Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dividendový vrabec v hrsti a kapitálový holub na střeše

Dividendový vrabec v hrsti a kapitálový holub na střeše

31.8.2012 18:24

O přednostech dividendových titulů toho již v posledních letech, poznamenaných vysokou nejistotou, neustále se navracející averzí k riziku a utlumeným růstem, bylo napsáno dost. Možná ale nebude od věci podívat se na toto téma konkrétněji skrze několik čísel.

Obrázek od JPM ukazuje rozložení celkové návratnosti investic do akcií na dividendovou a kapitálovou část. Kapitálové zisky hrály prim v 80. a 90. letech, podobně tomu bylo v letech 50. a na konci 20. let. Stejně tak ale nalezneme období, kdy tato část celkové návratnosti hrála mnohem menší, či dokonce zápornou roli. Celkově pak můžeme hovořit o poměrně vysoké volatilitě tohoto kapitálového příspěvku. O dividendách v tomto směru platí spíše opak – jsou určitým vrabcem v hrsti, který obvykle generuje minimálně 3 – 4 procentní body celkové návratnosti. To mimo jiné znamená, že i celková návratnost je dána zejména proměnami kapitálové části (což asi nepřekvapí).

div1

Vyšší kapitálové zisky tedy jsou podle obrázku relativně časté, rozhodně ale nejsou samozřejmostí. Údajná jistota kapitálových zisků spolu se selektivní pamětí jsou přitom asi hlavními argumenty pro to, že by dividendové výnosy akcií měly být pod výnosy delších vládních dluhopisů - viz například „Jeden investiční kult asi skutečně zemřel...“. Výše uvedené ale znatelně podkopává nohy tvrzení, že se na kapitálové „holuby na střeše“ můžeme spolehnout, co se týče získání dostatečné celkové návratnost u akcií (po zohlednění relativního rizika). Jinak řečeno, na situaci, kdy dividendové výnosy převyšují dlouhodobé výnosy vládních dluhopisů, bych nespatřoval nic exotického. V současné době nejde z hlediska akcií o nic jiného než o odraz obav z toho, že kapitálový příspěvek bude mizerný (holub je na skutečně vysoké a kluzké střeše) a ani dividendy nejsou v následujících letech ničím garantovaným. Z hlediska dluhopisů a jejich výnosů pak jde o příběh starého známého hledání a nákupu údajných bezpečných přístavů za každou cenu.

Nyní se podívejme na to, jaký je poměr dividendový výnos – výnosy vládních dluhopisů na vybraných světových trzích (několik týdnů stará data, princip zůstává nezměněn). Bez výjimky jsou dividendové výnosy vyšší než ty dluhopisové. Často tak můžeme slyšet, že jsou akcie relativně k dluhopisům podhodnocené. Pro přijetí této teze ale musíme ignorovat výše uvedené. Zatímco v USA se k sobě oba výnosy poměrně blíží, na ostatních trzích vidíme relativně vysoké rozdíly (největší u Švýcarska).

div2

Na to, aby si „průměrný“ investor místo dluhopisů koupil akcie, tedy požaduje, aby jejich dividendový výnos někde i dvojnásobně převyšoval výnosy dluhopisů. Důvodem je právě velká nejistota ohledně získání kapitálových holubů. V následujících letech nám totiž kapitálové ztráty z dividendové návratnosti mohou dokonce znatelně ukrojit a dividendy příštích let mohou být také znatelně nižší (či kombinace obou). Akcie prostě není dluhopis a nemohu u ní vyrobit vrabco-holuba v hrsti tím, že počkám do doby splatnosti. To, zda trhy nyní přece jenom neposuzují situaci příliš černě (na základě současné situace v globální ekonomice můžeme říci „japonsky“), je ale věc jiná.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC