Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Wyplosz: Přichází revolta proti utahování, musí se dále restrukturalizovat dluhy a upustit od dosavadní politiky

Wyplosz: Přichází revolta proti utahování, musí se dále restrukturalizovat dluhy a upustit od dosavadní politiky

04.05.2012 13:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Bezmyšlenkovité utahování ztrácí v některých zemích Evropy důvěru. Přijímání kontrakční fiskální politiky v době, kdy ekonomika klesá, přitom nikdy smysl nedávalo, ale dluh je vysoko a trhy ovládá panika. Řešení musí být založeno na hluboké analýze, ne na tajemných úvahách o „faktoru důvěry“. Musí zahrnovat restrukturalizaci dluhu, kolektivní fiskální expanzi a dlouhodobý nezrušitelný závazek fiskální disciplíny.

Řecko bylo svými přáteli dotlačeno k fiskálnímu utahování a po dvou letech jsou jasně patrné výsledky. Poměr dluhu k HDP roste, „překvapivě“ se pohybuje jak čitatel, tak jmenovatel. Prudce roste nezaměstnanost, bolest je silná jak z ekonomického, tak ze sociálního hlediska. Podobnou situaci vidíme v Portugalsku, Španělsku a Itálii. I MMF, který je znám jako silný zastánce úsporných opatření, nyní po Evropě požaduje, aby postupovala pomalu. Bylo jen otázkou času, kdy se evropská strategie rozpočtové konsolidace stane předmětem intenzivní kritiky.

Situace je ale komplikovaná: Vysoce zadlužené země si již nemohou půjčovat, finanční trhy říkají, že pro snížení deficitů je potřeba růstu, ale zároveň již nechtějí poskytovat půjčky za rozumné sazby. Cesta ven by měla být založena na následujících principech:

Nesmíme míchat dlouhodobý růst a fiskální disciplínu. Žádná studie neukazuje, že fiskální disciplína poškozuje dlouhodobý růst. Existují pouze známky toho, že velmi vysoké zadlužení poškozuje růst. Je tak rozumné předpokládat, že fiskální disciplína a dlouhodobý růst znamenají nezávislé cíle. Současný fiskální kompakt by měl být decentralizován na národní úrovně a měl by se ale zaobírat jen fiskální disciplínou, ne růstem. Pokud by do něj byl zabudován faktor růstu, šlo by o vytvoření možnosti, jak se vyhnout jeho závazkům.

Neměli bychom ani tvořit novou Lisabonskou strategii. Reformy na nabídkové straně ekonomiky jsou třeba všude, ale dosáhnout jich nelze kolektivně. Lisabonská strategie, která chtěla z Evropy učinit „nejvíce konkurenceschopnou a dynamickou znalostní ekonomiku na světě“, byla naprostým propadákem - a to po právu. Vedení evropských zemí by při tvorbě nové strategie pouze předstíralo, že dělá něco užitečného, a vyhýbalo by se tím těžkým krokům, které je třeba učinit.

Musíme vytvořit rámec pro spolupráci ve fiskální politice. Ta je předmětem národní suverenity, snahy o její omezení v oblasti disciplíny byly doposud neúspěšné a v oblasti koordinace nebyla vyvinuta snaha žádná. Vždy jsme věděli, že slabým článkem monetární unie je absence federálního rozpočtu, který by mohl vytvářet proticyklickou politiku. Fiskální unie není dosažitelná a některé země již nemají přístup na trh s financemi. Zbývá tedy možnost, že by proticyklickou politiku nyní vytvářely země, které tento přístup stále mají. Nebo by měly být využity zdroje z EFSF a ESM.

Politici by neměli čekat, až je trhy donutí k restrukturalizaci dluhu, ale měli by jednat včas. Namísto placení příliš vysokých sazeb a trestání vlastních občanů by náklady měly platit trhy. Namísto obav z nákazy bychom měli preventivně restrukturalizovat dluhy zemí, které nebudou nikdy schopny dosáhnout růstu, s jejich současným zadlužením (Řecko, Portugalsko, Itálie), či se zadlužením, které je bude pravděpodobně tížit v budoucnu (Španělsko, Francie a možná i Německo). Tento názor se zakládá na zhodnocení toho, jaká bude potřeba rekapitalizace bank, které drží velký objem vládních dluhopisů, z nichž se již brzy stanou toxická aktiva.

Fiskální disciplína je tématem pro dlouhé období. Velká část dluhů se nachází na úrovni přesahující 90 – 100 % HDP. Bez restrukturalizace bude pro jejich snížení na úroveň kolem 60 % potřeba primárních přebytků. I tak by tento proces trval desetiletí či déle. Současná snaha o dosažení snížení deficitů v roce 2013 a 2014 může mít právní či symbolické opodstatnění. Z ekonomického hlediska je to ale nesmysl. Naštěstí se již začíná hovořit o novém modelu, který by umožnil určitou krátkodobou flexibilitu.

Uvedené je výtahem z „The coming revolt against austerity“ autora Charlese Wyplosze.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů