Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Wyplosz: Přichází revolta proti utahování, musí se dále restrukturalizovat dluhy a upustit od dosavadní politiky

Wyplosz: Přichází revolta proti utahování, musí se dále restrukturalizovat dluhy a upustit od dosavadní politiky

04.05.2012 13:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Bezmyšlenkovité utahování ztrácí v některých zemích Evropy důvěru. Přijímání kontrakční fiskální politiky v době, kdy ekonomika klesá, přitom nikdy smysl nedávalo, ale dluh je vysoko a trhy ovládá panika. Řešení musí být založeno na hluboké analýze, ne na tajemných úvahách o „faktoru důvěry“. Musí zahrnovat restrukturalizaci dluhu, kolektivní fiskální expanzi a dlouhodobý nezrušitelný závazek fiskální disciplíny.

Řecko bylo svými přáteli dotlačeno k fiskálnímu utahování a po dvou letech jsou jasně patrné výsledky. Poměr dluhu k HDP roste, „překvapivě“ se pohybuje jak čitatel, tak jmenovatel. Prudce roste nezaměstnanost, bolest je silná jak z ekonomického, tak ze sociálního hlediska. Podobnou situaci vidíme v Portugalsku, Španělsku a Itálii. I MMF, který je znám jako silný zastánce úsporných opatření, nyní po Evropě požaduje, aby postupovala pomalu. Bylo jen otázkou času, kdy se evropská strategie rozpočtové konsolidace stane předmětem intenzivní kritiky.

Situace je ale komplikovaná: Vysoce zadlužené země si již nemohou půjčovat, finanční trhy říkají, že pro snížení deficitů je potřeba růstu, ale zároveň již nechtějí poskytovat půjčky za rozumné sazby. Cesta ven by měla být založena na následujících principech:

Nesmíme míchat dlouhodobý růst a fiskální disciplínu. Žádná studie neukazuje, že fiskální disciplína poškozuje dlouhodobý růst. Existují pouze známky toho, že velmi vysoké zadlužení poškozuje růst. Je tak rozumné předpokládat, že fiskální disciplína a dlouhodobý růst znamenají nezávislé cíle. Současný fiskální kompakt by měl být decentralizován na národní úrovně a měl by se ale zaobírat jen fiskální disciplínou, ne růstem. Pokud by do něj byl zabudován faktor růstu, šlo by o vytvoření možnosti, jak se vyhnout jeho závazkům.

Neměli bychom ani tvořit novou Lisabonskou strategii. Reformy na nabídkové straně ekonomiky jsou třeba všude, ale dosáhnout jich nelze kolektivně. Lisabonská strategie, která chtěla z Evropy učinit „nejvíce konkurenceschopnou a dynamickou znalostní ekonomiku na světě“, byla naprostým propadákem - a to po právu. Vedení evropských zemí by při tvorbě nové strategie pouze předstíralo, že dělá něco užitečného, a vyhýbalo by se tím těžkým krokům, které je třeba učinit.

Musíme vytvořit rámec pro spolupráci ve fiskální politice. Ta je předmětem národní suverenity, snahy o její omezení v oblasti disciplíny byly doposud neúspěšné a v oblasti koordinace nebyla vyvinuta snaha žádná. Vždy jsme věděli, že slabým článkem monetární unie je absence federálního rozpočtu, který by mohl vytvářet proticyklickou politiku. Fiskální unie není dosažitelná a některé země již nemají přístup na trh s financemi. Zbývá tedy možnost, že by proticyklickou politiku nyní vytvářely země, které tento přístup stále mají. Nebo by měly být využity zdroje z EFSF a ESM.

Politici by neměli čekat, až je trhy donutí k restrukturalizaci dluhu, ale měli by jednat včas. Namísto placení příliš vysokých sazeb a trestání vlastních občanů by náklady měly platit trhy. Namísto obav z nákazy bychom měli preventivně restrukturalizovat dluhy zemí, které nebudou nikdy schopny dosáhnout růstu, s jejich současným zadlužením (Řecko, Portugalsko, Itálie), či se zadlužením, které je bude pravděpodobně tížit v budoucnu (Španělsko, Francie a možná i Německo). Tento názor se zakládá na zhodnocení toho, jaká bude potřeba rekapitalizace bank, které drží velký objem vládních dluhopisů, z nichž se již brzy stanou toxická aktiva.

Fiskální disciplína je tématem pro dlouhé období. Velká část dluhů se nachází na úrovni přesahující 90 – 100 % HDP. Bez restrukturalizace bude pro jejich snížení na úroveň kolem 60 % potřeba primárních přebytků. I tak by tento proces trval desetiletí či déle. Současná snaha o dosažení snížení deficitů v roce 2013 a 2014 může mít právní či symbolické opodstatnění. Z ekonomického hlediska je to ale nesmysl. Naštěstí se již začíná hovořit o novém modelu, který by umožnil určitou krátkodobou flexibilitu.

Uvedené je výtahem z „The coming revolt against austerity“ autora Charlese Wyplosze.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.09.2021
22:02Krach čínského obra se může přelít do celého světa  
17:57Evergrande a jádro věci
17:32Amerika přebírá štafetu, investoři se dál zbavují akcií, daří se dluhopisům  
16:40Evropské akcie mají prozatím to nejlepší za sebou
15:54Lufthansa prodá nové akcie za 2,14 miliard eur. Chce tak splatit pomoc Německa
14:43Yardeni: Evergrande není Lehman, do Číny neinvestujte, komodity možná za vrcholem
13:36Týdenní výhled: Zabrání opatrný Fed výraznější korekci?  
12:37Dovedu si představit utažení sazeb o 100 bps ještě letos, říká člen rady ČNB Nidetzký
12:25Revoluce na německém akciovém trhu: DAX má deset nových členů i nová pravidla
12:22Rudý start týdne, strach z Číny a přibývající rizika  
12:15Menší dodavatele energií trápí ceny plynu. Britská vláda zvažuje finanční pomoc
10:39Korekce 7 %, příležitosti mimo S&P 500
10:28Špatná vlna akvizic. Technologičtí giganti skupují menší konkurenty
9:32Akcie čínské realitní společnosti Evergrande spadly nejníže od roku 2010
9:14Rozbřesk: Týden o Fedu a německých volbách. Ukončí nebo prohloubí pokles akcií?
8:54Evropské burzy mohou zahájit týden v mínusu  
8:45Schillerová má problém s růstem sazeb ČNB, zdraží státní dluh. Schodek letos kolem 400 miliard korun
6:21Jak může ETF vydělávat víc než podkladové aktivum a další zajímavosti
19.09.2021
15:47Všichni jsou najednou experty na covid. K naší škodě
8:25Víkendář: Co vyžaduje úspěšná transformace firmy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (08/21 Q3, Aft-mkt)
AutoZone Inc (08/21 Q4, Bef-mkt)
FedEx Corp (08/21 Q1, Aft-mkt)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb