Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vzlétnou vrtulníky s penězi?

Vzlétnou vrtulníky s penězi?

29.10.2012 18:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Guvernér Bank of England Mervyn King minulé úterý hovořil o tom, jaké jsou možnosti monetární politiky. Jeho pohled na tuto oblast je velmi potřebnou dávkou reality. Na základě japonských zkušeností varoval před důsledky růstu objemu špatných úvěrů. King nesouhlasí s tím, aby Bank of England v rámci programu kvantitativního uvolňování zrušila nakoupené vládní dluhopisy. A nad myšlenkou házení peněz z vrtulníků se jen pousmál. King prostě není zastáncem myšlenek na rychlé zbohatnutí.

Nejde ani tak o to, že by monetární politika byla neefektivní. Lidé od ní ale čekají příliš mnoho. Ti, kteří věří v návrat starých dobrých časů, zapomínají na jednu klíčovou věc. Během těchto časů byla ekonomická aktivita dosti pokřivena, protože jí táhnul boom na trhu nemovitostí, úvěrová bublina, neustále se zvyšující vládní zadlužení a to je asi tak všechno. První kola QE v Británii byla v souladu se snahou posunout ekonomiku k nové rovnováze. Libra oslabila, což mohlo podpořit exporty. Výsledkem však nakonec nebyl vyšší růst, ale spíše vyšší inflace. Oslabení libry totiž znásobilo efekt vyšších cen komodit, a to nebylo v plánu. Následoval negativní tlak na reálné příjmy, který proces oddlužení ještě ztížil.

Je možné, že další QE odvrací možnost opakování Velké deprese. Není ale jasné, zda nás může vrátit do slunečných dní předkrizové doby. Je dokonce možné, že nekonvenční politika vytvoří problémy, které návrat ke zdravému růstu naopak zpomalí. Týká se to tří hlavních oblastí. QE zplošťuje výnosovou křivku, což podporuje poptávku po úvěrech, zároveň se ale objevuje negativní dopad na ziskovost bank a následně na nabídku úvěrů. Na počátku 90. let Fed výnosovou křivku záměrně napřímil, aby banky „dal do pořádku“. Sledoval tedy politiku, která byla přesným opakem té dnešní. QE také způsobuje problémy v penzijních fondech, kterým současná hodnota závazků roste rychleji než hodnota aktiv. A nakonec je tu problém s oddělením fiskální a monetární politiky. King sice trvá na tom, že jsou stále naprosto oddělené, opak je ale pravdou. Vláda je schopná oddálit fiskální konsolidaci i kvůli politice Bank of England, která drží výnosy dluhopisů dole a vláda si tak může na financování deficitů levně půjčovat. QE tak chrání vládu před řeckou tragédií.

Možná, že by tedy nakonec měly skutečně vzlétnout vrtulníky s penězi. Roosevelt takovou politiku uplatnil ve 30. letech a zdálo se, že fungovala. Přišlo slušné oživení doprovázené vyšší inflací. Ta však byla přijatelná jen proto, že před ní panovala deflace. V současné situaci tomu tak ale není a obhájit zvýšení inflace je tedy složité. King proto postupuje správně, když varuje před limity, které monetární politika má.

Autorem je Stephen King, hlavní ekonom HSBC.

(Zdroj: FT)


Váš názor
  • vrtulniky s penězi
    29.10.2012 19:51

    to může fungovat jen tam, kde inteligentni a pracovití lidé ty penize použijí na vylepšení své situace a kteří použijí tyto peníze k nákupu a studijím technologií a podnikání za podpory státu a ne na nákup drahých vozů, aby se mohli blýsknout před závistivými sousedy, nebo na drahou dovolenou o které pak můžou vyprávět v hospodě u píva aby mohli nasírat své kamarády kteří nemají ani na rohlík - o tom párku v něm ani nemluvě. Stačí porovnat jak zafungoval Marshalův plán v Německu a jak by se to rozkradlo u nás.
    Pída
Aktuální komentáře
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data