod třemi procenty HDP.
"Dohodli jsme se na dvou klíčových krocích. Tím prvním je revize koaliční smlouvy, ze které byly vypuštěny body, které není možné z časových nebo rozpočtových důvodů možné realizovat," uvedl premiér Nečas. Revidovaný text si mají do pátku projít ještě rezortní ministři a definitivní text má příští středu schválit K9. Jako klíčovou označil Nečas dohodu nad ekonomickými otázkami. Občanští demokraté a TOP 09 podmiňovali dohodou nad úsporami další trvání koaliční vlády.
Ekonomičtí ministři tří vládních stran se dohodli na opatřeních, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP. Dohodu, která by měla umožnit pokračování nynější vlády, ještě musí potvrdit vedení stran vládní koalice a středeční jednání kabinetu.
Dohoda obsahuje výši daně ze superhrubé mzdy, nový solidární příspěvek od lidí s příjmy nad 100 tisíc korun či porodné. Novinkou je také solidární příspěvek, prakticky zdanění bohatých. Z příjmů nad 100 tisíc korun budou zaměstnanci od příštího roku odvádět kromě základní 15procentní daně ze superhrubé mzdy ještě dalších sedm procent. O rok později nahradí superhrubou mzdu hrubá mzda ve výši 20 procent. Také k ní budou lidé s vysokými příjmy připlácet dalších sedm procent. Navíc už v příštím roce zmizí stropy pro zdravotní pojištění, které nyní lidé nad hranicí čtyřnásobku průměrné hrubé mzdy neplatí.
Porada ekonomických ministrů se už v předchozích týdnech shodla na tom, že DPH zůstane ve dvou sazbách a každá z nich se příští rok zvýší o jeden procentní bod, tedy ze 14 na 15 procent a z 20 na 21 procent.
Valorizace důchodů se má pro následující tři roky snížit jen na třetinu růstu reálných mezd a třetinu míry inflace, v současnosti přitom úprava penzí zohledňuje růst spotřebitelských cen stoprocentně.
Kromě důchodů a daní se měli politici domluvit také na redukci agend ve státní správě.
Na jednání o ekonomických otázkách navázala od 14 hodin schůze špiček koalice. Ta má vyřešit revizi programového prohlášení. Obsazení se výrazně nezměnilo. Zatímco na rozpočtovém jednání byl navíc například 1. náměstek ministra financí Ladislav Minčič, na vrcholnou schůzi koalice přijel šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg nebo předseda VV Radek John.
"V případě nedosažení dohody v úterý 10. dubna či neschválení kroků nezbytných pro přípravu státních rozpočtů na roky 2013 a 2014 ODS navrhne a podpoří urychlené konání předčasných voleb, nejlépe v termínu 22. a 23. června 2012," shodli se už minulý týden občanští demokraté. Tento postup podpořila TOP 09, zástupci opozičních stran i prezident Václav Klaus.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chtěl porodné v rámci úsporných škrtů zrušit. Premiér Petr Nečas (ODS) ale avizoval, že tím stát neuspoří tolik peněz, aby na to nutně investoval politický kapitál. Jasně za zachování dávky se postavily Věci veřejné.
Porodné ve výši 13 tisíc korun dostávají ženy, které poprvé porodily živé dítě. Pokud se jim rovnou narodila dvojčata nebo ještě víc dětí, je příspěvek 19 500 korun. Nárok na porodné je podmíněný tím, že rodina musí mít příjmy pod 2,4násobkem životního minima. Do rozhodného příjmu se nezapočítává rodičovský příspěvek a přídavek na dítě. Kdyby rodička při porodu zemřela a dítě přežilo, připadnou peníze otci.
(Zdroj: čtk, mediafax, ČT)