Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sberbank se opět chystá na privatizaci. Za 7,6 % akcií banky by mohlo Rusko získat 5 mld. USD

Sberbank se opět chystá na privatizaci. Za 7,6 % akcií banky by mohlo Rusko získat 5 mld. USD

11.09.2012 11:21
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ruský státní finanční ústav Sberbank opět jedná s potenciálními investory o částečné privatizaci. Podle zdrojů deníku Kommersant do dokončení potřebných formalit zbývá jen několik dní a objednávková kniha k sekundární veřejné nabídce (SPO), v jejímž rámci bude zájemcům nabídnuto 7,6 % akcií banky, by mohla být otevřena do konce týdne.

Prodej balíku akcií v největší ruské bance, který je plánován už od roku 2010, je klíčovou součástí privatizačního programu ruské vlády. Ten spustil současný premiér Dmitrij Medveděv ještě v době, kdy zastával prezidentský úřad. Kvůli prohlubující se evropské dluhové krizi a následnému zhoršení situace na finančních trzích však byl termín SPO několikrát odložen.

Změna v hlavách investorů i vládních představitelů přišla s rally na akciových trzích, která začala v červnu a vyhnala řadu burzovních indexů na mnohaletá maxima. Rozhodujícím faktorem bylo oznámení Evropské centrální banky (ECB) o prakticky neomezených nákupech dluhopisů problémových zemí eurozóny. Podpůrné kroky ke stimulaci ekonomiky se nyní očekávají také od amerického Fedu.

Podle několika zdrojů Kommersantu byly rozhovory s investory obnoveny na konci minulého týdne, jen pár dní po oznámení ECB. Nabízený minoritní podíl nyní spravuje ruská centrální banka, která vlastní celkem 57,58 % základního kapitálu Sberbank. Akcie banky na první spekulace o SPO v pátek reagovaly poklesem kvůli obavám z převisu jejich nabídky a trhu. Včera se stabilizovaly a od té doby mírně rostou. Při současné ceně 94 RUB za akcii má 7,6% balík hodnotu kolem 4,6 mld. USD. Sberbank se nyní obchoduje s poměrem P/E kolem šestinásobku; u tuzemské Komerční banky (3848 CZK, 0,00%) je hodnota tohoto ukazatele dvojnásobná.

Sberbank v Česku

V roce 2011 podepsala banka dohodu s rakouským úvěrovým ústavem Österreichische Volksbanken o koupi jeho východoevropské divize VBI, pod níž krom poboček v osmi zemích střední a východní Evropy spadá i česká divize: Volksbank CZ se sítí 24 filiálek.

Průlomová transakce, jejíž objem se nakonec vyšplhal na 505 milionů euro, představuje pro Sberbank první velkou akvizici mimo území SNS a je také posledním krokem v transformaci banky z velké lokální finanční instituce na přední mezinárodní bankovní ústav. Bez rumunských aktivit má VBI 295 poboček a více než 600 000 klientů.

V Česku má Sberbank se svojí přítomností velké plány a do jejího rozvoje hodlá masivně investovat. Volksbank CZ, která by brzy měla přijmout jméno své nové matky, se má stát platformou pro evropskou expanzi, na níž si chce management vyzkoušet nové produkty a služby. Banku čeká rozšiřování sítě poboček, přičemž první nová bude otevřena v Karlových Varech.

Podle vedení by banka v horizontu čtyř let chtěla posílit na trhu korporátních úvěrů a zdvojnásobit svůj tržní podíl na zhruba pět procent. Chce se orientovat především na financování česko-ruského obchodu, jehož celkový obrat loni dosáhl rekordních 20 miliard USD. Banku budou zajímat i čeští investoři v Rusku. Sberbank hodlá také cílit na ruskojazyčnou klientelu v Česku, jejíž počet se pohybuje kolem 130 tisíc lidí.

Zisk Sberbank v roce 2011 vzrostl meziročně o úctyhodných 74 % na v přepočtu 200 miliard korun. Svojí kapitalizací, která se odhaduje na 390 miliard USD, nyní banka tvoří třetinu celého ruského bankovního systému. Obrovský úspěch banky a délku cesty, kterou za poslední roky urazila, ilustruje vývoj jejích akcií na moskevské burze. Za posledních deset let titul posílil o neuvěřitelných 3722 % (v dolarovém vyjádření).

(Zdroje: Kommersant, Bloomberg, E15, Sberbank)


Váš názor
 • jedině nové Rusko
  11.09.2012 17:12

  Může vyvésti svět z této krize. Ta nastala hned potom co nás do ní přivedla ta nafoukaná Amerika. Měli by jsme všichni podpořit Putina a investovat do těžby jejich nerostného bohatstvi které je největší na světě a jediné dokáže dostat amíky na kolena kam už dávno patří
  Zachariáš
  • Re: jedině nové Rusko
   17.09.2012 14:04

   Jedině nová Čína. Jedině nová Indie. Jedině ........ Chjo.
   KarL
  • Re: jedině nové Rusko
   11.09.2012 17:24

   Ty to píšeš, jakoby jsme ten západ už dohnali a předehnali :-))))
   Jesse
Aktuální komentáře
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data