Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrozí inflace, nebo deflace?

Hrozí inflace, nebo deflace?

15.10.2012 16:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Růst globální peněžní nabídky opět nabírá na rychlosti. V USA probíhá další vlna kvantitativního uvolňování, v eurozóně nákupy vládních dluhopisů. Podobný je vývoj ve Velké Británii a Japonsku. Posun k expanzivnější monetární politice je patrný i v rozvíjejících se zemích, Švýcarsko zase provádí masivní intervence na měnových trzích. Rostoucí počet investorů se tak ptá, zda je možný návrat vysoké inflace. Následující graf ale ukazuje, že globální inflace i přes monetární expanzi klesá (fialově celková inflace spotřebitelských cen, šedě inflace jádrová):

inflace

Vývoj popsaný grafem není překvapivý. Nesmíme totiž zapomínat, že monetární expanze vytváří inflační tlaky pouze v případě, kdy stimuluje poptávku a v ekonomice je plná zaměstnanost. V současné době se ale nezaměstnanost nachází vysoko a globální růst zpomaluje. Soukromý sektor v zemích OECD prochází procesem oddlužení a v rozvíjejících se zemích nedochází k rychlejšímu růstu dluhu. Peněžní agregát M2 v zemích OECD dosahuje mnohem menšího tempa růstu než růst monetární báze. Reálné mzdy v těchto ekonomikách většinou klesají, což má negativní dopad na poptávku a inflační tlaky. Navíc je fiskální politika utažena, nebo se k utažení posune.

Růstu inflace brání i strukturální změny. V 70. a 80. letech tížila země OECD nedostatečná nabídka. Po ropných šocích vedla malá flexibilita mezd k prudkému propadu ziskovosti firem a následně k růstu inflace. Institucionální nastavení se ale po tomto období změnilo. Centrální banky získaly nezávislost a ve snaze zabránit opakování dřívějšího vývoje byl zaveden cíl cenové stability.

V globální ekonomice je navíc významnou silou konkurence rozvíjejících se ekonomik s nízkými náklady práce. Ta oslabuje vyjednávací sílu zaměstnanců v rozvinutých zemích a výsledkem je posun rozdělení příjmů v neprospěch práce. Krize v eurozóně pak ukazuje, že trh práce je flexibilnější, protože v zemích na periferii dochází k poklesu reálných mezd. Celkově se tak pohybujeme v prostředí nadměrných úspor korporátního sektoru, kdy zisky firem převyšují jejich investice. Následně dochází k deflačním tlakům v prostředí, kde investice nenahrazují pokles poptávky domácností. Je tedy jasné, že došlo k posunu od inflačních tlaků podporovaných nedostatečnou nabídkou k deflačnímu prostředí nadměrných úspor firem a konkurence z rozvíjejících se ekonomik.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data