Aktualizováno
Velká většina asijských burz se v poslední obchodní den tohoto týdne pohybuje v pozitivním teritoriu s tím, jak mírně se lepšící zprávy z Evropy přehlušily relativně slabá makroekonomická data z Japonska. Index Nikkei 225 je přesto jako jeden z mála v záporu a při závěru nakonec oslabil o 0,89%. Hang Seng je o 0,4% silnější, australský ASX 200 přidává relativně marginálních 0,06%. Futures na trhy ve Spojených státech ukazují na růst do 0,1%.
Jak již bylo zmíněno, hlavním viníkem poklesu v Japonsku byla nijak povzbudivá makroekonomická data, která tam byla dnes oznámena. Průmyslová produkce v srpnu poklesla mnohem více, než se původně očekávalo. Maloobchodní tržby se sice na meziroční bázi mírně zvýšily, velcí prodejci však na sezónně-očištěné bázi oznámili propad prodeje o 0,9%. Růst spotřebitelských cen přinesl další zklamání, když vykázal největší propad za posledních 16 měsíců.
Jako protiváha však do jisté míry působí vývoj v Evropě. Španělsko včera oznámilo rozpočtové plány na rok 2013, kde se počítá s poklesem deficitu z 6,3% v roce 2012 na 4,5% v roce 2013. Vláda chce tohoto cíle dosáhnout zejména škrty v oblasti výdajů, nikoliv formou zvyšování daní. V Řecku se navíc politická reprezentace dohodla na dalších úsporách v objemu 14,8 miliardy Euro, které by měly dostatečné k tomu, aby Řecko dostalo další tranši finanční pomoci.
V sektoru komodit je dnes také více růstu, než poklesu – jejich ceny se díky ústupu obav z Evropy mírně zvýšily a roste víra, že čínská vláda představí další reformy na stimulaci tamní ekonomiky. Cena ropy WTI tak v tomto okamžiku roste o 0,61% na 92,42USD za barel, Brent přidává 0,52% na 112,63USD. Zlato si polepšilo o 0,2% na 1780 dolarů za trojskou unci, stříbro je o 0,52% výše a nyní se obchoduje na hladině 34,81USD/unci.