před měsícem zveřejnila výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku. Čistý zisk banky ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl o 112,1 procenta na 3,32 mld. Kč, jelikož loni ve stejném období banka vytvořila rezervu na ztráty z přecenění řeckých dluhopisů ve výši 2,64 mld. Kč. Celkové bankovní výnosy zaostaly za očekáváními analytiků, zejména u čistého příjmu z poplatků a provizí i z finančních operací. Celkové tržby meziročně klesly o 5,5 procenta na 7,80 mld. Kč. Slabší provozní výsledek byl ale z části kompenzován nižšími náklady rizik.
V konferenčním hovoru po výsledcích za 3Q12 management zhoršil celoroční výhled hospodaření. Aktuální prognóza pro rok 2012 počítá s bankovními výnosy zhruba na úrovni z loňského roku a také se zhruba 0,4% růstem provozních nákladů, ve srovnání s nízkým jednociferným růstem bankovních výnosů a stabilními provozními náklady očekávanými v původním firemním výhledu. Banka rovněž zhoršila výhled pro letošní výši nákladů rizika v korporátním segmentu. Pro rok 2013 potom představenstvo podle posledního výhledu očekává mírný pokles celkových bankovních výnosů.
Úrokovým maržím českých bank rozhodně neprospívá prostředí rekordně nízkých sazeb poté, co Česká národní banka snížila referenční sazbu až na technické dno a zavázala se držet úroky takto nízko v delším časovém horizontu. Celkově se ale bankovním domům v ČR ve srovnání s celosvětovým průměrem vede více než dobře. Podle studie poradenské společnosti Boston Consulting Group byly průměrné výnosy akcionářů tuzemských bank v letech 2007-2011dokonce třetí nejvyšší na světě. České banky v tomto žebříčku předběhly ze sledovaných zemí jen Indonésie a Mexiko. Poslední data ČNB za tři čtvrtletí letošního roku potom ukazují, že tuzemským bankám a spořitelnám stoupl souhrnný čistý zisk o deset miliard korun na 52,2 miliardy korun a bilanční suma českého bankovního sektoru ke konci září meziročně narostla o 3 procenta na 4,67 bilionu korun.
Jak dokáže udržet dosavadní ziskovost a atraktivní dividendový výnos i v nelehkém tržním prostředí? Dopadá již nyní prostředí nízkých úrokových sazeb výrazněji na vklady střadatelů a celkové hospodaření banky? Jakými produkty reaguje banka na rostoucí míru nejistoty v ekonomice? Nepociťuje tlaky na odsátí kapitálu ze strany krizí více zasažené mateřské ? Na tyto a další otázky se můžete zeptat přímo osoby z nejpovolanějších. Výkonný ředitel pro strategii a finance , Libor Löfler, bude hostem online rozhovoru na Patria.cz. Na vaše dotazy bude odpovídat v úterý 4. prosince od 13:00 do 14:00. Prostor pro pokládání otázek bude ale otevřen již od ranních hodin.
Libor Löfler (46) po absolvování Vysoké školy ekonomické v Praze, oboru Finance a úvěr, působí po celou svou profesní kariéru v bankovnictví. Pracoval mimo jiné ve Státní bance československé a v Investiční a poštovní bance. Od roku 1994 působil v Konsolidační bance jako finanční ředitel a v letech 1998 a 1999 jako generální ředitel. Od roku 1999 pracuje pro . V letech 2002 až 2006 zde působil jako ředitel finančního managementu (ALM, daně, řízení finanční skupiny). V letech 2006 až 2010 zastával pozici místopředsedy představenstva Modré pyramidy stavební spořitelny. Poté byl od roku 2010 zástupcem Výkonného ředitele pro strategii a finance . Je členem dozorčí rady společnosti Factoring . Libor Löfler je ženatý a má dva syny.