Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vyřeší se krize periferie jen za cenu krize v jádru eurozóny?

Vyřeší se krize periferie jen za cenu krize v jádru eurozóny?

9.7.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria Online

Vysoké sazby ve Španělsku a v Itálii mají negativní dopad na ekonomiku těchto dvou zemí a znemožňují ukončení krize v eurozóně. Je proto namístě přemýšlet o tom, jak by bylo tyto sazby možné snížit. K tomu musíme pochopit, zda jsou sazby vysoko kvůli riziku defaultu, nebo zda je zvedají rizikové prémie spojené s kurzovým rizikem. To by se totiž naplnilo v okamžiku, kdyby došlo k rozpadu eurozóny. V případě Itálie se můžeme domnívat, že rozhodující roli hraje skutečně kurzové riziko. Pokud mají sazby u zmíněných zemí klesnout, stane se tak pouze na základě vysoké míry solidarity mezi zeměmi eurozóny. To znamená, že by muselo dojít k velkým nákupům španělských a italských vládních dluhopisů ze strany ECB a EFSF/ESM.

Pokud skutečně dojde k výraznému sdílení rizik mezi všemi zeměmi eurozóny, projeví se to v pohybu výnosů vládních dluhopisů jednotlivých zemí směrem k průměrné sazbě zemí eurozóny (mimo Řecko a Portugalsko, protože tyto země již na trhu dlouhodobé finance nezískávají). Tento posun by ale znamenal prudký nárůst sazeb v zemích jádra, tedy v Německu, Finsku, Nizozemí a dokonce i v Rakousku a Francii. Pokud vezmeme v úvahu objem dluhopisů vydaných zeměmi jádra během období nízkých sazeb, vedl by tento posun v sazbách k dluhopisové krizi v jádru měnové unie. Sazby se v těchto státech drží nízko již od jara 2010. Následující graf ukazuje, jak se v Německu, Francii a Nizozemí zvýšil hrubý objem vydaných dluhopisů po tomto období:

001

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
  • nevyřeší se nic
    9.7.2012 9:32

    ani v jádru ani na periferii. Pokud bude žít v EU většina lidí, kteří se živí žvaněním, úředničinou, příživnictvím, politikou... a tisíci neporoduktivními "společensky prospěšnými" organizacemi, které jsou krmeny dotacemi... tak se do té bažiny Evropa potopí ještě hlouběji. EU už nestačí vyprodukovat tolik, aby to veškeré požírání financovala. Žere se na dluh, všichni to vědí a všichni chtějí cosi řešit. Pane Chocholoušek, máte práce, že nebudete vědět kam skočit dřív. Začněte u piskláčka Barrosa :-))
    Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data