Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské akcie jsou z hlediska P/E stále velmi podhodnocené. HSBC a ABN Amro radí kupovat

Evropské akcie jsou z hlediska P/E stále velmi podhodnocené. HSBC a ABN Amro radí kupovat

18.9.2012 16:43, aktualizováno: 18.9. 16:49
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Aktualizováno

Evropské akcie dnes po strmé dvoutýdenní rally procházejí již druhým dnem v řadě výběrem zisků a investoři se ptají, zda jsou již evropské akcie zajímavé k nákupu. Někteří analytici zastávají názor, že evropské akcie byly zajímavé i před současnou korekcí, kdy je považovali za výrazně podhodnocené.

Jedním z takových analytiků je i Peter Sullivan z HSBC, který svůj optimismus přisuzuje kvantitativnímu uvolňování centrální bank na obou stranách Atlantiku. Ani zhruba 18% nárůst evropských indexů z jejich červencových minim jim neubírá na atraktivitě, když odhadované P/E činí 10,6, zatímco dlouhodobý průměr se pohybuje kolem 15. Sullivan přesto ve svém reportu uvedl i varování kvůli nejistotě ohledně blížícího se amerického fiskálního útesu a předávání vedení v Číně.

Sullivan vypíchl hodnotové tituly, které historicky lépe snášejí období nejistoty, a označil za ně banky, diverzifikované finanční společnosti, telekomunikace a akcie energetických společností. U těchto akcií jsou totiž podle něj obecně nízko nastavená očekávání a to z nich dělá odolnější vůči šokům, které jsou nevyhnutelně před námi. Sullivan se navíc domnívá, že cyklus snižování odhadů zisků evropských akcií je u konce vzhledem k tomu, že průměrně nyní analytici za rok 2012 očekávají pokles zisků o 0,2 %. Sullivan však v tomto roce očekává v nejhorším stagnující zisky nebo dokonce jejich mírný 0,5% nárůst. S tímto názorem však nesouhlasí Philipp Baertschi, analytik společnosti Sarasin, který věří, že očekávání zisků pro příští rok jsou nastavena o 10 % výše, než se nakonec ukáže ve skutečnosti. Baertschi navzdory nízké úrovni P/E nevidí v tuto chvíli u evropských akcií žádný velký potenciál.

Divize správy majetku ve společnosti ABN Amro uvedla, že po oznámení plánu ECB na nákup vybraných vládních dluhopisů výrazně nakupovala akcie. ABN Amro Private Banking se tak díky těmto nákupům dostala poprvé od října 2010 do tzv. „overweight“ pozice vůči globálním titulům, což znamená, že drží větší váhu evropských akcií, než je jejich zastoupení v globálních indexech. Didier Duret, šéf investiční divize ABN Amro, k situaci v Evropě řekl: „Je tu ohromná pobídka k zapojení peněz do trhu. Trh si musí uvědomit, že institucionální problémy Evropy budou vyřešeny. Z investiční perspektivy je velmi důležité začít vyhlížet konec těchto problémů.“ 

 
(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Čtěte více:

Proč je Evropa dlouhé roky valuačně trestaná?
29.8.2012 18:12
Tržní mágové se od propuknutí eurokrize při hodnocení akcií v Evropě r...

Váš názor
  • P/E hodnoceni.....
    18.9.2012 16:58

    on P/E neni ten jediny pomer kterym se zkuseny investor ridi nebo povazuje za smerodatny. Prave naopak vysoky P/E take znamena prudky vzrust ceny oproti ziskum a poukazuje na nejen popularni ale take firmu u ktere jsou investori ochotni zaplatit vice na zaklade jeji prosperity nebo schopnosti uvadet na trh nove nebo verejnosti zadane produkty. Dukazu ze tomu tak je existuje spousta a proto P/E i kdyz jeden z hlavnich ukazatelu se nesmi brat jako ten jediny.
    realbull
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba