Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny ropy rostou a opět se začíná hovořit o ropném vrcholu

Ceny ropy rostou a opět se začíná hovořit o ropném vrcholu

26.04.2012 14:55
Autor: Redakce, Patria.cz

V minulých dnech se objevily úvahy na téma ropného vrcholu ve třech známých tiskovinách: The Economist, The Financial Times a Le Figaro. Podívejme se na to, jaké názory v nich zazněly a co to znamená pro ekonomiku a investory. Začneme s úvahou prezentovanou v The Economist:
 
„Rozvinuté ekonomiky se snaží dosáhnout rychlejšího oživení, stále však čelí překážkám. Cena ropy se tvrdohlavě drží nad 100 dolary za barel a funguje jako daň pro západní spotřebitele. Podle některých jsou vysoké ceny ropy výsledkem spekulačních aktivit. Nabízí se ovšem jednodušší vysvětlení: Nabídka ropy nestačí pokrývat její poptávku. Myšlenka ropného vrcholu, tj. názor, že těžba ropy se již nachází blízko svého maxima, není zdaleka všemi přijímána. Faktem ale je, že produkce již od roku 2005 stagnuje, několik zemí se z čistých exportérů přeměnilo na čisté dovozce (např. Velká Británie či Egypt). Rozvinuté země sice svou energetickou náročnost snížily, poptávka z rozvíjejícího se světa ale dále prudce roste. Ropný trh je tak velmi zranitelný co se týče krátkodobého přerušení těžby, které přišlo například během války v Libyi.“

Uvedené je dobrým shrnutím skutečných problémů, ale podívejme se nejdříve na to, jak můžeme teorii ropného vrcholu vnímat. Má totiž dvě verze. První z nich říká, že polovina ropných rezerv byla spotřebována před rokem 2005 a těžba ropy už nikdy neporoste. Druhá se zaměřuje na to, že v určitém bodě se náklad spojený s těžbou dostane na takovou úroveň, že bude poškozena poptávka po ropě.

Podobnou destrukci poptávky jsme během posledních 40 let zaznamenali několikrát. Každé recesi, která během tohoto období přišla, totiž předcházel ropný šok, výjimku představuje jen recese po technologické bublině. Politikům se taková destrukce poptávky nelíbí, protože zpomaluje růst. Je pro ně tedy velmi přitažlivý názor, že za růstem cen ropy stojí nějaký faktor, který lze měnit. The Economist v této souvislosti tvrdí, že plán Baracka Obamy, který má bojovat s manipulací na komoditních trzích, je přesně tímto případem.

Fakt, že spekulanti hrají na komoditních trzích významnou roli, je ale patrný z velkého počtu důkazů. Obchodování s komoditami je dnes jednoduché. A politika nulových sazeb, kterou sleduje Fed, nutí investory k hledání alternativních aktiv. Například profesor ekonomie Randall Wray z University of Kansas City tak považuje spekulativní investice na komoditních trzích za „největší bublinu všech dob“.

Le Figaro ve svém článku uvádí, že podle USGS „doposud neprobádané, ale technicky využitelné“ rezervy ropy dosahují 565 miliard barelů, u zemního plynu to je 158.760 miliard krychlových metrů. To u ropy odpovídá 17 letům spotřeby (ve výši roku 2011), u plynu 50 letům. Pokud k těmto zásobám přidáme doposud prokázané rezervy, stačí celková zásoba na 60 let spotřeby ropy. Jean Laherrere, který dříve pracoval pro Total a nyní je prezidentem asociace ASPO, která se zaměřuje na analýzy ropného vrcholu, s těmito závěry ale nesouhlasí. Nepopírá sice, že existují doposud neobjevené obrovské rezervy. Poukazuje ale na skutečnost, že těžba z existujících polí klesá o 4,5 – 6,7 % ročně, zatímco světová poptávka roste. Laherrere a sedm dalších expertů tak požadují, aby se kandidáti na prezidenta zaobírali změnami na energetických trzích, které mohou jinak proběhnout chaoticky s ničivými následky pro ekonomiku.

Vývoj ceny ropy WTI (USD/barel) za posledních 6 let

ropa WTI - max

Uvedené je výtahem z „A Primer on Peak Oil“, autorem je Edward Harrison.

(Zdroj: EconoMonitor)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2024
12:14WEBINÁŘ už zítra: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
10:58Trhy mohou absorbovat geopolitická rizika, ale jen do určité míry
9:09Rozbřesk: Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?
8:56ČEZ zažaloval ČNB kvůli milionové pokutě, na řadu přijdou tento týden výsledky big techu a futures jsou zelené  
8:53Bitcoin prošel dalším halvingem. Silný vliv na jeho cenu má letos spuštěné obchodování s ETF
6:37Venku mrazy, na trzích dle Bank of America hezká letní rally?
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data