Rekordní investice do českého zdravotnictví, stavba supermoderní kliniky pro léčbu rakoviny v Praze na Bulovce, se mění v černou můru pro finanční skupinu (456 CZK, 4,52%), která ji zafinancovala.Na stavbu poskytla společnost Group Immorent ČR 4,2 miliardy korun formou leasingu. Peníze se jí měly vrátit do deseti let. Projekt ale už rok vázne. Jeho mluvčí Jana Kulhánková sice slibuje, že se zařízení otevře pro pacienty už v říjnu, ale spuštění unikátní protonové terapie je ve skutečnosti v nedohlednu. A tím i placení leasingu.
Dnes, čtyři měsíce poté, co měla klinika podle byznysplánu schváleného bankou přijmout první pacienty, nemá na protonovou terapii ani povolení Ústavu pro jadernou bezpečnost. Navíc s provozovatelem, soukromou společností Proton Therapy Center (PTC), odmítla Všeobecná zdravotní pojišťovna uzavřít smlouvu o úhradě péče. „PTC nemá k poskytování zdravotních služeb podle příslušného zákona žádné oprávnění. Uzavírat s čistě obchodní společností smlouvu o poskytování a úhradě zdravotních služeb tedy není možné,“ sdělil HN mluvčí VZP Jiří Rod.
Projekt se podle informací HN zpozdí minimálně o rok. Investorům totiž už loni, po dokončení samotné stavby, došly peníze na přípravnou fázi, během níž mají získat certifikace a zajistit školení personálu. Tyto průtahy zřejmě přispěly k loňskému pádu jednatele Immorentu Jiřího Drbohlava, který leasingovou smlouvu na protonové centrum podepsal.
Firmu PTC, jíž Immorent peníze poskytl, vlastní podnikatelé v reklamě Václav a Pavel Laštovkové. Čtyřmiliardovou půjčku získali přesto, že neměli s podnikáním ve zdravotnictví zkušenosti a nedisponovali ani potřebným kapitálem.
„Peníze na vlastní vklad, řádově jednotky milionů eur, který vyžadoval Immorent, si museli půjčit od firmy Syner. Ta centrum stavěla,“ tvrdí Antonín Pečenka, který od roku 2008 pro Laštovky pracoval jako manažer projektu, loni se s nimi ale ve zlém rozešel.
Právě díky Pečenkovi se ale celý projekt rozběhl: v roce 2006 byl na čas nuceným správcem VZP. Během měsíce, kdy výjimečně disponoval pravomocí správní rady, uzavřel s Laštovky za VZP smlouvu o smlouvě budoucí. Tou jim slíbil hradit protonovou léčbu miliardou korun ročně. Dnes VZP tento závazek neuznává. Přitom právě na základě tohoto příslibu Immorent poskytl miliardy na stavbu.
Immorent nechce situaci komentovat. Jak říká mluvčí Rudolf Kargl, „jde o smluvní vztahy třetích stran“. Kargl jen popřel, že by Drbohlav firmu nuceně opustil kvůli financování protonového centra. „Odešel z vlastní vůle, s PTCC to nemělo nic společného,“ tvrdí.
Související články na IHNED.cz
Bulovka ustoupila, za moderní pavilon je ochotná platit Praze vyšší nájem
Praha dostane od státu čtyři nemocnice: Homolku, Bulovku, Thomayerku a Podolí
Bulovka má unikátní sál, ve kterém se operují HIV pozitivní nebo lidé se SARS