Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Panuje tu sadomonetarismus, potřebná katastrofa už je ale možná za rohem

Krugman: Panuje tu sadomonetarismus, potřebná katastrofa už je ale možná za rohem

15.6.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria Online

Kdo by to čekal, že přijde další pomoc bankám, tentokrát ve Španělsku? Odpověď samozřejmě zní, že každý. Celé to ve skutečnosti začíná vypadat jako rutinní komedie: Ekonomika klesá, nezaměstnanost roste, banky se dostávají do problémů, vláda rychle přispěchá s pomocí. Vždy se jí ale dostane jen bankám, nezaměstnaným ne.

Je jasné, že španělské banky pomoc potřebovaly, protože stály na počátku spirály zkázy. Obavy z jejich solvence by je totiž nutily k prodeji aktiv, jejich ceny by ale klesaly, což by nadále zvyšovalo obavy z insolvence. Vláda v takovém případě může pomoci injekcí hotovosti, tentokrát se ale obavy z nedostatečné solvence týkají i vlády, proto musela hotovost přijít z evropských fondů. Zarážející je jen to, že nikdo nehodlá změnit politiku, která nechala téměř čtvrtinu španělských pracujících bez práce. ECB nesnížila sazby, což bylo sice v souladu s očekáváním, ale stále jde o velmi podivné chování.

Vše totiž naznačuje, že se celý kontinent noří do recese, inflace zpomaluje a inflační očekávání klesají. Při použití jakéhokoliv běžného pravidla dospějeme k závěru, že je třeba snížit sazby. ECB se ale nepohne. K tomu ani nezmiňuji rostoucí riziko rozpadu eurozóny. V současnosti je totiž naprosto jasné, že utahování a vnitřní devalvace bez silného růstu a středně vysoké inflace v jádru eurozóny nefungují. Vedení eurozóny dává periferii za příklad Lotyšsko. To podle nich přijalo úsporné programy za své a v tom spočívá hlavní důvod mezi jeho úspěchem a situací některé zemi na periferii – například v Řecku. Lotyšský úspěch ale tkví v jednom roce silného růstu, který přišel po tříleté depresi.

Jsou na tom Spojené státy lépe? Jejich krátkodobý výhled není tak špatný jako v Evropě, ale i sám Fed očekává dlouholetou vysokou nezaměstnanost a nízkou inflaci. Jeho zástupci jsou ale zastrašeni hrozbami, že uvolněná politika bude vnímána jako podpora prezidenta Obamy. Navíc i zde panuje podivný názor, že ekonomická bolest má nějaký očistný účinek. V Británii tomu říkají sadomonetarismus. Na skutečnou změnu bude třeba pořádná katastrofa. Nezoufejme však. S tím, jak se věci vyvíjejí v Evropě, už možná čeká za rohem.

Autorem je Paul Krugman.

 
(Zdroj: NYTimes)


Čtěte více:

V současné situaci eurozóně fiskální federace nepomůže
8.6.2012 7:59
Může monetární unie fungovat i bez fiskální federace? Tuto otázku si o...
Je paradox, že zrovna Německo není schopné se poučit a že Obamovi může prohrát volby Evropa
14.6.2012 7:58
Niall Ferguson zveřejnil články o krizi v eurozóně. Ten první napsal s...
Pimco: Buďte v čele „velké migrace“, vyděláte nejvíc
13.6.2012 18:48
Ve světové ekonomice probíhají obrovské změny, kterých se musí účastni...
Krugman: Panuje tu sadomonetarismus, potřebná katastrofa už je ale možná za rohem
15.6.2012 7:58
Kdo by to čekal, že přijde další pomoc bankám, tentokrát ve Španělsku?...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Chybí nestrannost
  15.6.2012 9:47

  Chápu, že redakce pouze překládá. Nekomentuje. Ale už samotný výběr textů bývá komentářem. Odhalte tedy našemu příteli Krugmanovi, že úroková míra není jen funkcí inflace, ale také rizika. Dále by mohl vědět, že nízké úrokové sazby určitě (španělskou, ale ani americkou) nezaměstnanost nevyřeší. To je hlavní důvod, proč FED nesnižuje sazby. nebylo by to k ničemu. Záchranou Lotyšska a Estonska nebyl náhodný růst, ale růst podpořený strukturálními reformami. Jeho naprostý zabedněnec si může myslet, že monetární stimulace vyvolá v Řecku nějaký reálný růst. Dále by pan krugman už mohl při svém věku vědět, že ekonomická bolest (rozuměj "recese") je nezbytnou součástí tržní ekonomiky. Žádný student po jednom semestru ekonomie nepřepokládá, že všechny podniky jsou zdravé, neustále porostou a nikdy nechybujív alokaci investic. Někdo tady je zralý na vrácení školného.
  • Re: Chybí nestrannost
   15.6.2012 19:05

   Fed v podstatě nemá kam snižovat sazby a ekonomická bolest (aspoň tak to čtu já) není Krugmanem chápána jako recese, ale právě jako škrty, které dusí ekonomiku.
   sgt.Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)