Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ING (+2 %) získala více času na restrukturalizaci a splacení státní pomoci

ING (+2 %) získala více času na restrukturalizaci a splacení státní pomoci

19.11.2012 9:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Nizozemská finanční skupina ING Groep získala další čas na dokončení restrukturalizace. Evropská komise schválila změnu plánu, který má skupině usnadnit prodej pojišťovací divize i splacení státní pomoci z roku 2008. ING před dvěma týdny oznámila propad čtvrtletního zisku o více než 60 procent a ohlásila plán propustit 2.350 zaměstnanců. Titul dnes roste na amsterdamské burze o 2 procenta.

Komise uvedla, že ING musí podle nového plánu splatit státní pomoc do roku 2015. Skupině zbývá splatit 3 mld. EUR, které si rozloží do čtyř splátek. První z nich ve výši 1,125 miliardy eur je splatná v pondělí 26. listopadu. Z důvodu složité situace na trhu také evropské úřady umožnily ING pozdržet divestici pojišťovací divize v Evropě, v níž více než polovinu musí prodat do konce roku 2015 a zbytek do tří let poté. Dále musí prodat do konce 2013 více než 50 procent aktivit v Asii, zbytek do konce roku 2016. Z americké divize musí ING divestovat nejméně čtvrtinu aktiv do konce 2013, více než polovinu o rok později a zbytek rozprodat do 2016. ING uvedla, že akcie evropské pojišťovací divize a aktivity v USA hodlá umístit na veřejný trh a výnos z IPO použít na snížení dluhu. „Konkrétní načasování prodeje bude záležet na podmínkách na trhu a naší připravenosti. Proces divestice zbývajících aktiv v Asii pokračuje,“ uvedla ING ve zprávě.

Komise navíc schválila plán ING vytvořit novou nizozemskou retailovou banku, zároveň prodloužila zákaz akvizičních aktivit skupiny. Podle původní dohody s EK se ING měla výměnou za schválení státní pomoci zbavit svých pojišťovacích aktivit a divize správy investic do roku 2013. ING získala z nizozemského státního rozpočtu v době vrcholu finanční krize v roce 2008 státní pomoc deset miliard eur

 
Nová dohoda je odrazem křehkého stavu finančních trhů, kvůli kterému mnoho firem muselo odložit prodej majetku nebo primární nabídky akcií. Komise souhlasila s prodloužením lhůty pro prodej pojišťovacích aktivit ING v Evropě kvůli současné obtížné situaci na trhu a specifickému podnikání ING. „Jsme potěšeni, že máme více času a flexibility k dokončení požadované restrukturalizace při nezměněných strategických cílech,“ reagoval výkonný ředitel ING Jan Hommen.

Skupina ING je jedním z největších poskytovatelů finančních služeb v Evropě. Na český trh vstoupila v roce 1991 prostřednictvím ING Bank. Nyní má v tuzemsku aktivity v bankovnictví, pojišťovnictví a investování a správě aktiv. Čistý zisk celé skupiny ve třetím čtvrtletí propadl na 609 milionů eur z 1,69 mld. EUR ve srovnatelném období před rokem a zklamal tak analytický konsensuální odhad 846 mil. EUR. Společnost uvedla, že důvodem meziročně výrazně horšího výsledku byly ztráty ze zajištění kapitálu a náklady spojené s americkou divizí.

ING začátkem října překvapila trh, když oznámila, že zavírá akciové divize na rychle rostoucích trzích Evropy a v Rusku. Firma se rozloučila se stovkou traderů a dalších zaměstnanců, včetně pražské pobočky obchodování s akciemi, a do budoucna se soustředí pouze na obchodování v domovském Amsterdamu a dále také v Polsku. Společnost se odvolala na pokračující snahu snižovat náklady spolu s tím, jak dluhová krize v Evropě ztenčuje objemy akciových obchodů na burzách i hodnoty fúzí a akvizic v regionu CEE.

(Zdroj: Bloomberg, čtk, ING)


Čtěte více:

ING propouští tradery v regionu, včetně Prahy. „Lepší než na západě,“ kontruje UniCredit, ale také ruší vlastní trading
01.10.2012 18:33
„Zavíráme akciové divize na rychle rostoucích trzích Evropy a v Rusku,...
Zisk ING propadl výrazněji proti konsensu, propustí 2.350 zaměstnanců z pojišťovací a bankovní divize
07.11.2012 10:06
Nizozemská finanční skupina ING Groep oznámila propad svého čtvrtletní...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data