Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vzlétnou vrtulníky s penězi?

Vzlétnou vrtulníky s penězi?

29.10.2012 18:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Guvernér Bank of England Mervyn King minulé úterý hovořil o tom, jaké jsou možnosti monetární politiky. Jeho pohled na tuto oblast je velmi potřebnou dávkou reality. Na základě japonských zkušeností varoval před důsledky růstu objemu špatných úvěrů. King nesouhlasí s tím, aby Bank of England v rámci programu kvantitativního uvolňování zrušila nakoupené vládní dluhopisy. A nad myšlenkou házení peněz z vrtulníků se jen pousmál. King prostě není zastáncem myšlenek na rychlé zbohatnutí.

Nejde ani tak o to, že by monetární politika byla neefektivní. Lidé od ní ale čekají příliš mnoho. Ti, kteří věří v návrat starých dobrých časů, zapomínají na jednu klíčovou věc. Během těchto časů byla ekonomická aktivita dosti pokřivena, protože jí táhnul boom na trhu nemovitostí, úvěrová bublina, neustále se zvyšující vládní zadlužení a to je asi tak všechno. První kola QE v Británii byla v souladu se snahou posunout ekonomiku k nové rovnováze. Libra oslabila, což mohlo podpořit exporty. Výsledkem však nakonec nebyl vyšší růst, ale spíše vyšší inflace. Oslabení libry totiž znásobilo efekt vyšších cen komodit, a to nebylo v plánu. Následoval negativní tlak na reálné příjmy, který proces oddlužení ještě ztížil.

Je možné, že další QE odvrací možnost opakování Velké deprese. Není ale jasné, zda nás může vrátit do slunečných dní předkrizové doby. Je dokonce možné, že nekonvenční politika vytvoří problémy, které návrat ke zdravému růstu naopak zpomalí. Týká se to tří hlavních oblastí. QE zplošťuje výnosovou křivku, což podporuje poptávku po úvěrech, zároveň se ale objevuje negativní dopad na ziskovost bank a následně na nabídku úvěrů. Na počátku 90. let Fed výnosovou křivku záměrně napřímil, aby banky „dal do pořádku“. Sledoval tedy politiku, která byla přesným opakem té dnešní. QE také způsobuje problémy v penzijních fondech, kterým současná hodnota závazků roste rychleji než hodnota aktiv. A nakonec je tu problém s oddělením fiskální a monetární politiky. King sice trvá na tom, že jsou stále naprosto oddělené, opak je ale pravdou. Vláda je schopná oddálit fiskální konsolidaci i kvůli politice Bank of England, která drží výnosy dluhopisů dole a vláda si tak může na financování deficitů levně půjčovat. QE tak chrání vládu před řeckou tragédií.

Možná, že by tedy nakonec měly skutečně vzlétnout vrtulníky s penězi. Roosevelt takovou politiku uplatnil ve 30. letech a zdálo se, že fungovala. Přišlo slušné oživení doprovázené vyšší inflací. Ta však byla přijatelná jen proto, že před ní panovala deflace. V současné situaci tomu tak ale není a obhájit zvýšení inflace je tedy složité. King proto postupuje správně, když varuje před limity, které monetární politika má.

Autorem je Stephen King, hlavní ekonom HSBC.

(Zdroj: FT)


Váš názor
  • vrtulniky s penězi
    29.10.2012 19:51

    to může fungovat jen tam, kde inteligentni a pracovití lidé ty penize použijí na vylepšení své situace a kteří použijí tyto peníze k nákupu a studijím technologií a podnikání za podpory státu a ne na nákup drahých vozů, aby se mohli blýsknout před závistivými sousedy, nebo na drahou dovolenou o které pak můžou vyprávět v hospodě u píva aby mohli nasírat své kamarády kteří nemají ani na rohlík - o tom párku v něm ani nemluvě. Stačí porovnat jak zafungoval Marshalův plán v Německu a jak by se to rozkradlo u nás.
    Pída
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data