Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Praha otevírá výběrem zisků; cena elektřiny na 2měsíčním dně; CETV ztrácí po zářijové 30% rally. Burza měla problémy s PX

Praha otevírá výběrem zisků; cena elektřiny na 2měsíčním dně; CETV ztrácí po zářijové 30% rally. Burza měla problémy s PX

24.9.2012 10:09
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Spolu se zahájení platnosti nové báze indexu PX přišly do Prahy mírné ztráty, když na západoevropských burzách pokračuje výběr zisků. Dnes vstoupila v platnost ale také nová pravidla pražské burzy pro výpočet a distribuci indexu PX s sebou v úvodu seance přináší i komplikace. Burza cenných papírů Praha oznámila, že z technických důvodů není zveřejňována aktuální hodnota indexu PX . Po necelé hodině obchodování ale již data z burzy ohledně pražského indexu proudí bez problémů.

Na trhy v regionu doléhá výsledek jednání Merkelové a Hollandeho, když tito vrchní představitelé svých zemí opět nedokázali najít kompromis při jednání o vytvoření evropské bankovní unie. Spekulace o možném navýšení dlouhodobého záchranného fondu ESM až na 2 miliardy eur zatím ponechávají investoři bez povšimnutí. Index PX oslabuje o 0,25 procenta a připisuje si již pátý pokles během posledních šesti dní. Okolní burzy rovněž klesají, když polský WIG 20 ztrácí 0,3 procenta, rakouský ATX odepisuje 0,25 procenta a maďarský BUX stagnuje na nule.

 
Pražskou burzu táhnou dolů akcie Komerční banky (3838 CZK, -0,57%), které ale neztrácejí více než 0,5 procenta. Naopak mírné zotavení vidíme u akcií Erste Bank (444,6 CZK, 0,14%), které přidávají 0,6 procenta. Větší výběr zisků postihuje akcie CETV (142,65 CZK, -1,96%), které od začátku září posílily o 30 procenta.

Druhým dnem v řadě a podesáté během posledních 11 dní klesá na německé energetické burze cena elektřiny. Cena elektřiny s dodávkou v příštím roce oslabuje o 0,3 procenta na 47,7 EUR/MWh, což je nejnižší úroveň od konce července. Akcie ČEZu (736,3 CZK, -0,37%) ztrácejí zanedbatelných 0,2 procenta.

Ministerstvo financí podle dnešního tisku jedná s tabákovými firmami o tom, že by krabičky cigaret mohly být označovány novým digitálním kódem. Unikátní dvanáctimístný kód by měl být vyražen do každého balení a stát by tak získal lepší přehled o padělcích. Akcie Philip Morris (1 1250 CZK, 0,00%) ČR zatím dnes zůstávají bez obchodu.


Čtěte více:

PX čeká opět rebalance. Pohorší si Erste, polepší ČEZ a Orco - již dnes
21.9.2012 10:35
Po dnešním závěru obchodování začíná platit periodická aktualizace báz...
Rebalance indexu CECE: Oslabení pro české akcie, ale vzpruha pro CETV - již dnes
21.9.2012 8:40
Dnes (v pátek 21. září) po uzavření trhu dojde ke změně vah báze regio...
Cigarety by mohl označovat nový digitální kód, pomohl by proti padělkům
24.9.2012 8:44
Krabičky cigaret by mohly být označovány novým digitálním kódem. Minis...

Váš názor
  • záleží na tom jak se to podá
    24.9.2012 10:32

    zatímco světové trhy klesají tak naše pražská burza otevírá vybýráním zisků. Jako .....všichni blili jen panu starostovi se udelalo nevolno.... :o)).
    chikita
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data