Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vzlétnou vrtulníky s penězi?

Vzlétnou vrtulníky s penězi?

29.10.2012 18:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Guvernér Bank of England Mervyn King minulé úterý hovořil o tom, jaké jsou možnosti monetární politiky. Jeho pohled na tuto oblast je velmi potřebnou dávkou reality. Na základě japonských zkušeností varoval před důsledky růstu objemu špatných úvěrů. King nesouhlasí s tím, aby Bank of England v rámci programu kvantitativního uvolňování zrušila nakoupené vládní dluhopisy. A nad myšlenkou házení peněz z vrtulníků se jen pousmál. King prostě není zastáncem myšlenek na rychlé zbohatnutí.

Nejde ani tak o to, že by monetární politika byla neefektivní. Lidé od ní ale čekají příliš mnoho. Ti, kteří věří v návrat starých dobrých časů, zapomínají na jednu klíčovou věc. Během těchto časů byla ekonomická aktivita dosti pokřivena, protože jí táhnul boom na trhu nemovitostí, úvěrová bublina, neustále se zvyšující vládní zadlužení a to je asi tak všechno. První kola QE v Británii byla v souladu se snahou posunout ekonomiku k nové rovnováze. Libra oslabila, což mohlo podpořit exporty. Výsledkem však nakonec nebyl vyšší růst, ale spíše vyšší inflace. Oslabení libry totiž znásobilo efekt vyšších cen komodit, a to nebylo v plánu. Následoval negativní tlak na reálné příjmy, který proces oddlužení ještě ztížil.

Je možné, že další QE odvrací možnost opakování Velké deprese. Není ale jasné, zda nás může vrátit do slunečných dní předkrizové doby. Je dokonce možné, že nekonvenční politika vytvoří problémy, které návrat ke zdravému růstu naopak zpomalí. Týká se to tří hlavních oblastí. QE zplošťuje výnosovou křivku, což podporuje poptávku po úvěrech, zároveň se ale objevuje negativní dopad na ziskovost bank a následně na nabídku úvěrů. Na počátku 90. let Fed výnosovou křivku záměrně napřímil, aby banky „dal do pořádku“. Sledoval tedy politiku, která byla přesným opakem té dnešní. QE také způsobuje problémy v penzijních fondech, kterým současná hodnota závazků roste rychleji než hodnota aktiv. A nakonec je tu problém s oddělením fiskální a monetární politiky. King sice trvá na tom, že jsou stále naprosto oddělené, opak je ale pravdou. Vláda je schopná oddálit fiskální konsolidaci i kvůli politice Bank of England, která drží výnosy dluhopisů dole a vláda si tak může na financování deficitů levně půjčovat. QE tak chrání vládu před řeckou tragédií.

Možná, že by tedy nakonec měly skutečně vzlétnout vrtulníky s penězi. Roosevelt takovou politiku uplatnil ve 30. letech a zdálo se, že fungovala. Přišlo slušné oživení doprovázené vyšší inflací. Ta však byla přijatelná jen proto, že před ní panovala deflace. V současné situaci tomu tak ale není a obhájit zvýšení inflace je tedy složité. King proto postupuje správně, když varuje před limity, které monetární politika má.

Autorem je Stephen King, hlavní ekonom HSBC.

(Zdroj: FT)


Váš názor
  • vrtulniky s penězi
    29.10.2012 19:51

    to může fungovat jen tam, kde inteligentni a pracovití lidé ty penize použijí na vylepšení své situace a kteří použijí tyto peníze k nákupu a studijím technologií a podnikání za podpory státu a ne na nákup drahých vozů, aby se mohli blýsknout před závistivými sousedy, nebo na drahou dovolenou o které pak můžou vyprávět v hospodě u píva aby mohli nasírat své kamarády kteří nemají ani na rohlík - o tom párku v něm ani nemluvě. Stačí porovnat jak zafungoval Marshalův plán v Německu a jak by se to rozkradlo u nás.
    Pída
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data