Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Wyplosz: Přichází revolta proti utahování, musí se dále restrukturalizovat dluhy a upustit od dosavadní politiky

Wyplosz: Přichází revolta proti utahování, musí se dále restrukturalizovat dluhy a upustit od dosavadní politiky

4.5.2012 13:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Bezmyšlenkovité utahování ztrácí v některých zemích Evropy důvěru. Přijímání kontrakční fiskální politiky v době, kdy ekonomika klesá, přitom nikdy smysl nedávalo, ale dluh je vysoko a trhy ovládá panika. Řešení musí být založeno na hluboké analýze, ne na tajemných úvahách o „faktoru důvěry“. Musí zahrnovat restrukturalizaci dluhu, kolektivní fiskální expanzi a dlouhodobý nezrušitelný závazek fiskální disciplíny.

Řecko bylo svými přáteli dotlačeno k fiskálnímu utahování a po dvou letech jsou jasně patrné výsledky. Poměr dluhu k HDP roste, „překvapivě“ se pohybuje jak čitatel, tak jmenovatel. Prudce roste nezaměstnanost, bolest je silná jak z ekonomického, tak ze sociálního hlediska. Podobnou situaci vidíme v Portugalsku, Španělsku a Itálii. I MMF, který je znám jako silný zastánce úsporných opatření, nyní po Evropě požaduje, aby postupovala pomalu. Bylo jen otázkou času, kdy se evropská strategie rozpočtové konsolidace stane předmětem intenzivní kritiky.

Situace je ale komplikovaná: Vysoce zadlužené země si již nemohou půjčovat, finanční trhy říkají, že pro snížení deficitů je potřeba růstu, ale zároveň již nechtějí poskytovat půjčky za rozumné sazby. Cesta ven by měla být založena na následujících principech:

Nesmíme míchat dlouhodobý růst a fiskální disciplínu. Žádná studie neukazuje, že fiskální disciplína poškozuje dlouhodobý růst. Existují pouze známky toho, že velmi vysoké zadlužení poškozuje růst. Je tak rozumné předpokládat, že fiskální disciplína a dlouhodobý růst znamenají nezávislé cíle. Současný fiskální kompakt by měl být decentralizován na národní úrovně a měl by se ale zaobírat jen fiskální disciplínou, ne růstem. Pokud by do něj byl zabudován faktor růstu, šlo by o vytvoření možnosti, jak se vyhnout jeho závazkům.

Neměli bychom ani tvořit novou Lisabonskou strategii. Reformy na nabídkové straně ekonomiky jsou třeba všude, ale dosáhnout jich nelze kolektivně. Lisabonská strategie, která chtěla z Evropy učinit „nejvíce konkurenceschopnou a dynamickou znalostní ekonomiku na světě“, byla naprostým propadákem - a to po právu. Vedení evropských zemí by při tvorbě nové strategie pouze předstíralo, že dělá něco užitečného, a vyhýbalo by se tím těžkým krokům, které je třeba učinit.

Musíme vytvořit rámec pro spolupráci ve fiskální politice. Ta je předmětem národní suverenity, snahy o její omezení v oblasti disciplíny byly doposud neúspěšné a v oblasti koordinace nebyla vyvinuta snaha žádná. Vždy jsme věděli, že slabým článkem monetární unie je absence federálního rozpočtu, který by mohl vytvářet proticyklickou politiku. Fiskální unie není dosažitelná a některé země již nemají přístup na trh s financemi. Zbývá tedy možnost, že by proticyklickou politiku nyní vytvářely země, které tento přístup stále mají. Nebo by měly být využity zdroje z EFSF a ESM.

Politici by neměli čekat, až je trhy donutí k restrukturalizaci dluhu, ale měli by jednat včas. Namísto placení příliš vysokých sazeb a trestání vlastních občanů by náklady měly platit trhy. Namísto obav z nákazy bychom měli preventivně restrukturalizovat dluhy zemí, které nebudou nikdy schopny dosáhnout růstu, s jejich současným zadlužením (Řecko, Portugalsko, Itálie), či se zadlužením, které je bude pravděpodobně tížit v budoucnu (Španělsko, Francie a možná i Německo). Tento názor se zakládá na zhodnocení toho, jaká bude potřeba rekapitalizace bank, které drží velký objem vládních dluhopisů, z nichž se již brzy stanou toxická aktiva.

Fiskální disciplína je tématem pro dlouhé období. Velká část dluhů se nachází na úrovni přesahující 90 – 100 % HDP. Bez restrukturalizace bude pro jejich snížení na úroveň kolem 60 % potřeba primárních přebytků. I tak by tento proces trval desetiletí či déle. Současná snaha o dosažení snížení deficitů v roce 2013 a 2014 může mít právní či symbolické opodstatnění. Z ekonomického hlediska je to ale nesmysl. Naštěstí se již začíná hovořit o novém modelu, který by umožnil určitou krátkodobou flexibilitu.

Uvedené je výtahem z „The coming revolt against austerity“ autora Charlese Wyplosze.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.6.2018
8:58Nová Trumpova hrozba cly, nový plán rozdělení ČEZ, napětí v německé politice. Trhy v úterý zřejmě zahájí níže  
8:45Nový plán rozdělení ČEZ: distribuce či obnovitelné zdroje do nové dcery, pak nařídit výstavbu reaktorů
6:32Proč ženy pracují stále více a muži méně?
18.6.2018
22:02Stopy obchodní války zatlačily také Wall Street do ztráty. Dařilo se energetice
18:01Jedna monetární hádanka, jedno velké poučení
17:56Pilsner Urquell se nebude vařit jinde než v Plzni, ujišťuje po investici šéf Asahi pro Evropu
17:35Koruna začala týden oslabením. Tržní náladu ropa úplně nevylepšila  
17:18Obchodní konflikt rezonuje trhy, zatčení ředitele Audi posílá Volkswagen do červeného  
17:02Od ECB se čekalo víc, od Fedu míň. Pohoda pro dolar
16:01Maďarsko zpřísní podmínky po poskytování hypoték
15:54Itálie neměla euro nikdy přijímat. A hlavně: ECB jí už moc nepomůže
15:17Google a jeho čínská sázka za půl miliardy dolarů
14:18Německo zadrželo šéfa Audi kvůli emisní aféře
12:31Trumpův další cíl: NATO
11:54Prabos se chystá na další START Day. Jeho akcie na RM-S posílily za týden o 8 procent
11:04Týdenní výhled: OPEC a spor USA s Čínou zahýbou s cenami ropy, důležité výsledky ohlásí FedEx a Micron  
10:58Čína útočí na americkou ropu, co odpoví Trump? Trhy začínají týden s obavami  
10:53Růst britské ekonomiky je nejslabší od roku 2009, odhaduje komora
10:31Čínská cla na americkou ropu zasáhnou obchod za miliardu měsíčně
10:13Praha se probouzí pomalu, v Evropě se daří bankám a telekomunikacím  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb