Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rally na uranu se zatím odkládá. Japonsko se k atomu hned tak nevrátí

Rally na uranu se zatím odkládá. Japonsko se k atomu hned tak nevrátí

14.03.2013 7:59
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Vzestup cen uranu ze tříletých minim začíná ztrácet na tempu. K ochabování rally, která se rozjela loni na podzim, přispívá zejména nejistá situace v Japonsku, jehož vláda letos pravděpodobně drtivou většinu jaderných reaktorů ponechá mimo provoz.

Kotace uranu na světových trzích se pohybují na 42 dolarech za libru (0,45 kg), tedy 6,8 % pod úrovní z loňského prosince, kdy volby v Japonsku vyhrála Liberálně demokratická strana (LDP) Šinzó Abeho. Během měsíce před volbami komodita posílila o 12 % v naději, že Abe po vítězství zreviduje politiku nulového spoléhání se na jádro předchozí vlády.

Katastrofa ve Fukušimě z roku 2011 poznamenala jadernou energetiku v globálním měřítku. Japonsko, v době havárie třetí největší producent energie z jádra, pozastavilo provoz téměř všech svých bloků. K plošnému zavírání elektráren došlo také v Německu, Itálie zrušila plánovanou výstavbu několika bloků, Belgie se jádra do budoucna zřekla úplně.

LDP se sice po volbách zavázala co nejvíc odstavených reaktorů spustit, tamní regulační úřad ale pravděpodobně letos žádné povolení k obnovení provozu nevydá. Momentálně je vypnuto 48 z 50 reaktorů v Japonsku. Před opětovným spuštěním musí splňovat přísnější bezpečnostní standardy.

Oddálení znovunastartování japonských jaderných kapacit poškodí těžaře uranu z Austrálie, Kanady či Namibie, a bude naopak dobrou zprávou pro exportéry zkapalněného zemního plynu (LNG) jako Katar, kteří po výbuchu ve fukušimské elektrárně pomohli překlenout deficit ve výrobě elektřiny.

Podle prognózy švýcarské banky Credit Suisse by uran měl v létě stát kolem 48 USD za libru, což bude pro tuto část roku nejnižší cena za poslední tři roky. Zatímco těsně před Fukušimou se libra uranu prodávala za 70 USD, v posledních měsících cena osciluje v pásmu 40-45 USD. Podle expertů se těžba v řadě dolů nevyplácí a pro dosažení rozumné úrovně ziskovosti by se kotace měly vrátit na 75-80 USD za libru. V roce 2007, kdy se na uranovém trhu nafoukla bublina, se kotace vyšplhaly až ke 150 USD. Podle mediánu pěti analytiků oslovených agenturou Bloomberg, by se cena ve 2Q13 měla pohybovat kolem 47,5 USD.

Podle Světové jaderné asociace (WNA) japonská poptávka po uranu (přepočtená ze spotřeby palivových tyčí) v roce 2010 činila 8000 tun. Loni klesla na 4636 tun. Deset největších energetik v zemi nyní z jádra vyrábí jen 2,1 % výstupu elektřiny. V únoru 2011 to bylo 27 %.

Dovoz zemního plynu vychází Japonce draho a zatěžuje zahraničně-obchodní bilanci. Ta se v zemi, známé dlouhá desetiletí jako exportní velmoc, od roku 2011 pohybuje stabilně v záporném teritoriu. Za 87,3 mil. tun LNG importovaného v loňském roce Japonsko zaplatilo 63 mld. USD. Při ceně 16,7 USD za milion britských termálních jednotek si země připlatila až šestinásobek oproti spotřebitelům ve Spojených státech, kde plyn zlevnil díky břidlicové revoluci.

Japonský regulační úřad pro jadernou energetiku dosud nerozhodl, jak by měl vypadat nový proces schvalování provozních licencí odstavených bloků. Opoždění revize pravidel, která budou vydána pravděpodobně v létě, podle provozovatelů elektráren znemožní nastartování některých bloků už letos. Regulační úřad zatím eviduje žádosti o restart šesti reaktorů. Některé energetiky se kvůli špatné finanční situaci chystají prodávat skladové zásoby uranu.

Podle Nicholase Brownea ze singapurské pobočky Wood Mackenzie by oživení japonské jaderné energetiky mohlo trvat tři roky. I pak ale výkon reaktorů dosáhne pouze poloviny předfukušimské úrovně, jelikož kvůli stáří některých bloků už jejich spuštění nebude možné.

Premiér Šinzó Abe v únoru prohlásil, že Japonsko bude muset nelehkou situaci v energetice řešit dalšími úsporami, zefektivněním spotřeby a důrazem na obnovitelné zdroje. Úlevou pro zemi, která je vysoce závislá na dovozech energetických surovin, by mohl být plyn uzavřený v ledových krystalech uložených pod mořským dnem. Zahájená experimentální těžba plynu z hydrátů metanu, jehož světové zásoby by podle různých odhadů mohly až desetinásobně přesahovat známé zásoby fosilních zdrojů na Zemi, by mohla do komerční fáze naběhnout během několika let.

Ložisko, kde Japonci zkušební těžbu uskutečnili, se nachází v mořském příkopu Nankai asi 50 kilometrů od japonského hlavního ostrova Honšú. Podle dosavadních odhadů se jen v oblasti příkopu Nankai nachází nejméně 1,1 biliónu m3 plynu, což by Japonsku vydrželo na 12 let spotřeby. Velký otazník ovšem visí nad náklady extrakce. Ty se podle jednoho odhadu pohybují kolem dvojnásobku ceny dovozu LNG. Podobná situace nicméně panovala na začátku rozvoje těžby plynu z břidlic.

Fukušima a následná reakce řady rozvinutých ekonomik neovlivnily plány na rozvoj jaderných kapacit nastupujících hospodářských velmocí, zejména Číny, Indie, Jižní Korey a také Ruska. Ve světě je momentálně ve výstavbě 62 reaktorů, mnoho dalších je ve fázi plánování. Odhad růstu výroby z jaderných zdrojů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) pro následujících 20 let se pohybuje v poměrně širokém spektru 35 % až 100 %. Sdružení jaderných energetiků WNA v daném období počítá s 60% růstem poptávky po uranu.

Čína, bojující s dalekosáhlým znečištěním životního prostředí, v listopadu opět začala vydávat licence k novým reaktorům. Během několika měsíců byly schváleny čtyři bloky, které se přidají k 29 již budovaným. V zemi je nyní naplánováno či rozestavěno 34 % celosvětově plánovaných nových kapacit. Spuštěných je zatím 16 reaktorů.

„Dlouhodobý výhled pro cenu uranu je mnohem příznivější,“ uvádí se ve výroční zprávě uranového těžaře Energy Resources of Australia, vlastněného společností Rio Tinto. Poptávku bude prý táhnout výstavba nových bloků v Číně, Jižní Korey, Spojených státech, Rusku, Indii a dalších zemích.

(Zdroje: Bloomberg, Reuters, WNA, IAEA)


Váš názor
  • Japonsko se k uranu vrátí
    14.03.2013 8:56

    Kde jinde by bralo potřebnou energiji, k po dlouhé době se vzmáhající ekonomiji. To co se u nich stalo nebyla závada nebo lidská chyba v technologiji jako v Černobylu, ale přírodní úkaz který se nebude opakovat. Navíc doba lidské paměti je hodně krátká. Nemusíme ani zacházet do daleké minulosti. Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe kolik lidí u nás už zase chce komunisty a ty napáchali daleko horší a déle trvající škody na celém národě - a ne jen v jednom místě.
    Tau
Aktuální komentáře
05.05.2025
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)