Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč si Velká Británie vede tak špatně?

Proč si Velká Británie vede tak špatně?

20.11.2012 12:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Špatné výsledky britské ekonomiky budí pozornost i na mezinárodním poli. Není překvapivé, že mnozí ekonomové dospěli k názoru, že vláda této země sleduje naprosto špatnou strategii, a to zejména v rychlosti fiskální konsolidace. Často je přitom britská ekonomika porovnávána se Spojenými státy, které byly podobně jako ona vystaveny bublině na trhu nemovitostí a problémům ve finančním sektoru, po roce 2010 tam ale fiskální politika nebyla utažena tolik jako v Británii. Současný konsenzus přitom říká, že multiplikátory jsou mnohem vyšší, než se čekalo v roce 2010, a fiskální konsolidace by tak měla být pozastavena či alespoň zpomalena.

Během posledních pěti let dosáhla produkční mezera mezi Velkou Británií a USA 4,8 % HDP. Podle našeho výzkumu může fiskální politika vysvětlit téměř polovinu rozdílu ve vývoji britské a americké ekonomiky po roce 2007. Zbytek je důsledkem útlumu britských exportů, do úvahy musíme vzít i pokles britské těžby ropy a možné podhodnocení výše produktu v této zemi. Trhy, na které exportují Spojené státy, rostly v posledních pěti letech mnohem rychleji. Britská ekonomika je totiž více orientována na země eurozóny, které silně poškozuje recese. Ovšem hlavním strukturálním problémem britských exportů je nedostatečná orientace na rychle rostoucí ekonomiky. Spojené státy v tomto ohledu naopak znatelně pokročily, a to především v oblasti vývozů do Latinské Ameriky. Není jasné, proč nebylo oslabení libry v letech 2008 a 2009 schopno eliminovat zmíněné strukturální problémy. Exporty ale představují pro britskou ekonomiku každopádně významný negativní šok.

Když se podíváme na fiskální politiku, vidíme, že v USA i ve Velké Británii byla uvolněna v letech 2008 a 2009. Poté přišlo postupné utažení, které bylo razantnější v Británii. Abychom mohli odhadnout celkový efekt tohoto postupu, musíme posoudit možnou výši multiplikátorů, což je velmi kontroverzní téma. Předpokládáme-li, že jejich výše dosáhla hodnoty 0,5 v letech 2008 a 2009 a 0,7 v letech 2010 až 2012, vysvětluje fiskální politika 2,2 procentního bodu z celkového rozdílu mezi růstem USA a Velkou Británií. Kdyby multiplikátory byly vyšší, vzrostl by i odhad. Výsledkem by byl ale i velmi vysoký odhad celkové růstové mezery mezi USA a Velkou Británií.

Naše analýza nezahrnuje pohled na investice soukromého sektoru a růst dovozů. Tyto oblasti byly totiž spíše taženy vývojem HDP, než aby způsobovaly rozdíly v růstu. Přestože podobné odhady nesou velkou míru nejistoty, můžeme hovořit o dvou jasných závěrech: Špatné výsledky britské ekonomiky nelze vysvětlit pouze rozdílnou fiskální politikou. Velká Británie má strukturální problém v oblasti exportů, ten ale není do veřejné diskuse o ekonomické politice dostatečně zahrnut.

Zdroj: Blog Gavyna Daviese


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data