Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IPO Moskevské burzy otestuje přitažlivost ruského finančního trhu

IPO Moskevské burzy otestuje přitažlivost ruského finančního trhu

22.01.2013 18:23
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Moskevská burza hodlá nabídnout své akcie široké investorské veřejnosti v rámci jejich primárního úpisu (IPO) v Moskvě. Výsledek úpisu naznačí pokrok v jednom z často proklamovaných cílů kabinetu Dmitrije Medveděva, který se z ruské metropole snaží udělat mezinárodní finanční centrum a zvrátit trend, kdy ruské firmy při burzovních premiérách raději volí zahraniční trhy, zejména burzu v Londýně.

Vládní představitelé doufají, že úspěšné IPO nejvýznamnější ruské burzy poslouží jako důkaz zlepšujících se poměrů a přiláká do země investory, které dosud rizika podnikání na ruském finančním trhu odrazovaly. Zkušenější zahraniční hráči, kteří už v Moskvě několik let působí, se k emisi staví zdrženlivě.

„Jen IPO jako takové nebude dostatečným signálem toho, že Rusko učinilo významný pokrok na cestě ke zvýšení svojí přitažlivosti pro investory, zejména v oblasti vlády práva a řádného fungování státní správy,“ tvrdí Maarten Jan Bakkum, hlavní stratég pro emerging markets v nizozemské bance ING.

Ruské firmy se dlouhou dobu snaží umísťovat své akcie hlavně v zahraničí, kde získávají snazší přístup ke kapitálu a také silnější právní ochranu. Řada z nich, jako například státem kontrolovaná banka Sberbank, volí duální kotace v Moskvě a v Londýně či New Yorku. V současnosti se třetina objemů zobchodovaných s ruskými tituly vypořádává v zahraničí.

Samotná Moskevská burza má za sebou těžký rok. Zobchodované objemy propadly o téměř 40 %, i když základní rublový index Micex posílil o 5,4 %. Burza nicméně sází na čistě moskevskou kotaci. Její vedení doufá, že chystané změny pravidel, které ji přiblíží západním standardům, přitáhnou jednotlivce i institucionální investory. Mezi novými opatřeními figurují požadavek na vedení účetnictví podle mezinárodních účetních standardů, vytvoření centrálního depozitáře cenných papírů a účast v mezinárodním clearingovém systému, který urychlí vypořádávání obchodů.

Podle slov šéfa dozorčí rady Sergeje Ševcova chce burza podpořit rozvoj lokálního kapitálového trhu a jako veřejně obchodovatelná společnost jít ostatním příkladem v oblastech transparentnosti, obchodních praktik a corporate governance.

Objem IPO je odhadován na 500 mil. USD, přičemž akcie budou nabídnuty investorům v Rusku i v zahraničí. Správci emise budou banky J.P. Morgan, Credit Suisse, Sberbank a VTB Bank. S obchodováním se musí začít do 30. června. Tuto podmínku totiž stanovuje dohoda o sloučení obchodních platforem Micex a RTS , z nichž Moskevská burza před dvěma lety vznikla. Hlavními akcionáři jsou se 24,3 % ruská centrální banka a Sberbank s 10,3 %. Obě banky uvedly, že během IPO své akcie prodávat nebudou. Podle zdroje deníku Wall Street Journal burza plánuje, že její celkovou tržní kapitalizaci emise ocení na 4 až 6 mld. USD. Za prvních devět měsíců loňského roku vykázala Moskevská burza čistý zisk 525 mil. USD.

Zmiňované změny pravidel jsou všeobecně přijímány pozitivně, avšak na to, aby se z Moskvy stal další Hongkong či Sao Paulo, podle analytiků nestačí. Častým předmětem stížností je například nedostatečný počet a velikost domácích fondů, bezskrupulózní zacházení s minoritními akcionáři nebo politicky motivované napadání svéhlavých manažerů některých společností. V žebříčku 77 globálních finančních center londýnského think tanku Z/Yen z loňského září se Moskva umístila na 64. příčce, mezi Bombají a Rijádem.

(Zdroje: WSJ, Moscow Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data