Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Manasse: Výhled na přežití eura se i přes zdánlivý klid zhoršuje

Manasse: Výhled na přežití eura se i přes zdánlivý klid zhoršuje

23.01.2013 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Finanční trhy jsou zdánlivě klidné, neměli bychom si ale nalhávat, že bouře je u konce. Možná stojíme v samém jejím středu. Situaci uklidnil Mario Draghi svým slibem, že euro je nevratným projektem. Síly, které by ho ale nakonec mohly rozbít, zkroceny nejsou. Naopak, jejich intenzita se zvyšuje. Jak ukazuje první graf, recese v eurozóně začala později než v USA, finanční krize začala v USA a pak se teprve rozšířila do eurozóny. Propad produktu je ale větší v eurozóně, zatímco americká ekonomika se dostala na dráhu oživení v roce 2009. Americký produkt se tak nachází o 7 % nad úrovní roku 2012, eurozóna je nad rokem 2006 jen o 2 %. 
 
s1

Zajímavý je pohled na trhy práce. Počáteční růst nezaměstnanosti je v USA větší, a to i přes menší pokles produktu během recese. Může to být odrazem vyšších nákladů spojených s propouštěním zaměstnanců v Evropě. Nezaměstnanost v USA ale začala v roce 2010 klesat, i když pokrok dosažený v roce 2012 byl minimální. Nezaměstnanost v Evropě postupně roste od roku 2008 a nejeví známky obratu. Kontrakce v eurozóně se celkově zdá být silnější, globální krize pro ni představovala permanentnější šok než pro USA. Zdá se tak, že čelíme dalšímu kolu „hystereze“, které je podobné tomu po prvním ropném šoku v roce 1973. Jde o odraz rozdílné ekonomické politiky, kterou eurozóna uplatňuje?

Druhý obrázek ukazuje podíl vládních rozpočtových deficitů k HDP. Tento poměr bychom neměli interpretovat jako indikátor fiskální stimulace, i tak je ale zajímavý. V USA došlo k mnohem většímu růstu deficitů i přesto, že recese byla hlubší v Evropě (došlo k většímu propadu HDP a růstu deficitů v důsledku automatických stabilizátorů). Expanzivní nastavení politiky v eurozóně pak končí už v roce 2009, zatímco rozpočty v USA klesají až od roku 2010. Dluh, který je na počátku v obou ekonomikách na úrovni 70 %, tak v USA roste mnohem rychleji. 
 
s2 

Podíváme-li se na monetární politiku, vidíme, že intervence ECB dosahují jen přibližně jedné pětiny velikosti intervencí Fedu, který nakoupil aktiva ve výši asi 20 % HDP.

I s velmi konzervativním předpokladem ohledně fiskálních multiplikátorů lze rozdíl v ekonomické aktivitě v USA a v eurozóně do značné míry vysvětlit rozdílnou fiskální politikou. Nemusíme ani brát do úvahy mnohem méně agresivnější monetární politiku v Evropě. Ta si tedy svoje problémy způsobila sama, i když to neznamená, že může ohrožovat i euro. Ohledně tohoto problému se musíme podívat na asymetrický vývoj v eurozóně. Co se týče HDP, například Itálie se nyní nachází 6 % pod rokem 2006, zatímco Německo 8 % nad ním. Celkově jsou rozdíly mezi vývojem HDP v jednotlivých zemích mnohem větší v eurozóně, než je tomu mezi jednotlivými státy v USA.

Eurozónu totiž postihlo několik šoků, z nichž každý byl specifický pro určitou zemi. V Řecku to byly fiskální problémy a nerovnováha běžného účtu, v Irsku a Španělsku úvěrové bubliny, v Portugalsku a Itálii minimální růst produktivity. Ekonomická politika eurozóny tak zvyšuje inflační tlaky, zároveň ale prohlubuje její „prvotní hřích“ – asymetrii. Jde o vážný problém, protože vytvoření systému transferů je politicky neprůchodné. Dlouhodobý výhled pro přežití eura se tak nezlepšuje, naopak dochází k jeho zhoršení.

Autorem je Paolo Manasse, profesor makroekonomie na University of Bologna.

Zdroj: VOX


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.03.2025
21:02Trump nedá trhům spát  
17:32Rostoucí pravděpodobnost recese v USA
16:33Zajímavý tah: Švédsko nabídne státní půjčky na podporu výstavby jaderných reaktorů
16:22Automobilky padají kvůli zaváděným clům, výjimkou podražené Ferrari. Trhy v zámoří rostou díky rychlejšímu než očekávanému růstu ekonomiky  
15:46J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
15:45Jak americká cla dopadnou na které automobilky? Zamýšlí se analytik Jakub Blaha  
15:37Řecko nabízí Evropě cenné ponaučení v oblasti výdajů na obranu. Země v sousedství Turecka předčila větší členy NATO i v době vrcholící dluhové krize
13:02OpenAI, která stojí za ChatGPT, letos čeká ztrojnásobení tržeb
12:54RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:43ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Členové představenstva ČEZ potvrzeni ve funkci
11:37Akcie automobilek padají v reakci na americká cla. Ohrožení výroby, zdražení aut, zní od firem i analytiků
10:45Bernstein: Americké akcie, které mohou přečkat makroekonomickou bouři bez poskvrnky
9:09Rozbřesk: ČNB nemění sazby ani “konzervativní” rétoriku
8:57Evropské trhy dnes srazí nová Trumpova cla. Skupina Colt s rekordními tržbami, výhled a dělení zisku ale mohou zklamat  
8:07COLT CZ Group dosáhla rekordních tržeb, výhled pro letošek a snížení dividendy ve prospěch zpětného odkupu mohou zklamat  
7:36Trump oznámil cla 25 procent na dovoz všech aut do USA
6:01Morgan Stanley: Uvolnění ESG pravidel by mohlo vlít do obranného sektoru až 119 miliard dolarů
26.03.2025
21:03Americké akcie opět oslabily  
17:12Globální akciová rotace snižuje dvojím efektem globální valuace. Kam se dostaly?
16:44Patria Finance má dle žebříčku Finparáda nejlepší Dlouhodobý investiční produkt v ČR

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university