Aktualizováno Americký výrobce počítačů snížil ve druhém čtvrtletí zisk a zhoršil celoroční výhled kvůli poklesu příjmů z prodeje domácnostem. Očekávání společnosti na úrovni tržeb pro třetí čtvrtletí zaostalo za odhady trhu a výhled zisku firma srazila o pětinu. Poptávku po výrobcích Dellu oslabuje konkurent a nejistá globální ekonomika. Akcie po úterním závěru na ceně 12,34 USD v reakci na výsledky v after-marketu ztratily 4,5 procenta.
Čistý zisk firmy za uplynulé čtvrtletí do konce července klesl meziročně o 18 procent na 732 mil. USD, v přepočtu na akcii pak na 42 centů proti 48 centů za srovnatelné období před rokem. Po očištění činil zisk na akcii 50 centů proti konsensu Bloomberg na úrovni 45 centů. Čtvrtletní tržby klesly o 7,5 procenta na 14,5 mld. USD, mírně pod očekáváním 14,6 mld. USD.
Tržby v segmentu spotřebitelů přitom propadly o 22 procent na 2,6 mld. USD kvůli slábnoucí poptávce po PC. Výnosy z prodeje korporátnímu sektoru mezitím vzrostly o 6 % na 4,9 mld. USD. „Firemní poptávka byla ve 2Q evidentně slušná, snažíme se zcela přeorientovat na prodej datových center,“ uvedl výkonný ředitel firmy Michael . To je podle analytiků dlouhodobější záležitost. „Přechod ze současné pozice na více pro-firemní orientaci je otázkou pěti let a více,“ říká analytik Forrester Research Frank Gillett. Divizi korporátního prodeje nově povede Marius Haas, který působil ve vedení konkurenční , a nahradí Brada Andersona, který ze společnosti odchází.
Částečným zdrojem problémů Dellu je makroekonomické prostředí, v němž nyní koneční zákazníci nenakupují. Společnosti se přitom dobře daří kontrolovat náklady,“ uvedl analytik Maynard Um, jehož doporučení na titul zní „market perform“. Společnost k výsledkům uvedla, že čeká obtížné druhé pololetí, protože zákazníci budou čekat, až se začnou prodávat počítače s novým operačním systémem Windows 8 od .
čeká ve třetím čtvrtletí pokles tržeb o 2 až 5 procent proti 2Q, což odpovídá rozmezí 13,8 až 14,2 mld. USD, zatímco konsensus trhu je 14,9 mld. USD. Odhad zisku na akcii pro celý fiskální rok do konce ledna firma snížila na minimálně 1,70 USD z dosavadního výhledu nejméně 2,13 USD; konsensus trhu je 1,9 USD.
byl kdysi největším výrobcem počítačů na světě a průkopníkem v jejich marketingu a systému dodávek. Nyní je americkou dvojkou za a snaží se bránit svou pozici před asijskými konkurenty jako Acer a Lenovo v situaci, kdy prudce roste popularita tabletů v čele s iPadem od . Společnost prochází restrukturalizací, s cílem zvýšit ziskové marže a snížit náklady o více než 2 miliardy dolarů v následujících třech letech, zároveň zvažuje nové akvizice. Akcie Dellu, který letos plánuje poprvé vyplatit dividendu, od začátku roku sestoupily o více než 15 %.
(Zdroj: Bloomberg, AP, čtk)