Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečasova vláda je obětí vlastního úspěchu, píše slovenský tisk

Nečasova vláda je obětí vlastního úspěchu, píše slovenský tisk

05.10.2012 10:08
Autor: ČTK

Politologové to možná nazvou Nečasovým paradoxem. Nejde jen o to, že vláda, která se konečně mohla při svém vzniku opírat o výraznou většinu v parlamentu, se nakonec ukázala jako nejméně stabilní český kabinet od roku 1989. Za dva roky se v dnes 16členném kabinetu vystřídalo deset ministrů. Další, jako ministr obrany Alexandr Vondra kvůli předražené zakázce z kauzy Promopro, unikli pádu jen o fous, napsal dnes slovenský list Sme. 

Skutečným Nečasovým paradoxem je, že se vláda stává obětí vlastního úspěchu. Její příklad ukazuje, proč budou reformy vždy zákonitě narážet na odpor dokonce i u poctivějších politiků - sami se vždy mohou stát prvními oběťmi zlepšení poměrů. 

Nejde jen o boj s korupcí, který za Petra Nečase pokročil více než kdykoli předtím, a o uvolnění rukou policie a prokuratury. Jakékoli skutečné reformy snižují pravomoci politiků, posilují jejich kontrolu, svazují je a ubírají jim z moci. Když například prosadí transparentnější nakládaní s veřejnými financemi, sami je budou moci méně rozdávat podle vlastního uvážení a tím jejich moc zeslábne. 

To vysvětluje, proč i v Česku boj proti korupci jde kupředu velmi pomalu, každou chvíli se zdá, že se zastaví nebo dokonce zvrátí. Proto dochází i k jinému paradoxu, že se z Nečasovy vlády odchází proto, že někdo vzal vládní hesla příliš vážně. To byl případ bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který byl do boje s korupcí příliš hrrr a vystrašil tím kmotry ve vlastní straně. Nebo tento týden odchod Nečasova poradce Romana Jocha. Ten za svého působení pronesl mnoho sporných výroků, které ho mohly stát místo. Odchází však proto, že měl pravdu, že nedávný úrok na Václava Klause nebyl atentátem (jak okamžitě v snaze zvýšit vlastní význam tvrdil prezident) a že by měli být čeští politici méně zbabělí. Nečas ho musel obětovat, aby si vztahy s Klausem ještě více nepokazil. 

Neznamená to, že české vládní politiky je třeba litovat. To, že policie tak úspěšně loví v jejich okolí, ukazuje, jaké prostředí sami vytvořili. Je fajn, že alespoň někteří nechají policii pracovat. I ti nejpoctivější tím ale přispívají jen k odstranění špíny, která se nahromadila také jejich přispěním. 

Nyní si ještě představte ten průvan, který by nastal u politické elity na Slovensku, kdyby i naše prokuratura a policie začaly pracovat jako u sousedů a kdyby jim to politici okamžitě nezatrhli, uzavřel list Sme.


Váš názor
 • Jesse
  05.10.2012 16:54

  Neustále čekám na vysvětleni tohohle dialogu. O jakou prasečí lež se jedná, v čem lžu?? Jsi schopen komunikovat kulturně, k věci a vysvětlit svůj emoční výbuch? "Problém není, že nechceš volit ODS. Problém je , že nadáváš neustál všem voličům všech stran, co mohou něco ovlivnit. To je pak paranoia.. VM Přidat názor 5.10.2012 15:39 Za takovou prasečí lež a fabulaci bych ti nejraději rozbil držku. Jsi prostě volič čuráků za posledních 20 let a ostatní považuješ za póvl. Klesl jasi na úroveň blba Zaorálka.
  Velkamedvědice
  • Re: Jesse
   05.10.2012 17:34

   Tak nic ,snad jen kuriozita na závěr. Hodinu po té, co si mě nazval voličem ču.... a vzorkem společenského odpadu si přiznal l, že netušíš koho jsem volil..o))"To je ten rozdíl mezi mnou a tebou. Zatímco já se netajím koho chci volit, tys to nikdy nesdělil. Zřejmě ze strachu, že se ti budou lidi smát. Odvážná demokrate, sebevědomý komsomolče. Proč se bojíš? Jsi zbabělec, stejný jako Havel spol." To myslím plně vyjadřuje úroveń Tvých myšlenkových pochodů.
   Velkamedvědice
 • Demokracie...
  05.10.2012 14:46

  Můj názor není důležitý. Byl by to názor jedné nuly nejnamyšlenějšéího živočišného druhu,. který by rád poručil větru , děšti a neustále se snaží přečůrat přírodu. I kyž za to vždy (dříve nebo později) dostane po čuni. Ale přečtěte si toto. Asi to mnozí znáte. Přesto si to dovolím přetisknout. # # "Toto řekl kdysi dávno SOKRATES !!! # # "Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem. # Chudí budou chtít část majetku bohatých a demokracie jim to dá. # Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, a # cizinci budou chtít práva občanů a demokracie jim to dá. Zločinci # budou chtít obsadit veřejné funkce a demokracie jim to umožní. # A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od # přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, # než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie." # # A můžete přemýšlet, v které fázi téhle věty se nacházíme.""
  pískle
 •  
  05.10.2012 13:54

  Koho volit nechám na tobě, princip demokracie je osobní aktivita, což v 10 milionovém národě ztrácí tu sílu něco změnit na nejvyšší úrovni. Ale u nových stran mě odrazuje nečitelnost jak názorová, tak i pozadí z čeho vznikly, proč a jak to bude kdyby se náhodou dostali k moci. Když ale vidím (i v sobní rovině) co může způsobit život na dluh, tak určitě ty co slibují hory doly, když je tu světová krize volit nebudu, komunistů se pořád bojím, pak už toho tady moc nezbývá. Vždy volím menší zlo, zatím jsem zklamání typu Gros, Paroubek (nejlepe placený spisovatel v ČR) nepocítil.
  paopao
  • ještě dovětek :-)
   05.10.2012 15:29

   http://www.parlamentnilisty.cz/profily-sprava/user-data/06B091AE/file/38234-STEM_politick%C3%A9_1209_f.pdf
   Jesse
   • Re: ještě dovětek :-)
    05.10.2012 15:37

    Problém není, že nechceš volit ODS. Problém je , že nadáváš neustál všem voličům všech stran, co mohou něco ovlivnit. To je pak paranoia. http://www.youtube.com/watch?v=_aIhh9nFYv4
    Velkamedvědice
    •  
     05.10.2012 15:39

     Za takovou prasečí lež a fabulaci bych ti nejraději rozbil držku. Jsi prostě volič čuráků za posledních 20 let a ostatní považuješ za póvl. Klesl jasi na úroveň blba Zaorálka.
     Jesse
     • Jesse
      05.10.2012 15:59

      Ubohost a úroveň způsobu Zvé rekce pominu.Tvé reakci absolutně nerozumím. Celou dobu tvrdíš, že nenapadáš jen ODS ,VV, TOP, ale i ČSSD a KSČM. Tak proč teď lžeš a vyskakuješ to mi vysvětli?? Které voliče tedy nenapadáš??
      Velkamedvědice
      • Re: Jesse
       05.10.2012 16:01

       A kromě toho, že se opět projevuješ jako primitiv, zase lžeš.Nejsem volič ODS, když pominu, že i Ty si je kdysi volil. Proč lžeš??
       Velkamedvědice
       •  
        05.10.2012 16:06

        Na jednu stranu jsi poslintanej z Havla a pak mě urážíš jen proto, že jsem si demokraticky nevybral stranu, která je v současném parlamentu. Co tě tedy na Havlovi tak fascinuje, když ne demokracie? Ty jsi vzorek společenského odpadu. Ty tzv. demokrate. Ty nejsi demokrat, ty jsi osel - produkt komunistické propagandy. Tečka.
        Jesse
        • Jesse
         05.10.2012 16:09

         Čím jsem Tě urazil, kde nemám pravdu. Možná Ti jen přeskočilo. Ještě jednou. Tvá primitivní reakce byla na tyto slova "Problém není, že nechceš volit ODS. Problém je , že nadáváš neustál všem voličům všech stran, co mohou něco ovlivnit"...Můžeš mluvit k věci??
         Velkamedvědice
         • Re: Jesse
          05.10.2012 16:17

          Já jim nenadávám, já těmito voliči pohrdám. Zvykni si na to. A víš proč? protože jim za 22 let ještě nedocvaklo, jak si z nich politici všech stran dělají prdel. Takových lidí si vážit opravdu nedokážu.
          Jesse
          • Jesse
           05.10.2012 16:24

           No proč to tedy popíráš a sprostě mě nadáváš?? Pohrdáš celým politickým spekrem voličů, kromě těch, co volili strany, které propadly a nemohou se tedy podílet na jakékoliv změně zákonů. Kde jsem lhal ? Za co mi chceš rozbít držku, trpaslo a proč si mě nazval voličem čuráků, když nevíš, koho jsem volil a jestli k volbám chodím??
           Velkamedvědice
           • Re: Jesse
            05.10.2012 16:29

            To je ten rozdíl mezi mnou a tebou. Zatímco já se netajím koho chci volit, tys to nikdy nesdělil. Zřejmě ze strachu, že se ti budou lidi smát. Odvážná demokrate, sebevědomý komsomolče. Proč se bojíš? Jsi zbabělec, stejný jako Havel spol...
            Jesse
            • Jesse
             05.10.2012 16:34

             Ale sdělil. Mnohokrát. Ale pořád odvracíč řeč od toho, proč se chováš jako hulvát, pro konstatování pravdy. Ty tvrdíš, že drtivá většina voličů tohoto chatu, jsou voliteli čuráků. Jen ty nejsi, protiže si volil moravany. Přičemž ani neznáš jejich volební program. Nepřijde Ti to zvláštní??
             Velkamedvědice
       •  
        05.10.2012 16:04

        Tady je všechno dovoleno - zeptej se * ;-)
        Kalka.
  •  
   05.10.2012 14:05

   Předpokládám, žes oslovil mnme. Budiž, jsme co se týče obav z komoušů na stejné lodi. Jenže mi přijde správné nepřemýšlet a nesnažit se nalézat opakovaně, třeba celý život. Je to demokratické právo se vším všudy. Já nehodlám skočit někomu na sliby a zároveň ho volit celý život. To je absolutní ztráta sebeúcty. A budeš se mnou souhlasit, že ti dnešní hajzli toho tolik naslibovali, že i hluchý a slepý to musí vidět. NE, darebáky, kteří nikdy volební slib nesplnili, nemohu volit opakovaně ani jednou. Jsem k demokratickému právu volby de facto donucen :-)
   Jesse
 •  
  05.10.2012 13:32

  češi mají s pasivitou již zkušenosti, viz Mnichov, což nám vyneslo následně nejen vládu nacistů, ale i vladů rudých, nelze ze všeho vyjít s minimálními ztrátami, ve skutečnosti se to špatné ukáže následně. U nás dostali staré struktury šanci a té využili. Dnešní krize v evropě je podobná - můžeme si přiznat chyby, pak nás to bude bolet ale bude šance že bude líp, místo toho politici ve světě minimalizují negativní dopady (chytráci) - tisknou prachy, ale je otázka co z toho bude - doufám, že zase nebude v evropě obdoba nějaké totality? Lidi jsou strašně naštvaný, trpí deziluzí (stačí si přečíst diksusi), ale proč? Nikdy jsme se neměli líp a je těžké si to přiznat, že může být mnohem hůř. Pořád lepší než volit populisty všeho druhu nebo experimentovat a volit tstrany typu VV...
  paopao
  •  
   05.10.2012 13:37

   Ty říkáš, že je lepší volit přebarvené komunisty na modro, na oranžovo, na černo, na zeleno a na hnědo? A to jen proto, že mi nakecali jak mě nebudou už pronásledovat... a stvrdí to pozlátkem, které mi odhodí z miliardových dluhů? Nemyslíš to vážně, že se ti nechce přemýšlet a hledat nové politické subjekty z řad společnosti, které nejsou geneticky zmutované komunistickým režimem?
   Jesse
   • Jesse
    05.10.2012 13:50

    jsi příliš velký idealista.Hledat nové politické subjekty kteřé si ještě nenahrabaly???? Zářný příklad jsou veverky.Do velké politiky se chodí za jiným účelem něž je blaho lidu a státu. Dej tam mladé ,nebudou sice zmutovaní komunistickým režimem,zato budou chudí na těle duchu i financích.A čuchnutí k moci a možnostem hrabání je neodolatelné.Aby nakonec nebyli horší než ti současní.
    dědvševěd
    • Re: Jesse
     05.10.2012 13:53

     To je zjevně výňatek z oficiální propagandy současných mocenských kruhů. Děkuji, žes to tady připomněl :-)) Ale já si svůj díl demokratického práva na volbu raději ponechám. . .
     Jesse
     • Jesse
      05.10.2012 14:04

      to není výňatek z oficiální propagandy současných mocenských kruhů.Myslím si ,že vysokou pölitiku by měli dělat především vysoce vzdělaní v oboru(ne politicky) a finančně zajištění lidé.Ne čudle z ulice
      dědvševěd
      • Re: Jesse
       05.10.2012 14:10

       To si myslím taky. A proto hledám alternativu proti těm, u kterých jsem se přesvědčil, že mne zneužili jako voliče. Je to povinnost každého. A že jsem v menšině? No proto se mám kvůli tomu k většině přidávat? NIKDY. Takový osel teda nejsem. Argument, že moje námaha nikam nevede, neakceptuji.
       Jesse
       •  
        05.10.2012 14:15

        A proč se teda zaměřuješ na čudle svobodné???
        dědvševěd
        •  
         05.10.2012 14:47

         Mohu se tě stejně zeptat, proč volíš ty samé strany už 20 let...:-)
         Jesse
       • Moravané jsou sexisté?
        05.10.2012 14:14

        Zneužili jako voliče?? Bože!! Zneužili Tě hned za volební plentou? Čuńáci moravané. To jsem o nich nevěděl.
        Velkamedvědice
   • Jesse
    05.10.2012 13:43

    Zase jsme u toho. Tím, že si svůj hlas vyhodil moravanům si jen kopíroval volební průměr, aniž bys ho ovlivnil. Tím si jen souhlasil s většinovou volbou včetně KSČM.
    Velkamedvědice
    • Re: Jesse
     05.10.2012 13:47

     Kecáš, protože já na rozdíl od tebe hledám a namáhám si kedlubnu !! Teď se soustředím na Svobodné. A také je to mimoparlamentní strana. Umíš rozpoznat rozdíl mezi volbou parlamentní a neparlamentní opozice? Má to žádoucí efekt a ne že ne, tak jak to tvrdí oficiálně státní propaganda v čele s Moravcem.
     Jesse
     • Jesse
      05.10.2012 14:02

      Ty se soustředíš na svobodné?? Mě je to jedno. Vdaná, svobodná, rozvedená, beru všechno.
      Velkamedvědice
Aktuální komentáře
20.09.2021
22:02Krach čínského obra se může přelít do celého světa  
17:57Evergrande a jádro věci
17:32Amerika přebírá štafetu, investoři se dál zbavují akcií, daří se dluhopisům  
16:40Evropské akcie mají prozatím to nejlepší za sebou
15:54Lufthansa prodá nové akcie za 2,14 miliard eur. Chce tak splatit pomoc Německa
14:43Yardeni: Evergrande není Lehman, do Číny neinvestujte, komodity možná za vrcholem
13:36Týdenní výhled: Zabrání opatrný Fed výraznější korekci?  
12:37Dovedu si představit utažení sazeb o 100 bps ještě letos, říká člen rady ČNB Nidetzký
12:25Revoluce na německém akciovém trhu: DAX má deset nových členů i nová pravidla
12:22Rudý start týdne, strach z Číny a přibývající rizika  
12:15Menší dodavatele energií trápí ceny plynu. Britská vláda zvažuje finanční pomoc
10:39Korekce 7 %, příležitosti mimo S&P 500
10:28Špatná vlna akvizic. Technologičtí giganti skupují menší konkurenty
9:32Akcie čínské realitní společnosti Evergrande spadly nejníže od roku 2010
9:14Rozbřesk: Týden o Fedu a německých volbách. Ukončí nebo prohloubí pokles akcií?
8:54Evropské burzy mohou zahájit týden v mínusu  
8:45Schillerová má problém s růstem sazeb ČNB, zdraží státní dluh. Schodek letos kolem 400 miliard korun
6:21Jak může ETF vydělávat víc než podkladové aktivum a další zajímavosti
19.09.2021
15:47Všichni jsou najednou experty na covid. K naší škodě
8:25Víkendář: Co vyžaduje úspěšná transformace firmy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Lennar Corp (08/21 Q3, Aft-mkt)