Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MIT: Velké banky se brání falešnými argumenty, je třeba je rozdělit

MIT: Velké banky se brání falešnými argumenty, je třeba je rozdělit

06.09.2012 12:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Debata o tom, zda americké banky nejsou příliš veliké, nabírá na obrátkách. Po roce 2008 dospělo několik analytiků a ekonomů k názoru, že některé instituce jsou příliš velké na to, aby padly. To znamená, že v případě jejich problémů by jim musela být poskytnuta pomoc. Nedávné ztráty JPMorgan Chase a skandály týkající se praní peněz v HSBC a Standard Chartered zase vyvolaly otázky ohledně toho, zda nejsou tyto složité organizace příliš velké na to, aby je bylo možno vůbec řídit. Podobné otázky vyvolává i situace v Evropě. Jsou některé banky příliš velké na to, aby je bylo možné zachránit (s tím, že jejich kolaps by vedl k dramatickému zhoršení krize v eurozóně)?

Zastánci současného systému velkých bank používají několik hlavních argumentů, pokud se ale podíváme na fakta, žádný z nich není přesvědčivý. William B. Harrison, který dříve působil v čele JPMorgan, tvrdí, že růst bank v posledních desetiletích odrážel tržní vývoj a podpora ze strany vlád při něm nehrála roli. Zapomíná však na to, že tento růst představuje jev, který nastal nedávno. V roce 1995 měla velká šestka, tedy JPMorgan, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo & Co., Goldman Sachs a Morgan Stanley, aktiva dosahující jen 17 % amerického HDP. V roce 2005 to ale bylo už téměř 50 % HDP. A dnes to je 60 % HDP. Není to stále tolik jako v Německu či Velké Británii, to ovšem neznamená, že jde o bezpečnou úroveň. Je paradoxní, že po roce 2008 se velké banky staly ještě větší.

Podle Harrisona a dalších je růst velikosti bank dán tím, co vyžaduje mezinárodní obchod a globální korporátní klienti. Mezinárodní obchod ale procházel boomem po mnoho let už po druhé světové válce a velikost bank relativně k ekonomice nerostla. Když hovořím s vedením firem, klade důraz na to, aby mu bankovní služby poskytovalo několik institucí, nechce se spoléhat na jednu megabanku. Vývoj po roce 1995 tak nebyl dán situací v mezinárodním obchodě, ale deregulací, která byla výsledkem lobbingu lidí jako Sanford Weill, bývalý šéf Citigroup. Deregulace mu umožnila udělat ze Citigroup bankovní supermarket. V červenci tohoto roku ale sám Weill uvedl, že investiční banky by měly být odděleny od komerčního bankovnictví.

Celý popsaný problém je ve skutečnosti o tom, že zisky finančních institucí se privatizují v době, kdy vše jde dobře, a ztráty se znárodňují ve chvíli, kdy se věci vyvíjejí špatně. Nikdo nikdy nenašel nějaké úspory z rozsahu, které by se objevovaly u bank s aktivy převyšujícími 100 miliard aktiv, velká šestka má ale aktiva vyšší než 1 bilión dolarů. Tyto megabanky v podstatě představují velké, netransparentní a nebezpečné programy podpory ze strany vlády.

Zastánci velkých bank také poukazují na to, že americké banky nepatří mezi největší. Při srovnávání ale musíme brát v úvahu to, jaké účetní standardy se v jednotlivých zemích používají a zejména to, jak se pracuje s deriváty. Já a můj kolega John Parsons z Massachusetts Institute of Technology jsme například převedli rozvahu JPMorgan do mezinárodních standardů a aktiva narostla o 4 biliony dolarů. Podle tohoto měřítka jsou JPMorgan a Bank of America největšími bankami na světě.

Americkému nefinančnímu sektoru se i v polovině 90. let vedlo dobře a byl schopen provozu velkých globálních dodavatelských řetězců a zvyšování produktivity. Spojené státy by měly snížit velikost svých největších bank a zjednodušit je tak, aby mohly padnout, a vláda či centrální banka jim nemusela poskytovat pomoc.

Autorem je Simon Johnson, který působí na MIT Sloan School of Management a Peterson Institute for International Economics.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.04.2020
22:01Koronavirový optimizmus v USA
17:51WTO: Světový obchod letos klesne až o 32 %
17:46František Kronus: Ohledně trhu začínám být mírný optimista
17:06Obrat sentimentu se nekoná. Akcie smíšené, eurodolar odvrátil pokles  
16:59Jak přistupovat k akciím v koronavirové době? Přihlaste se na webinář 15. dubna
15:45čnBlog: První odhad dopadů pandemie COVID-19 na ekonomiku ČR
15:18Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB
15:08Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2020
14:58Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:44Damodaran: Investiční přístup a strategie v době COVID-19
12:54Cochrane: K ekonomice sociálního distancování a boji mezi biologií a ztrátou paměti
12:47Bernanke: Ekonomika USA může ve čtvrtletí klesnout o 30 %
11:52Portfolio COVID-19: Detaily k investičním tipům v komunikacích a bezhotovostních platbách  
11:40Ceny nemovitostí v závěru loňského roku dosáhly nového maxima (komentář analytika)
11:13Trhy krotí svůj optimismus, virus se znovu připomněl  
11:02Instituty: Německá ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadne o rekordních 10 %
10:53Petr Dufek: Dočasně stagnující nezaměstnanost
10:15Pražská burza: Investiční doporučení ve světle koronaviru  
10:02Nezaměstnanost zůstala v březnu na 3 %. Volných míst ale ubylo
9:12Rozbřesk: Jak zamává epidemie českým trhem práce - dnes částečně napovídají březnová data

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university