Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stát bude pomáhat firmám v krizi. Tam, kde by se mohlo propouštět, chce dotovat platy

Stát bude pomáhat firmám v krizi. Tam, kde by se mohlo propouštět, chce dotovat platy

21.6.2012 11:36
Autor: IHNED.cz

Stovky zaměstnanců by mohly být ušetřeny propuštění, pokud začne fungovat nový plán na pomoc firmám v krizi. Stát chce přispívat na mzdy firmám, které krize připravila o zakázky. Zaměstnanci se ale budou muset na oplátku vzdělávat.

Firmy letos propustí o tisíce lidí méně, než plánovaly. Počínaje zářím totiž dosáhnou na nové dotace na platy, a budou tak moci udržet své lidi, třebaže pro ně zrovna nebude práce.

V Česku po letech dohadů startuje takzvaný kurzarbeit neboli systém, kdy se v krizi podniky skládají na platy zaměstnanců společně se státem. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek se na tom právě dohodl se Svazem průmyslu a dopravy.

„Použijeme na to prostředky z evropských vzdělávacích fondů. Zaměstnanci v době poklesu zakázek nebudou doma, ale budou se rekvalifikovat a přitom dostávat 60 procent platu,“ popisuje ministr kličku, díky níž se nyní podařilo projekt nastartovat, přestože už v minulosti několikrát ztroskotal.

Ministr financí Miroslav Kalousek ho totiž odmítal financovat ze státního rozpočtu, čemuž se teď díky evropským fondům vyhne.

Školení, která budou zaměstnanci v až půlroční odstávce absolvovat, nemají být jen formální.

„Velmi nám záleží na tom, aby to nebylo žádné účelové přednášení v kanceláři, ale skutečná rekvalifikace ve výrobě. Zaměstnanci pak budou pro podnik daleko flexibilnější,“ vysvětluje Pavel Juříček, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.

Ne každá firma v potížích však na dotace dosáhne. „Úřady práce, které budou peníze přidělovat, budou žádosti posuzovat individuálně,“ přibližuje Drábkův náměstek Karel Machotka s tím, že finální kritéria představí úřad v létě.

Už teď je ale jasné, že půjde především o to, jak dobrý restrukturalizační plán firma představí, a také o to, jak výrazný pokles zakázek se u ní projeví. 
 
„Domluvili jsme se tak, že pokud to bude do dvaceti procent, podniky to musí zvládnout samy, a pokud nad šedesát procent, tak je už zase nemá význam dotovat,“ přibližuje parametry Juříček. Pomoc tak využijí především menší a střední stavební nebo strojírenské firmy.

Celkově se má během letoška a příštího roku rozdělit osm set milionů korun, což pokryje odhadem jedenapůlprocentní nárůst nezaměstnanosti.

„Prospěje to všem stranám. Pokud bychom byli nuceni propouštět, využili bychom toho,“ říká Jan Rafaj z představenstva ArcelorMittal.

iHNed

Související články na IHNED.cz

Drábkův nový plán: Za dítě ve školce rodičům klesnou daně. A stát přesto vydělá


Nezaměstnaných ve věku nad 50 let přibývá, trh práce není pro "mladé seniory" připravený

Vzděláním ke stabilitě


Váš názor
  • Jestli to bude ze strany státu
    21.6.2012 12:17

    organizováno podobně jako předešlá akce "Vzdělávejte se", tak dopředu říkám, že malé firmy ty lidi radši propustí. Administrativně to bylo naprosto neúnosné a už bych to nikdy neopakoval.
    JJa
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university