Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová smlouva o smlouvě budoucí: Písemná i ústní, jak je libo

Nová smlouva o smlouvě budoucí: Písemná i ústní, jak je libo

09.05.2012 5:30
Autor: JUDr. Petra Mirovská, KŠB

Písemná, nebo ústní? Odpověď podle nového občanského zákoníku zní: obojí. Zatímco dnes mohou strany platně uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí pouze písemně, nový občanský zákoník (NOZ) jim dá možnost zvolit si formu podle své vůle. Ustupuje se tak od striktního požadavku písemné formy, která často komplikuje právní styk soukromých osob. Argumentem pro požadavek písemné formy byly hlavně problémy s dokazováním, které by mohly vznikat, pokud by smlouva písemnou formu neměla. To však pro autory NOZ nebyl dostatečný důvod pro byrokratické omezování lidí a firem v jejich smluvní volnosti.

Zvažte riziko dokazování

Počínaje 1. lednem 2014 bude výlučně záležitostí smluvních stran, zda si případné riziko potíží s dokazováním uvědomí a zda je podstoupí, či nikoli, protože každá z nich bude mít právo na písemné formě trvat. Už ale nebude platit, že smlouva o smlouvě budoucí, která nemá písemnou formu, je absolutně neplatná. Nutná ale bude vůle při jejím uzavření i při plnění závazku splnit, k čemu se smluvní strana zavázala.

To ale není jediná změna. Zatímco dnes je nutné, aby už ve smlouvě o smlouvě budoucí byly dohodnuty všechny „podstatné náležitosti“ budoucího kontraktu (čímž se však de facto smazávají rozdíly mezi smlouvou předběžnou a definitivní), podle NOZ bude stačit, když bude obsah budoucí smlouvy ujednán alespoň „obecným způsobem“.

Další změnou v NOZ, která je přejatá z dnešní podoby smlouvy o smlouvě budoucí v obchodním zákoníku, je výzva k uzavření budoucí smlouvy v ujednané době, jinak podle NOZ do jednoho roku. Nevyzve-li oprávněná strana zavázanou stranu k uzavření smlouvy včas, povinnost uzavřít budoucí smlouvu ze zákona zaniká. To však není jediný případ zániku závazku bez splnění. Tím druhým je takzvaná podstatná změna okolností, ze kterých strany při uzavírání smlouvy o smlouvě budoucí vycházely, což však není žádná novinka. Pokud se okolnosti změní tak, že na zavázané straně nelze rozumně požadovat, aby budoucí smlouvu uzavřela, její povinnost zaniká.

Novinku v občansko právních vztazích ale představuje oznamovací povinnost. Zavázaná strana bude totiž povinna změnu okolností oprávněné straně oznámit, jinak jí bude hradit škodu z toho vzniklou.

Když se bude jedna ze stran bránit

I nadále bude také platit, že pokud zavázaná strana povinnost uzavřít smlouvu nesplní, bude moci oprávněná strana požadovat, aby obsah smlouvy určil soud, nebo – jako novinka v občanskoprávních vztazích – i osoba určená ve smlouvě. Pokud se stane, že tato osoba obsah budoucí smlouvy v přiměřené lhůtě neurčí, případně jej odmítne určit, což si lze dost dobře představit, může oprávněná strana navrhnout, aby jej určil soud.

Obsah budoucí smlouvy se určí především podle účelu, který má uzavření kontraktu „zřejmě“ sledovat. Bude se přitom vycházet z návrhů stran a přihlédne se k okolnostem, za kterých byla smlouva o smlouvě budoucí uzavřena. Nově se uvádí, aby při určení obsahu budoucí smlouvy byly práva a povinnosti stran poctivě uspořádány.

Právo na určení obsahu smlouvy se bude stejně jako v dnešním občanském zákoníku promlčovat, a to v jednom roce od posledního dne lhůty, kdy měla být budoucí smlouva uzavřena. Nijak omezeno navíc není právo oprávněné strany domáhat se náhrady škody, která kvůli nesplnění závazku uzavřít budoucí smlouvu vznikla. Lze tedy vycházet z toho, že bude možné náhradu škody požadovat vždy, nejen pokud se oprávněná strana nedomáhá určení obsahu budoucí smlouvy soudcem či osobou určenou ve smlouvě, jako je tomu v  současné koncepci smlouvy o smlouvě budoucí v obchodním zákoníku. Právě z ní, jak už bylo řečeno, v převážné míře úprava smlouvy o smlouvě budoucí v NOZ vychází.

Doufejme tedy, že uzavírání smluv o smlouvě budoucí bude za necelé dva roky mnohem flexibilnější než dnes.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.01.2025
9:24ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - EIB poskytne Skupině ČEZ další úvěr
9:05Rozbřesk: Inflace pod naším odhadem i odhadem ČNB nahrává únorovému snížení sazeb
8:36Musk možným kupcem TikToku, Trumpův tým zvažuje postupné zvyšování cel a evropské akcie jsou smíšené  
8:19Čína zvažuje možnost, že americký TikTok prodá Elonu Muskovi
6:06Technická analýza S&P 500: Býčí trh začíná mít trhliny  
13.01.2025
18:08Pestrost globální ekonomiky a čtyři inflačně - sazbové kombinace
17:31Týdenní výhled: Fed čeká dlouhá přestávka, očekávání poklesu sazeb mizí. Výsledkovou sezónu naplno rozjedou banky  
17:13Kdy skončí korekce na indexech v USA?  
15:34Evropa by mohla odstartovat celosvětový boj o zemní plyn
14:23Johnson & Johnson koupí za 14,6 miliardy USD výrobce léků Intra-Cellular
13:34Reuters: Ceny lithia by se po dvou letech poklesu měly letos stabilizovat
12:48Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o výplatě kuponu TRIGEMA REF VAR/25
12:47Cena plynu pro Evropu roste po zprávách o útoku na plynovod z Ruska a nových sankcích
12:36Goldmani očekávají růst dolaru o 5 nebo více procent kvůli houževnatosti americké ekonomiky
11:52HN: Spor o odkupní cenu akcií O2 rozhodne revizní posudek
11:38Vyhlídky poklesu sazeb se rozplývají. Akcie i dluhopisy začínají týden poklesem  
11:22Zamrazilová: Prosincová inflace příjemně překvapila, v lednu bude pod 3 procenty
11:15Růst vývozu aut z Číny podle svazu CAAM letos zpomalí na 5,8 procenta
11:06Odbyt německé automobilky Porsche loni kvůli Číně klesl o tři procenta
11:05Jan Bureš: Inflace pod naším odhadem i odhadem ČNB nahrává únorovému snížení sazeb

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - PPI, y/y