Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
New York: Návrh zakázat velká balení limonád vyvolal bouřlivou debatu

New York: Návrh zakázat velká balení limonád vyvolal bouřlivou debatu

15.8.2012 5:30
Autor: KŠB, KSB

Zákaz by se neměl vztahovat na dietní limonády, ovocné džusy, mléčné nápoje či nápoje do 25 kalorií na zhruba čtvrtlitrové balení. Netýkal by se ani slazených nápojů prodávaných v obchodech s potravinami nebo ve večerkách. Rozhodnutí, zda zákaz bude schválen, má padnout nejpozději 13. září. Pokud nové pravidlo projde, bude nejspíš účinné od března příštího roku.

Opatření má dvojí účel. Jednak snížit počet obézních občanů v New Yorku, ale také redukovat náklady na zdravotní péči. Odhaduje se totiž, že v New Yorku každý rok zemře zhruba 5800 lidí kvůli špatnému zdravotnímu stavu souvisejícímu s obezitou. A – jak starosta Bloomberg tvrdí – náklady na zdravotní péči pro obézní lidi se za stejné období vyšplhají do výše 4 miliard dolarů.

Navrhovatelé zákazu jsou přesvědčeni, že omezení spotřeby limonád je v boji s obezitou důležitým prvním krokem. Například Walter Willet, profesor na Lékařské fakultě Harvardovy university, prohlásil na veřejném jednání, které se v souvislosti se zvažovaným opatřením konalo, že „limonáda je ve velkém množství metabolicky toxická.“ Ve snaze omezit počet obézních Newyorčanů je podle něho „limonáda tím správným cílem. Je nebezpečná. Není jediným cílem, ale je tím zdaleka nejdůležitějším.“   

Co říkají kritici

Jenže opatření má samozřejmě i své kritiky. Podle nich zákaz nespravedlivě „vybral“ ze všech možných příčin obezity jen slazené nápoje. Odpůrci dále tvrdí, že zákaz omezí obezitu jen v malé míře, zato však poškodí newyorské restaurace a výrobce nealkoholických nápojů.

Mezi těmi, kdo se zákazem nesouhlasí, je například newyorský radní Dan Halloran, který uvedl, že „toto krátkozraké opatření bude mít negativní důsledky pro kina, pizzerie, restaurace a kavárny. Tento zcela absurdní zákaz postihne dokonce i prodejce zmrzlin.“ Podle Hallorana by bylo nespravedlivé žádat jen od těchto podniků, aby vzaly na svá bedra negativní dopady navrhovaného opatření, když „sousední provozovna 7-Eleven (franchisingový řetězec obchodů s potravinami včetně fast food – pozn. red.) by i nadále mohla prodávat třiapůllitrové maxi balení Big Gulp (vlastní limonáda prodávaná v obřích kelímcích – pozn. red.)“.

Navržený zákaz rovněž ostře kritizovali výrobci nealkoholických nápojů, restaurace a občané, podle jejichž názoru úřady překračují svou pravomoc. Podle nedávného Rasmussenova průzkumu veřejného mínění zákaz schvaluje pouze 23 % Američanů, 63 % je proti a 11 % nemá na tuto otázku žádný názor. Výrobci limonád považují chystaný zákaz za otázku svobodné volby. Coca-Cola vydala prohlášení, v němž uvedla, že „Newyorčané jsou mnohem chytřejší, než si městští úředníci myslí. (…) Newyorčané očekávají něco lepšího a také si to zaslouží. Mohou se sami rozhodnout, který nápoj si koupí.“  

Nejde o první iniciativu starosty Bloomberga týkající se veřejného zdraví, která se setkala s odporem. V roce 2003 starosta zakázal kouření v barech. Rovněž požadoval, aby fastfoodové restaurace uváděly pro zákazníky celkový počet kalorií u položek v jídelním lístku. Kromě toho v roce 2008 nabyl účinnosti zákaz podávat v restauracích jídla obsahující více než 0,5 gramů nasycených tuků na jednu porci. Zákazy týkající se kouření a nasycených tuků také zpočátku vyvolaly značný odpor, podobný současné reakci na omezení prodeje limonád. Když byl konkrétně schválen zákaz týkající se nasycených tuků, restaurační průmysl jej nazval „falešným pokusem o sociální inženýrství.“ Přesto však tento krok vedl ke značnému poklesu spotřeby nezdravých tuků u Newyorčanů, což by mělo zlepšit jejich kardiovaskulární zdraví.  

Uvidíme se u soudu?

Aktuální plán starosty Bloomberga není prvním pokusem o snížení spotřeby slazených nápojů v New Yorku. Už v roce 2010 byla navržena daň, která měla zavést přirážku ve výši jednoho centu na 30 ml slazeného nápoje, který si spotřebitel zakoupí. Návrh rozpoutal lítou bitvu v oblasti public relations mezi městskou samosprávou a výrobci limonád; od roku 2009 New York vynaložil zhruba 2,8 miliónu dolarů na reklamní kampaně, v nichž vysvětloval souvislost mezi nealkoholickými nápoji a obezitou. Výrobci nealko nápojů naopak utratili přibližně 13 miliónů dolarů na lobbování proti navržené dani. Kampaň výrobců byla úspěšnější, daň nakonec schválena nebyla.

„Limonádový zákaz“ ale nejspíš bude pro výrobce sladkých nápojů představovat tvrdší oříšek. O jeho zavedení totiž budou rozhodovat členové New York City Department of Health, které do funkce jmenuje právě starosta. Pokud bude opatření skutečně schváleno, je možné, že se proti němu budou výrobci limonád bránit u soudu.

KŠB

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.7.2017
22:01Výsledky firem zatím Wall Street nepřesvědčily
19:16Kam investovat na následujících deset let
18:06S&P potvrdila ratingy České republiky. Státní dluh podle ní zůstane nízký
17:11Pražská burza končí relativně úspěšný týden v červeném, Unipetrol po výsledcích +1 %
17:08Tři potenciální bubliny, před kterými by se investoři nyní měli mít na pozoru
17:00Koruna na závěr týdne znovu útočí. Eurodolar své zisky drží  
16:40Summary: Microsoft dokazuje, že zvládá přechod na cloudový byznys
15:16Týden technicky: Euro Draghimu nevěří
15:15eBay (-3,4 %) kvartálními čísly otřásl důvěrou investorů
14:54Státní dluh ČR v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu korun
14:05České dráhy, a.s.: oznámení úrokové sazby na 9. výnosové období
13:59Tržby a zisk General Electric ve 2. čtvrtletí roku výrazně klesly
13:41Ekonomika KLDR rostla loni nejvíc od roku 1999. Pomohl export i zbrojení
12:25Výsledky Qualcommu investory nezajímaly. Bojí se o výsledek miliardového sporu s Apple Inc.
11:57Kronus: Výsledková sezóna v USA se rozjíždí, jsem zvědavý na GE (video)
11:35Oživení na globálním trhu s hodinkami pomohlo Swatch zvýšit meziročně zisky
11:18Vyšetřování Trumpových vazeb na Rusko se rozšiřuje. Prezident prý zjišťuje, zda si může udělit milost
10:45Unipetrol ohlásil silná kvartální čísla (Komentář analytika Patria Finance)  
10:41Euro přerušilo jízdu, udrží zisky? Koruna nový atak nepodniká  
9:44Rozbřesk: Draghimu se nepodařilo zkrotit euro, to sílí na dvouletá maxima. A koruna otestovala 26,00

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data